جمعه, 12 مهر 1392 ساعت 14:36

معرفي انواع سرطان هاي شايع

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آستروسیتوم – اطفال ( Astrocytomas, Childhood )

آستروسیتوم اطفال بیماری است که در آن سلول‌های خوش‌خیم (غیرسرطانی) و بدخیم (سرطانی) در بافت مغز ایجاد می‌شود.

 

 

اپانديموم  (Ependymoma )

اپاندیموم نوعی تومور مغزی است که در سلول‌های پوشاننده کانال مرکزی نخاع ( فضای حاوی مایع در ستون مهره‌ها) یا بطن‌های مغزی (فضای حاوی مایع در مغز) ایجاد می‌شود. اپاندیموم همچنین در شبکه کوروئید (بافتی در بطن‌های مغزی که مایع مغزی نخاعی را تولید می‌کند) نیز دیده می‌شود. به آن تومور اپاندیمال هم می‌گویند.

 

اختلالات ميلوپروليفراتيو ( Myeloproliferative Disorders)

اختلالات میلوپرولیفراتیو گروهی از بدخیمی‌های خونی با رشد آهسته شامل لوسمی میلوژنیک مزمن است که در آن تعداد زیادی سلول‌های قرمز، سلول‌های سفید و پلاکت غیرطبیعی تولید شده و در مغز استخوان و خون محیطی پخش می‌شود.

 

اوستئوسارکوم
نوعی از سرطان که معمولاً استخوان‌های بلند دست وپا را درگیر می‌کند. این سرطان بیشتر در افراد جوان به‌وجود می‌آید و در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود. به آن سارکوم اوستئوژنیک هم می‌گویند..

 

تومور استرومال دستگاه گوارش ((Gastrointestinal Stromal Tumor (GIST) )

تومور استرومای دستگاه گوارش معمولاً در سلول‌های دیواره دستگاه گوارش بروز می‌کند. این تومورها می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. به آن GIST هم می‌گویند.

 

تومور بالقوه تخمدان با درجه بدخیمی کم (Ovarian Low Malignant PotentialTumor )

تومور بالقوه تخمدان با درجه بدخیمی کم وضعیتی است که در آن سلول‌هایی قابل تبدیل به سرطان در لایه نازک بافت پوشش تخمدان ( غده تناسلی زن که تخمک را ایجاد می‌کند) دیده می‌شود. در این بیماری سلول‌های تومور به‌ندرت خارج از تخمدان گسترش می‌یابد. به آن تومور بدخیم مرزی تخمدان هم می‌گویند.

 

تومور تراتوئید/رابدوئید غیرتیپیک دستگاه اعصاب مرکزی

بیماری که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی ) در بافت مغز ایجاد می‌شود

 

تومور تروفوبلاستیک حاملگي (Gestational TrophoblasticTumor )

تومور تروفوبلاستیک حاملگی شامل مجموعه‌ای از تومورها است که از سلول‌های تروفوبلاستیک و پس از بارور شدن تخمک توسط اسپرم به‌وجود می‌آید. ( این سلول‌ها موجب اتصال جنین به رحم و ایجاد جفت می‌شود). دو نوع عمده تومورهای تروفوبلاستیک شامل مول هیداتیفرم و کوریوکارسینوم است. به آن بیماری تروفوبلاستیک حاملگی هم می‌گویند.

 

تومور جنینی سيستم اعصاب مركزي

تومور جنینی سیستم اعصاب مرکزی در سلول‌های جنین در مغز و طناب نخاعی ایجاد می‌شود.

 

تومور ژرم سل تخمدان (Ovarian Germ Cell Tumor )

تومور ژرم سل تخمدان توده بافت غیرطبیعی در سلول‌های زایای تخمدان (غده تناسلی زن که تخمک را ایجاد می‌کند) است. این تومورها بیشتر در زنان و دختران جوان ایجاد شده، معمولاً فقط یک تخمدان را درگیر کرده و می‌تواند خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشد. شایع‌ترین تومور ژرم سل تخمدان، دیس ژرمینوما است.

 

تومور ‍‍ژرم سل خارج جمجمه اي ( Extracranial Germ Cell Tumor, Childhood )

تومور ژرم سل خارج جمجمه‌ای اطفال، سرطان نادر سلول‌های زایای بیضه یا تخمدان یا سلول‌های زایایی که به نواحی دیگر بدن غیر از مغز منتقل شده است (مانند قفسه سینه و شکم) می‌باشد. ژرم سل‌ها سلول‌های زایایی هستند که در مرد به اسپرم و در زن به تخمک تبدیل می‌شود.

