پنج شنبه, 27 تیر 1392 ساعت 14:27

توانبخشی از راه دور

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

توانبخشی از راه دور، یک زیر شاخه مهم از پزشکی از راه دور است. اگرچه ، در مقایسه با دیگر مباحث پزشکی از راه دور، تاریخچه آن نسبتا" کوتاه است ولی توانبخشی از راه دور، به سرعت به عنوان یک مبحث عملی مطرح شد. چراکه فن آوری اطلاعات و ارتباطات ،می تواند یک تاثیر زیاد روی سلامتی افراد ناتوان داشته باشد. مقایسه توانبخشی از راه دور با خدمات توانبخشی معمولی ، نشان میدهد که در روش توانبخشی از راه دور، ممکن است هزینه ها کاهش یابد و تاثیر کار زیادتر شود

 

تعریف توانبخشی از راه دور

کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت ارائه خدمات توانبخشی از فاصله دور بوسیله ارتباط درمانگر با درمانجو یا درمانگر به درمانگر جهت ارزیابی،مداخله،درمان و مشاوره

اهمیت توانبخشی از راه دور

به دلایل زیر توانبخشی از راه دور اهمیت دارد:

1-    افزایش  شیوع بیماریهای مزمن و در نتیجه افزایش نیاز به خدمات توانبخشی

2-    افزایش امید به زندگی و افزایش جمعیت سالمندان

تعداد معلولان روز به روز افزایش میابد. دلایل عبارتند از:

-پیشرفت بهداشت و پزشکی ودر نتیجه افزایش طول عمر و افزایش تعداد سالمندان وهمچنین کاهش مرگ ومیر نوزادان و کودکان بیمار

-صنعتی شدن جوامع و ازدیاد بیماریهای روانی،حوادث وبیماریهای ناشی از کار

با افزایش تعداد معلولان نیاز به خدمات توانبخشی هم زیاد می شود. 11درصد جامعه را معلولان تشکیل میدهند. همچنین شیوع اختلالات گفتار و زبان 6 تا 10 درصد می باشد

3-    کمبود متخصصان توانبخشی و عدم توزیع مناسب این متخصصان در تمام نقاط جهان و عدم حضور آنها در مناطق محروم و روستایی و دورافتاده : در برخی موارد خاص تعداد متخصصان مجرب بسیار کم است. مثلا در کشور گفتاردرمان متخصص در شکاف کام ولب و همچنین کاشت حلزون گوش بسیار کم داریم در صورتی که بیماران مذکوردر   اقصی نقاط کشور پخش هستند که این امر اغلب موجب مسافرتهای طولانی هفتگی ، مهاجرت و یا ترک درمان شده است.

4-    تعدادی که از نظر علمی در سطح بالایی هستند به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و با توانبخشی از راه دور می توانند به کشور خدمت کنند.

5-    طولانی بودن فرآیند توانبخشی : برای یک فرد ناتوان ممکن است توانبخشی تا آخر عمر بطور مکرر نیاز باشد. در اغلب موارد جلسات توانبخشی باید از 2 تا 6 جلسه 45 دقیقه ای در هفته باشد که رفت و آمد برای بسیاری از مددجویان به خصوص گروه جسمی حرکتی مشکل میباشد.

6-     اهمیت و تاثیر زیاد توانبخشی در محیط طبیعی زندگی

7-    توانبخشی از راه دور در کاهش هزینه ها موثر است

8-    با استفاده از داده ها و اطلاعات ذخیره شده در جلسات توانبخشی از راه دور می توان به دانشجویان توانبخشی آموزش بالینی به شیوه الکترونیکی داد. همچنین به این طریق می توان به خوبی داده کاوی و تحلیل بر روی تکنیکهای توانبخشی انجام داد.

9-    ارائه خدمات به افراد ناتوان جسمی حرکتی که امکان تحرک کمی دارند باتوانبخشی از راه دور آسان است.

10-                 مسایل فرهنگی و زبانی : مثلا" در رشته گفتاردرمانی تطابق کامل لهجه و زبان درمانگر و  درمانجو ضروری است. مثلا یک درمانجوی آذری زبان نیاز به یک درمانگر همزبان خود دارد که ممکن است چنین فردی در محل زندگی درمانجو نباشد. این امر می تواند لزوم وجود توانبخشی از راه دور را مشخص کند.

