تاریخچه

اگر بخواهیم تاریخچه مهندسی پزشکی را در جهان ببینیم به ساخت اولین میکروسکوپ جهان توسط آنتون لونهوک هلندی در سال 1673 میلادی می رسیم که با ثبت این ابداع خود در انجمن پادشاهی انگلستان به عنوان اولین مهندس پزشک و نیز پدر علم باکتریولوژی شهرت یافت. این تاریخچه در ایران به شیخ الرئیس ابوعلی سینا باز می گردد و در کتاب نابغه شرق نوشته نورالله لاوردی به این موضوع پرداخته شده و شرح ابداع استاد در قرن چهارم هجری قمری و معالجه یکی از سرهنگ های سپاه خوارزم در آن آمده است. ابن سینا ظرفی مشک با سیم ها و اتصالاتی ساخت که به بیمار وصل می شد و با قرار دادن ماهیانی در آن که از خود الکتریسیته تولید می کردند، جریان الکتریکی از طریق آب و سپس سیم ها به بیمار منتقل می شد. به این ترتیب به بیمار مشکوک الکتریکی داده و فرد بر اثر ضربه سلسله اعصابش فلج گشته بود به همراه داشتن رژیم غذایی مناسب پس از مدتی بهبود یافت.

مهندسی بیومدیکال از 50 سال قبل در کشورهای مختلف مطرح بوده است و در سال 1950 میلادی در آمریکا در دانشگاه جانز هاپکینز طی مذاکره ای با موسسه های بهداشت آمریکا و دانشگاه پنسیلوانیا و راچستر تصویب شد و در ردهه 1960 به رشد قابل ملاحظه ای دست یافت و در نسل دوم دانشگاه های برکلی، استانفورد، کیس وستون دورس، ایالاتی اوهایو و MIT آن را دایر کردند.

 

پانزدهم : آغاز طب نوين توسط لئوناردو داوينچي

قرن شانزدهم : اختراع اولين دماسنج و دستگاه اندازه گيري نرخ ضربان قلب توسط سنکتوريوس

قرن هجدهم : آغاز كاتتريزاسيون براي اندازه گيري فشار توسط هالس

 قرن نوزدهم : اندازه گيري مقاومت بافت هاي ماهيچه اي و اعصاب در حالت DC توسط هرمن، تحريك عضلات توسط جريان خارجي توسط گالواني و ولتا و كشف اشعه x

قرن بيستم

1903 : كشف و ثبت ECG

1927 : ساخت اولين دستگاه كمك تنفسي

1929 : ثبت سيگنال EEG

1937 : آغاز فعاليت مؤسسات مهندسي پزشكي

1940 : آنژيوگرافي

1943 : كاشت اولين ايمپلنت در بدن انسان و تشكيل اولين انجمن مهندسي پزشكي در آلمان

1948 : برگزاري اولين كنفرانس مهندسي پزشكي در جهان

1970 : ساخت دستگاه MRI