 

تومور ژرم سل خارج غدد جنسي (Extragonadal Germ Cell Tumor )

تومور ژرم سل خارج غدد جنسی، سرطان نادر سلول‌های زایا در خارج از بیضه و تخمدان است (مانند مغز، قفسه سینه وشکم). ژرم سل‌ها سلول‌های زایایی هستند که در مرد به اسپرم و در زن به تخمک تبدیل می‌شود..

 

تومور سلول هاي جزيره اي پانکراس ((Islet Cell Tumors (EndocrinePancreas )

تومور سلول‌های جزیره‌ای توده سلول‌های غیرطبیعی در بافت درون ریز (تولید کننده هورمون) پانکراس است. تومور سلول جزیره‌ای ممکن است خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشد.

 

تومور غده فوق كليه  

غده فوق کلیوی، غده کوچکی است که هورمون استروئید، آدرنالین و نورآدرنالین تولید می‌کند. این هورمون‌ها در تنظیم ضربان مغز، فشار خون و سایر فعالیت‌های مهم بدن نقش دارند. دو غده فوق کلیه بالای هر کلیه وجود دارد. به آن غده آدرنال هم می‌گویند.

 

تومور كارسينوييد دستگاه گوارش (Gastrointestinal CarcinoidTumor )

نوعی سرطان با رشد آهسته که در سلول‌های تولید کننده هورمون در لایه پوششی لوله گوارش (معده و روده) ایجاد می‌شود. این تومورها معمولاً درآپاندیس (زائده کوچک شبیه انگشت در روده بزرگ)، روده کوچک یا رکتوم دیده می‌شود. وجود تومور کارسینوئید دستگاه گوارش شانس سایر سرطان‌های گوارشی را بیشتر می‌کند.

 

تومور هیپوفیز (Pituitary Tumor )

تومور هیپوفیز در غده هیپوفیز ایجاد می‌شود. غده هیپوفیز یک عضو به اندازه نخود در قسمت میانی مغز، بالای پشت بینی است. این غده هورمون‌هایی تولید می‌کند که کار سایر غدد و عملکردهای بدن خصوصاً رشد و نمو را تنظیم می‌کند. بیشتر تومورهای غده هیپوفیز خوش‌خیم (غیرسرطانی) هستند.

 

تومور ویلمز (Wilms Tumor )

بیماری که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در کلیه دیده می‌شود و می‌تواند به ریه‌ها، کبد و غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد. تومور ویلمز بیشتر در کودکان زیر 5 سال ایجاد می‌شود.

 

تومورهاي سيستم اعصاب مركزي

تومور سیستم اعصاب مرکزی شامل گلیوم ساقه مغز، کرانیوفارنژیوم، مدولوبلاستوم و مننژیوم، به آن تومور CNS هم می‌گویند.

 

تومورهای پستان در اطفال و جوانان

بیشتر تومورهای پستان دراطفال خوش‌خیم (غیرسرطانی) است. این تومورها بیشتر فیبروآدنوم خوش‌خیم است که نیازی به بیوپسی ندارد. به ندرت این تومورهای پستان تغییر شکل بدخیم را بصورت رشد سریع و ناگهانی نشان می‌دهند. به این وضعیت تومور فیلوئیدوس می‌گویند که نیاز به نمونه‌برداری و خارج سازی جراحی بدون ماستکتومی (برداشتن پستان) دارد. سایر انواع سرطان پستان نیز در زنان و مردان جوان‌تر از 21 سال گزارش شده است. احتمال ایجاد سرطان پستان در بیمارانی که بعلت انواع دیگر سرطان مانند لنفوم هوچکین تحت پرتو درمانی قفسه سینه قرار می‌گیرند، بیشتر است. ماموگرافی در این افراد باید در سن 25 سالگی یا 10 سال بعد از پرتو تابی قفسه سینه انجام شود. درمان کودکان و جوانان مبتلا به سرطان پستان شامل جراحی و پرتو درمانی است. تومور پستان همچنین می‌تواند ناشی از گسترش انواع دیگر سرطان مانند لوسمی، رابدومیوسارکوم، سایر انواع سارکوم و لنفوم خصوصاً در بیماران مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) باشد.

 

تومورهای مغز و نخاع - اطفال (Brain and Spinal Cord Tumors, Childhood )

تومورمغز یا نخاع اطفال بیماری است که در آن سلول‌های سرطانی در بافت مغز یا نخاع ایجاد می‌شود. انواع مختلف تومور مغز و نخاع در اطفال وجود دارد. تومور با رشد غیرطبیعی سلول‌ها به‌وجود آمده و در قسمت‌های مختلف مغز و نخاع دیده می‌شود. تومور ممکن است خوش‌خیم، (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشد. به مجموع مغز و نخاع، دستگاه اعصاب مرکزی گفته می‌شود.

