یکشنبه, 03 شهریور 1392 ساعت 07:28

توپوگرافی قرنیه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

توپوگرافي قرينه روندي براي نقشه برداري انحناء سطح قرينه است . قرينه يك غشاء صاف است كه جلوي چشم را مي‌پوشاند و حدوداً 70 درصد از توان تمركز چشم را انجام مي‌دهد. بنابراين تا حد زيادي شكل قرينه توانايي بينايی يك چشم سالم را مشخص مي‌كند.

 

يك چشم سالم يك قرينة صاف و مدور دارد، ولي اگر قرينه خيلي تخت يا خيلي برآمده يا داراي انحناي ناهموار باشد توان بينايي نسبت به يك چشم سالم كمتر مي‌شود. هدف از توپوگرافي قرينه بدست آوردن يك توصيف با جزئيات كامل از شكل و توان اپتيكي قرينه است. با بكاربردن تكنولوژي تصويربرداري كامپيوتري، نقشة سه بعدي بوسيلة توپوگرافي قرينه و به كمك چشم پزشك بدست مي‌‌آيد و نمايش داده مي‌شود و از اين طريق شرايط درمان بيماريهاي بينايي گوناگون فراهم مي‌شود.

توپوگرافي قرينه چگونه كار مي‌كند؟

دستگاههاي توپوگرافي قرينه از يك كامپيوتر متصل به كاسة چراغ كه داراي يك شابلون از حلقه‌هاي متحّدالمركز در جلوي خود است تشكيل مي‌شوند. بيمار در جلوي كاسة چرغ مي‌نشيند و سر او هنگامي كه نور به سطح چشم تابيده مي‌شود با يك فشار محدود به كاسه مي‌چسبد.

نرم افزار كامپيوتري نقاط ديتا را بصورت ديجيتال در مي‌آورد (به كمك يك مبدل آنالوگ به ديجيتال A/D ) و شكل قرينه را از روي ان باز سازي مي‌كند و از رنگهاي مختلف براي تشخيص پستي و بلندي ها استفاده مي‌كند.

از مزيت هاي اين روش اين است كه روش به خودي خود بدون درد است و زمان كمي طول مي‌كشد. يك آزمايش غير تماسي و غير تهاجمي است كه از سطح چشم با استفاده از نور معمولي نقشه برداري مي‌كند و اين برتري مهم اين روش نسبت به روشهاي ديگر از جمله X- RAY است.

ولي بزرگترين مزيت توپوگرافي قرينه نسبت به روشهاي ديگر توانايي آن در تشخيص وضعيتهاي غير قابل ديدن است. (مانند ناهمواريهاي سطح قرينه، بررسي سطح قدامي و خلفي قرينه و سطح عدسي چشم)

 

كاربردهاي توپوگرافي قرينه:

توپوگرافي چشم يك تست روتين نيست به عبارت ديگر از آن در تشخيص يك سري از بيماريها و مشكلات خاص استفاده مي‌شود. به عنوان مثال براي ارزيابي پيشرفت بيماري چشم، براي جا انداختن برخي از انواع لنزهاي تماسي، براي طرح ريزي و برنامه‌ريزي عملهاي جراحي چشم و به صورت متداول در آماده سازي طرح عمل در جراحي هاي بيماريهاي عيوب انكساري چشم از آن استفاده مي‌شود.

توپوگرافي قرينه در تشخيص و كنترل موارد مختلف انحناهاي غير طبيعي قرينه و بيماريهاي قرينه بكار مي‌رود مانند موارد زير:

ـ keratoconus: بيماري عفوني كه باعث نازك شدن قرينه مي‌شود.

ـ پيوندهاي قرينه

ـ صدمات قرينه يا تاري و ماتي قرينه

ـ تغيير شكل (دفرمه شدن) قرينه

ـ جا انداختن لنزهاي تماسي

ـ آستيگماتيسمهاي غير طبيعي كه در نهايت منجر به پيوند قرينه مي‌شود.

ـ طرح ريزي جراحي‌هاي عيوب انكساري

ـ استيگماتيسمهاي اكتسابي بعد از عمل جراحي آب مرواريد.

پيش از پيدايش توپوگرافي قرينه، چندين آزمايش انجام مي‌شد و زمان بسيار زيادي براي عكس برداري، محسبات و آنگاه تبديل اطلاعات به يك تحليل با معني از شكل قرينه صرف مي‌شد و توپوگرافي يك روش گران قيمت و آزمايشگاهي بوده ولي امروزه يك كامپيوتر شخصي بصورت اتوماتيك تمام پردازشها را انجام مي‌دهد.

فايل ها:
توپوگرافی قرنیه HOT
تاريخ 1394-08-10 اندازه فايل 718.4 KB دانلود 382
برای دانلود کردن وارد سایت شوید.

خواندن 4535 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 30 آبان 1394 ساعت 08:32
برای ارسال نظر وارد سایت شوید