 

تیموما و كارسينوم تيموس (Thymoma and Thymic Carcinoma )

تیموما تومور تیموس، عضوی از سیستم لنفاوی است که در قفسه سینه پشت استخوان جناغ قرار دارد. کارسینوم تیموس نوعی سرطان نادر غده تیموس است. این تومور معمولاً گسترش پیدا می‌کند و شانس عود بالا و پیش‌آگهی نامطلوبی دارد. کارسینوم تیموس براساس سلول‌هایی که سرطان از آن منشاء می‌گیرد به زیر گروه‌هایی تقسیم می‌شود.

 

رابدومیو سارکوم (Rhabdomyosarcoma )

سرطانی که در بافت نرم و در عضلات صاف ایجاد می‌شود. رابدو میوسارکوم در هر کجای بدن می‌تواند به‌وجود آید.

 

رتینوبلاستوم (Retinoblastoma )

توموری که در بافت شبکیه چشم ایجاد می‌شود. (لایه عصبی حساس به نور در پشت چشم) رتینوبلاستوم معمولاً در کودکان زیر 5 سال دیده می‌شود. این تومور می‌تواند ارثی یا غیرارثی باشد.

 

ساركوم كاپوزي (Kaposi Sarcoma )

نوعی از سرطان که با رشد غیرطبیعی عروق خونی در پوست یا ارگان‌های داخلی مشخص می‌شود.

 

ساركوم نسج نرم - اطفال (Soft Tissue Sarcoma, Childhood )

سارکوم نسج نرم اطفال بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت نرم ایجاد می‌شود.

 

ساركوم نسج نرم - بزرگسال (Soft Tissue Sarcoma, Adult )

سرطانی که در عضلات، بافت چربی، بافت فیبروس، عروق خونی و سایر بافت‌های حمایتی بدن ایجاد می‌شود.

 

ساركوم یوینگ (Ewings Sarcoma )

نوعی سرطان که در استخوان‌ها یا بافت نرم ایجاد می‌شود. به آن تومور نورواکتودرمال اولیه محیطی و pPNET نیز می‌گویند.

 

سارکوم رحم (Uterine Sarcoma )

نوع نادر سرطان رحم که در عضلات و سایر بافت‌های رحم ایجاد می‌شود. (رحم، عضو کوچک، توخالی و گلابی شکل در لگن زنان است که جنین در آن رشد می‌کند) این سرطان معمولاً بعد از یائسگی دیده می‌شود. دو نوع عمده آن لیومیوسارکوم (سرطانی که از سلول‌های عضلات صاف منشاء می‌گیرد) و سارکوم استرومال رحمی ( سرطانی که از سلول‌های بافت بینابینی منشاء می‌گیرد) است.

 

سرطان آپانديس (Appendix Cancer )

آپاندیس زائده کوچک انگشت مانند در سکوم ( قسمت ابتدایی روده بزرگ نزدیک انتهای روده کوچک) است.

 

سرطان آلت تناسلی مرد (Penile Cancer )

نوعی سرطان نادر که در آلت تناسلی مرد ایجاد می‌شود. بیشتر آن‌ها کارسینوم سلول سنگفرشی هستند. (سرطان با منشاء سلول‌های سطحی آلت تناسلی)

 

سرطان اپیتلیال تخمدان (Ovarian Epithelial Cancer )

سرطان اولیه استخوان در سلول‌های استخوان ایجاد می‌شود. برخی انواع سرطان استخوان شامل اوستئوسارکوم،سارکوم یوئینگ، هیستیوسارکوم فیبروس بدخیم و کندروسارکوم است. سرطان ثانویه استخوان از سایر نواحی بدن به استخوان گسترش می‌یابد. ( مانند پروستات، پستان و ریه)

 

سرطان اوروفارنکس (Oropharyngeal Cancer )

سرطان حلق دهانی، سرطانی است که در بافت‌های حلق دهانی ایجاد می‌شود. (قسمتی از حلق در پشت دهان شامل کام نرم، قاعده زبان و لوزه‌ها) بیشتر آنها از نوع سرطان سلول سنگفرشی است. (سرطان سلول‌های مسطح پوشاننده حلق دهانی)

 

سرطان بیضه (Testicular Cancer )

سرطان بافت بیضه ( غدد تناسلی شبیه تخم‌مرغ در کیسه بیضه مردان که اسپرم و هورمون‌های مردانه ایجاد می‌کند) بیشتر در مردان جوان و میانسال دیده می‌شود. دو نوع عمده سرطان بیضه شامل سمینوما (سرطانی با رشد آهسته که به پرتو درمانی حساس است) و غیر سمینوما (انواع مختلف سلول با رشد سریع‌تر از سمینوما) است.

 

سرطان پاراتیروئید ( Parathyroid Cancer)

نوعی سرطان نادر که دربافت غده پاراتیروئید ایجاد می‌شود. (پاراتیروئید یکی از چهارغده به اندازه نخود در گردن است که هورمون پاراتیروئید را برای نگهداری و استفاده از کلسیوم تولید می‌کند).

 

سرطان پانکراس Pancreatic Cancer )

بیماری که در آن سلول‌های سرطانی در بافت پانکراس (لوزالمعده) ایجاد می‌شود به آن سرطان غده برون‌ریز هم می‌گویند.

 

سرطان پروستات (Prostate Cancer )

سرطانی که در بافت پروستات ایجاد می‌شود. (غده‌ای در دستگاه تناسلی مرد زیر مثانه و جلوی رکتوم). سرطان پروستات معمولاً در مردان مسن ایجاد می‌شود.

 

سرطان پستان (Breast Cancer )

سرطان ایجاد شده در بافت پستان، معمولاً مجاری ( لوله‌هایی که شیر را به نوک پستان منتقل می‌کند) و لبول‌ها (غدد تولید کننده شیر). این سرطان در زن و مرد دیده می‌شود ولی سرطان پستان مردان نادر است.

 

سرطان حفره دهان (Oral Cavity Cancer )

سرطان ایجاد شده در بافت حفره دهان. بافت حفره دهان شامل لب‌ها، قسمت داخلی لپ، دو سوم قدامی زبان و لثه‌های بالایی و پایینی، کف دهان در زیر زبان، سقف استخوانی دهان و فضای کوچک پشت دندان عقل است.

 

سرطان حلق (Pharyngeal Cancer )

سرطانی که در بافت حلق ایجاد می‌شود. (لوله‌ای توخالی داخل گردن که از پشت بینی شروع شده و تا ابتدای نای و مری ادامه دارد). سرطان حلق شامل سرطان نازوفارنکس (قسمت بالایی حلق پشت بینی) اوروفارنکس (حلق دهانی یا قسمت میانی حلق) و هیپوفارنکس (حلق تحتانی یا قسمت پایینی حلق) است. سرطان حنجره نیز در این ناحیه ایجاد می‌شود. بیشتر سرطان‌های حلق از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان با منشاء سلول‌های سطح و نازک شبیه فلس ماهی) است. سرطان گلو هم به آن میگویند.

 

سرطان حنجره (Laryngeal cancer )

سرطانی که در بافت حنجره ایجاد می‌شود. (قسمتی از گلو که شامل تارهای صوتی است و در تنفس، بلع و صحبت کردن نقش دارد). بیشتر سرطان‌های حنجره از نوع سرطان سلول سنگفرشی است. (سرطان سلول‌های مسطح پوشاننده حنجره)

 

سرطان خون (لوسمی) (Leukemia )

سرطان ایجاد شده در بافت مغز استخوانی که موجب می‌شود تعداد زیادی سلول‌های خونی تولید و به جریان خون وارد می‌شود.

 

سرطان دهانه رحم (Cervical Cancer )

سرطانی که در بافت دهانه رحم ( قسمتی که رحم را به واژن متصل می‌کند) ایجاد می‌شود. این سرطان معمولاً رشد آهسته داشته و می‌تواند بدون علامت باشد و در آزمایش پاپ‌اسمیر تشخیص داده می‌شود، (پاپ اسمیر آزمایشی است که درآن سلول‌های دهانه رحم برداشته شده و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود). سرطان دهانه رحم همیشه ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.

 

سرطان رحم (Endometrial Cancer )

سرطانی که در بافت پوشش رحم (عضو کوچک، توخالی و گلابی شکل در لگن زنان که با جنین در آن رشد می‌کند) ایجاد می‌شود. بیشتر سرطان‌های رحم از نوع آدنوکارسینوم هستند. (سرطان با منشاء سلول‌های تولید کننده موکوس و سایر ترشحات).

 

سرطان روده باریک (Small Intestine Cancer )

سرطان نادری که درروده باریک ایجاد می‌شود (قسمتی از دستگاه گوارش مابین معده و روده بزرگ). شایع‌ترین نوع سرطان روده باریک آدنوکارسینوم (سرطان سلول‌های تولید کننده موکوس و سایر ترشحات) است. سایر انواع سرطان روده باریک شامل سارکوم (سرطان با منشاء بافت ارتباطی) تومور کارسینوئید (نوعی سرطان با رشد آهسته) تومور استرومال دستگاه گوارش ( نوعی از سارکوم بافت نرم) و لنفوم (سرطان با منشاء سلول‌های سیستم ایمنی) است.

 

سرطان روده بزرگ (کولون)

سرطانی که در روده بزرگ ایجاد می‌شود. (قسمتی از دستگاه گوارش بین روده کوچک و رکتوم) بیشتر سرطان‌های کولون آدنوکارسینوم هستند (سرطان سلول‌های تولید کننده موکوس و سایر ترشحات)

 

سرطان ريه - سلول كوچك (Small Cell Lung Cancer )

سرطان ریه سلول کوچک سرطانی است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت ریه، ایجاد می‌شود.

 

سرطان ريه - غیر سلول‌هاي كوچك (Non-Small Cell Lung Cancer )

سرطان ریه غیرسلول کوچک سرطانی است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت ریه ایجاد می‌شود.

 

سرطان رکتوم (Rectal Cancer  )

سرطانی که در بافت رکتوم (چند سانتی‌متر انتهای روده بزرگ قبل از مقعد) ایجاد می‌شود.

 

سرطان ریه (Lung Cancer )

سرطانی که در بافت ریه معمولاً سلول‌های پوشش مجاری هوایی ایجاد می‌شود. دو نوع عمده آن شامل سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه غیر سلول کوچک است. این انواع براساس نمای ظاهری سلول‌های سرطانی زیر میکروسکوپ تقسیم‌بندی می‌شود.

 

 

سرطان سلولهاي ترانزيشنال (Transitional Cell Cancer )

سرطان سلول ترانزیشنال سرطانی است که در سلول‌های ترانزیشنال پوشاننده مثانه، حالب یا لگنچه (قسمتی از کلیه که ادرار را جمع‌آوری می‌کند) ایجاد می‌شود. سلول ترانزیشنال سلولی است که توانایی تغییر شکل و کشیده شدن بدون شکستگی را دارد.  

 

سرطان سنگفرشی متاستاتیک گردن با منشأ ناشناخته (Metastatic Squamous Neck Cancer withOccult Primary)
بیماری که درآن سلول‌های سرطان سنگفرشی در غدد لنفاوی گردن منتشر می‌شود. ولی منشاء اولیه سرطان در بدن مشخص نیست.

 

سرطان سينوس‌هاي پارانازال و حفره بيني (Nasal Cavity and Paranasal SinusCancer )

نوعی از سرطان که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) دربافت سینوس‌های پارانازال و حفره بینی ایجاد می‌شود.

 

سرطان غدد بزاقي (Salivary Gland Cancer )

نوع نادری از سرطان که در بافت غدد بزاقی ایجاد می‌شود.( غددی در دهان که بزاق تولید می‌کنند). بیشتر سرطان‌های غدد بزاقی در افراد مسن دیده می‌شود.

 

سرطان كليه (Renal Cell (Kidney) Cancer )

سرطانی که در بافت کلیه ایجاد می‌شود. سرطان کلیه شامل کارسینوم سلول کلیوی (سرطانی که در سلول‌های پوشش مجاری کوچک ادراری در کلیه که خون را تصفیه و ادرار را تولید می‌کند، ایجاد می‌شود) است. سرطان کلیه همچنین شامل تومور ویلمز است که معمولاً در کودکان کوچک‌تر از 5 سال دیده می‌شود.

 

سرطان گلو (Throat Cancer )

سرطانی که در بافت گلو ایجاد می‌شود. (لوله‌ای توخالی داخل گردن که از پشت بینی شروع شده و تا ابتدای نای و مری ادامه دارد). سرطان گلو شامل سرطان نازو فارنکس (قسمت بالایی گلو پشت بینی) اوروفارنکس (قسمت میانی گلو) و هیپوفارنکس (قسمت پایینی گلو) است. سرطان حنجره نیز در این ناحیه ایجاد می‌شود. بیشتر سرطان‌های گلو از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان با منشاء سلول‌های مسطح و نازک شبیه فلس ماهی) است. سرطان حلق هم به آن می‌گویند.

 

سرطان لب و دهان (Lip and Oral Cavity Cancer )

بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در لب‌ها و دهان ایجاد می‌شود.

 

سرطان لگنچه کلیه (Renal Pelvis and UreterCancer )

 لگنچه کلیه در قسمت مرکزی کلیه واقع است. ادرار در این قسمت جمع‌آوری شده و به حالب‌ها منتقل می‌شود.

 

سرطان مثانه (Bladder Cancer )

سرطانی که در بافت مثانه ایجاد می‌شود (عضوی که ادرار را نگهداری می‌کند). بیشتر سرطان‌های مثانه از نوع کارسینوم سلول ترانزیشنال هستند (سرطان در سلول‌های لایه پوشاننده داخلی مثانه). سایر انواع شامل کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان در سلول‌های مسطح و نازک) و آدنوکارسینوم (سرطان در سلول‌های تولید کننده موکوس و سایر ترشحات) است. سلول‌های ایجاد کننده کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم در لایه پوشاننده مثانه در اثر التهاب و تحریک مزمن ایجاد می‌شوند.

 

سرطان مجراي صفراوي خارج كبدي (Extrahepatic Bile Duct Cancer )

نوع نادری از سرطان که در بافت مجاری صفراوی درخارج کبد ایجاد می‌شود. مجاری صفراوی صفرا را از کبد خارج کرده و به همراه مجرای کیسه صفرا، مجرای صفراوی مشترک را ایجاد می‌کند که صفرا را به روده باریک می‌ریزد.

 

سرطان مري (Esophageal Cancer )

سرطانی که در بافت پوششی مری ایجاد می‌شود. (لوله‌ای عضلانی که غذا را از گلو به معده منتقل می‌کند). دو نوع عمده سرطان مری شامل کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان با منشاء سلول‌های مسطح پوششی مری) و آدنوکارسینوم( سرطان با منشاء سلول‌های تولید کننده موکوس و سایر ترشحات) است.

 

سرطان معده (Stomach Cancer )

سرطانی که در بافت پوشش معده ایجاد می‌شود.

 

سرطان مقعد  (Anal Cancer )

مقعد در انتهای رکتوم به سمت خارج بدن قرار دارد. (رکتوم آخرین قسمت روده بزرگ است.)

 

سرطان نازوفارنكس (Nasopharyngeal Cancer )

سرطانی که در بافت نازوفارنکس (قسمت فوقانی حلق پشت بینی) ایجاد می‌شود. بیشتر سرطان‌های نازوفارنکس از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان با منشاء سلول‌های مسطح پوششی نازوفارنکس) است.

 

سرطان هيپوفارنكس (Hypopharyngeal Cancer )

سرطان حلق تحتانی سرطانی است که در بافت‌های قسمت پایینی حلق ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع آن سرطان سلول سنگفرشی است (سرطان سلول‌های مسطح پوشاننده حلق تحتانی)

 

سرطان واژن (Vaginal Cancer )

سرطانی که در بافت واژن یا مهبل ایجاد می‌شود. (کانال تولد). واژن از دهانه رحم (خروجی رحم) تا خارج از بدن ادامه دارد. شایع‌ترین نوع سرطان واژن کارسینوم سلول سنگفرشی است که از سلول‌های مسطح و نازک پوشش واژن منشاء می‌گیرد. سایر انواع سرطان واژن شامل آدنوکارسینوم (سرطان با منشاء سلول‌های غده‌ای پوشش واژن) است.

 

سرطان ولو - دستگاه تناسلی خارجی زن (Vulvar Cancer )

سرطان ولو به معنی سرطان دستگاه تناسلی خارجی زن است.

 

سرطان کبد (Liver Cancer )

سرطان اولیه کبد در بافت کبد ایجاد می‌شود. سرطان ثانویه کبد از جاهای دیگر بدن به کبد منتشر می‌شود.

 

سرطان کبد - اطفال (Liver Cancer, Childhood )

سرطان کبد اطفال بیماری است که در آن سلول‌های سرطانی (بدخیم) در بافت کبد ایجاد می‌شود. کبد یکی از بزرگترین اعضای بدن است. کبد چهار لوب دارد و در قسمت فوقانی و راست شکم زیر دنده‌ها قرار دارد. کبد اعمال مهمی شامل تصفیه مواد زائد از خون و دفع آن از ادرار و مدفوع، تولید صفرا برای کمک به هضم و جذب چربی غذا و ذخیره گلیکوژن (قند) برای تامین انرژی بدن را دارد.

 

سرطان کلیه (Kidney (Renal Cell) Cancer )

سرطانی که در بافت کلیه ایجاد می‌شود. سرطان کلیه شامل کارسینوم سلول کلیوی (سرطانی که در سلول‌های پوشش مجاری کوچک ادراری در کلیه که خون را تصفیه و ادرار را تولید می‌کند، ایجاد می‌شود) است. سرطان کلیه همچنین شامل تومور ویلمز است که معمولاً در کودکان کوچک‌تر از 5 سال دیده می‌شود.

 

سرطان کولورکتال (Colorectal Cancer )

سرطانی که در کولون (قسمتی از دستگاه گوارش بین روده کوچک و رکتوم) و / یا رکتوم ( چند سانتی‌متر انتهای روده‌بزرگ قبل از مقعد) ایجاد می‌شود.

 

سرطان کیسه صفرا (Gallbladder Cancer )

نوعی از سرطان که در بافت کیسه صفرا ایجاد می‌شود. کیسه صفرا عضوی گلابی شکل در زیر کبد است که صفر را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند. (صفرا مایعی است که توسط کبد برای هضم غذا ترشح می‌شود). سرطان کیسه صفرا در لایه درونی آن ایجاد شده و همراه با رشد تومور به لایه‌های بیرونی گسترش می‌یابد.

 

سندرم كارسينوييد (Carcinoid syndrome )

سندرم کارسینوئید مجموعه‌ای از علایم ناشی از ترشح سروتونین و سایر مواد از تومورهای کارسینوئید دستگاه گوارش است. علایم آن شامل گرگرفتگی صورت، آنژیومای پوستی (تجمع کوچک عروق خونی گشاد شده)، اسهال، اسپاسم برونش، تندی ضربان قلب و افت ناگهانی فشار خون است.

 

سندرم ميلوديسپلاستيك (Myelodysplastic Syndromes )

سندرم میلودیسپلاستیک گروهی از بیماری‌ها است که در آن مغز استخوان به اندازه کافی سلول سالم خونی تولید نمی‌کند.

 

غدد درون ريز پانكراس (Endocrine Pancreas )

غدد درون ریز پانکراس شامل سلول‌هایی است که هورمون‌ها (مانند انسولین و گلوکاگون) را تولید و به جریان خون آزاد می‌کنند. این هورمون‌ها در تنظیم قندخون مؤثر است. به آن سلول جزیره‌ای یا جزایر لانگرهانس نیز می‌گویند.

 

كارسينوم با منشا ناشناخته (Carcinoma of Unknown Primary  )

کارسینوم با منشاء اولیه ناشناخته وضعیتی است که در آن سلول‌های سرطانی در بدن وجود دارد ولی محل اولیه آن در بدن مشخص نیست.

 

كارسينوم سلول مركل (Merkel Cell Carcinoma )

نوع نادری از سرطان که در پوست یا زیر آن در نواحی در معرض آفتاب ایجاد می‌شود. این سرطان در افراد مسن و مبتلایان به نقص ایمنی شایع‌تر است. به آن کارسینوم نورواندوکرین پوست و سرطان ترابکولر نیز می‌گویند.

 

كارسينوم قشر غدد فوق كليه (Adrenocortical Carcinoma )

نوع نادری از سرطان در لایه خارجی بافت غده فوق کلیوی (عضوی کوچک در بالای هر کلیه که هورمون استروئید، آدرنالین و نورآدرنالین را برای تنظیم ضربان قلب، فشار خون و سایر فعالیت‌های بدن ترشح می‌کند) به آن سرطان آدرنوکورتیکال و سرطان کورتکس آدرنال هم می‌گویند.

 

لنفوم اوليه سيستم اعصاب مركزي (Primary Central Nervous SystemLymphoma )

لنفوم اولیه سیستم اعصاب مرکزی بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت لنفاوی مغز و نخاع ایجاد می‌شود.

 

لنفوم غيرهوچكين (Lymphoma, Non-Hodgkin )

گروهی بزرگ از سرطان لنفوسیت‌ها (سلول‌های سفید خون). لنفوم غیرهوچکین در هر سنی می‌تواند ایجاد شود و با بزرگی غدد لنفاوی، تب و کاهش وزن مشخص می‌شود. انواع مختلف لنفوم غیرهوچکین وجود دارد. این بیماری به انواع مهاجم (با رشد سریع) و بطئی (با رشد کند) تقسیم می‌شوند و می‌تواند از سلول‌های B یا T منشأ بگیرد. لنفوم غیرهوچکین سلول B شامل لنفوم بورکیت، لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوم سلول B بزرگ منتشر، لنفوم فولیکولر، لنفوم سلول بزرگ ایمونوبلاستیک، لنفوم پیشساز لنفوبلاستیک B و لنفوم سلول مانتل است. لنفوم غیرهوچکین سلول T شامل مایکوزیس فونگوئیدز، لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک و لنفوم پبشتاز لنفوبلاستیک T است. لنفوم ایجاد شده پس از پیوند مغز استخوان یا سلول بنیادی معمولاً از نوع لنفوم غیرهوچکین سلول B است. پیش‌آگهی و درمان به درجه و نوع بیماری بستگی دارد.

 

لنفوم هوچکین (Hodgkin Lymphoma )

نوع سرطان سیستم ایمنی که با وجود سلول‌های رید اشتنبرگ مشخص می‌شود. دو نوع عمده لنفوم هوچکین شامل لنفوم هوچکین کلاسیک و لنفوم هوچکین ندولر با غلبۀ لنفوسیتی است علایم آن شامل بزرگی بدون درد غدد لنفاوی، طحال یا سایر بافت‌های لنفاوی است. سایر علایم به‌صورت تب، کاهش وزن، خستگی و تعریق شبانه است. به آن بیماری هوچکین هم می‌گویند.

 

لوسمي سلول مويي (Hairy Cell Leukemia )

لوسمی سلول مویی نوعی سرطان است که در آن مغز استخوان تعداد زیادی لنفوسیت (نوعی گلبول سفید خون) تولید می‌کند.

 

لوسمي لمفوبلاستيك حاد (Acute Lymphoblastic Leukemia )

نوع مهاجمی از لوسمی (سرطان خون ) است که درآن تعداد زیادی لنفوبلاست (سلول سفید خون نابالغ) در مغز استخوان و خون ایجاد می‌شود. به آن لوسمی لنفوسیتیک حاد یا ALL هم می‌گویند

 

لوسمي لنفوسيتيك مزمن (Leukemia, ChronicLymphocytic )

لوسمی لنفوسیتیک مزمن نوعی سرطان با رشد آهسته است که در آن تعداد زیادی لنفوسیت نابالغ (گلبول سفید خون نابالغ) در مغز استخوان و خون دیده می‌شود. گاهی در مراحل بعدی بیماری، سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی یافت می‌شود و به آن لنفوم لنفوسیتیک کوچک می‌گویند. نام دیگر آن CLL است.

 

لوسمي ميلوئيد حاد (Acute Myeloid Leukemia )

لوسمی میلوئید حاد یک بیماری مهاجم (با رشد سریع ) است که در آن تعداد زیادی میلوبلاست (گلبول سفید خون نابالغ غیر از لنفوبلاست) در مغز استخوان و خون ایجاد می‌شود. به آن همچنین لوسمی میلوبلاستیک حاد، لوسمی میلوژن حاد، لوسمی غیرلنفوسیتیک حاد، AML، ANLL هم می‌گویند.

 

لوسمي ميلوژنیک مزمن (Leukemia, ChronicMyelogenous )

لوسمی میلوژنیک مزمن یک بیماری با رشد آهسته است که در آن تعداد زیادی گلبول سفید خون (غیر از لنفوسیت) در مغز استخوان تولید می‌شود. به آن لوسمی گرانولوسیتی مزمن، لوسمی میلوئید مزمن و CML هم می‌گویند

 

ماكروگلوبولينمي والدن اشتروم (WaldenströmMacroglobulinemia )

نوعی نادر از لنفوم غیرهوچکین با رشد آهسته است. (لنفوم سرطانی است که در سلول‌های سیستم ایمنی ایجاد می‌شود). این بیماری موجب تولید بیش از حد پروتئینی به نام آنتی‌بادی تک دودمانی ایمونوگلوبولین M (IgM یا ماکروگلوبولین) می‌شود.

 

مایکوزیس فونگوئیدس و سندرم سزاری  (Mycosis Fungoides )

بیماری که در آن لنفوسیت‌ها (نوعی از گلبول‌های سفید خون) بدخیم (سرطانی) شده و در پوست منتشر می‌شود..

 

مزوتليوما (Mesothelioma )

مزوتلیوما یک تومور خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) است که پوشش داخلی قفسه سینه یا شکم را درگیر می‌کند. تماس با ذرات آزبستوز در هوا موجب افزایش احتمالی بروز مزوتلیومای بدخیم می‌شود.

 

مزوتلیوم بدخيم (Malignant Mesothelioma )

نوعی سرطان است که در ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که پیگمان ملانین را تولید می‌کنند) ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند در پوست ایجاد شود (ملانوم پوستی) ولی همچنین در سایر بافت‌های رنگدانه‌ای مانند چشم و روده هم دیده می‌شود.

 

ملانوم (Melanoma )

ملانوم نوعی سرطان است که در ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که پیگمان ملانین را تولید می‌کنند) ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند در پوست ایجاد شود (ملانوم پوستی) ولی همچنین در سایر بافت‌های رنگدانه‌ای مانند چشم و روده هم دیده می‌شود.

 

ملانوم داخل چشم (Intraocular melanoma )

نوع نادری از سرطان ملانوسیت‌های چشمی (سلول‌هایی که پیگمان ملانین را تولید می‌کنند) است. به آن ملانومی چشمی هم می‌گویند

 

مولتیپل میلوم (Multiple Myeloma )

مولتیپل میلوم یا میلوم متعدد نوعی سرطان است که در پلاسماسل‌ها (گلبول‌های سفید خون که آنتی‌بادی تولید می‌کنند) ایجاد می‌شود. به آن بیماری کاهلر، میلوماتوز و میلوم پلاسماسل هم می‌گویند.

 

نئوپلاسم ميلوديسپلاستيك/میلوپرولیفراتیو (Myelodysplastic/ MyeloproliferativeNeoplasms )

گروهی از بیماری‌ها که در آن مغز استخوان مقدار زیادی گلبول سفید تولید می‌کند.

 

نروبلاستوم (Neuroblastoma )

نوروبلاستوم نوعی سرطان است که در سلول‌های عصبی نابالغ ایجاد می‌شود و معمولاً در شیرخواران و کودکان دیده می‌شود.

 

منبع : موسسه تحقيقات ، درمان و آموزش سرطان (ncii)

خواندن 5148 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 12 مهر 1392 ساعت 14:39
محتوای بیشتر در این بخش: « سيستم PACS
برای ارسال نظر وارد سایت شوید