 

تاریخچه پزشکی از راه دور و توانبخشی از راه دور

تاریخچه پزشکی از راه دور به سال 1880 میلادی برمی گردد. یعنی پس از اختراع  تلفن در سال 1876 . در سال 1957 در ایالت نبراسکای آمریکا یک پروژه پزشکی از راه دور برای سربازان انجام گرفت که در زمینه مسایل روانشناسی بود. در سالهای بعد پروژه های دیگر راه افتاد و سرانجام در سال 1997 اجرای نظام مند پزشکی از راه دور به تصویب رسید.

در سال 2003 اصطلاح  telehealth به جای واژه telemedicine  بکار رفت. در حال حاضر telemedicine به عنوان یک زیر مجموعه از telehealth محسوب می شود.

در سال 1998موسسه ملی پژوهش های ناتوانی و توانبخشی آمریکاتحقیق بر روی توانبخشی ازراه دور را آغاز کرد. تا سال 2010 بیشتر برنامه های سلامت از راه دور که توسط وزارت بهداشت آمریکا انجام می شد برای افراد ساکن روستاها و مناطق محروم بود که تاکید بیشتر آن بر سالمندان بود.

چالشهای توانبخشی از راه دور

با دستگاه ها و ابزار پهن باند اینترنت ، بازار کار برای همه کارها و استفاده های محلی گسترده می شود. ما باید منتظر باشیم و ببینیم که چه استفاده هایی از توانبخشی از راه دور میشود چون ما یک راه دراز در استفاده از توانبخشی از راه دور در پیش داریم.

Theodoros  و Russel  در یک بررسی مشکلات توانبخشی از راه دور را بیان کردند که عبارتند از:

1.      اخذ مجوز در سراسر مرزهای ملی و بین المللی

2.      داشتن هم ارزی استانداردهای بالینی بین المللی

3.      مسائل مربوط به حریم خصوصی و دسترسی و حفاظت از اطلاعات سلامت بیمار

4.      مسائل مربوط به هزینه ها و پرداخت دستمزد و بیمه

5.      مسائل مربوط به مسوولیت کارکنان

6.       قوانین بین المللی مشاوره بالینی

علاوه بر مسائل بالا که Theodoros  و Russel  بیان کردند مشکلات زیر هم وجود دارد:

7.      مجهز بودن به فن آوری های پهن باند: بیشتر افراد ناتوان دسترسی کمتری به تجهیزات کامپیوتری و اینترنتی دارند.

8.      پذیرش و بکار بردن فن آوری پهن باند واینترنت توسط افراد ناتوان

9.      تعداد زیاد افراد ناتوان : در آمریکا حدود 12 درصد جمعیت دچار ناتوانی هستند.

10.  تنوع زیاد ناتوانی ها : جسمی حرکتی ، ذهنی ، روانی ، بینایی ، شنوایی و ...

11.  نرخ بالای بیکاری در افراد ناتوان : در آمریکا بیکاری در افراد ناتوان حدود 3 برابر بیکاری در افراد سالم است.

12.  افراد ناتوان اغلب از نظر مالی بی بضاعت هستند

13.  یکی از نیازهای افراد ناتوان نیاز به خدمات توانبخشی حرفه ای است که قابلیت انجام آن از را دور یک چالش است.

14.  میزان تاثیر توانبخشی از راه دور : یکی از چالشهای توانبخشی از راه دور این است که آیا توانبخشی از راه دور می تواند یک جایگزین موثر برای توانبخشی چهره به چهره باشد؟ آیا توانبخشی از راه دور می تواند هزینه ها را کاهش دهد؟ آیا توانبخشی از راه دور می تواند قابلیت دسترسی را به لحاظ جغرافیایی افزایش دهد؟ آیا توانبخشی از راه دور می تواند استفاده از منابع محدود را گسترش دهد؟

15.  مسائل مربوط به توانبخشی بیماران خارج از کشور از نظر تفاوت قوانین حقوقی و مالی

16.  مدیریت حجم زیاد داده ها و اطلاعات : چون توانبخشی یک فرآیند مکرر و طولانی مدت است در نتیجه داده ها و اطلاعات زیادی نیز تولید می شود اعم از : ویدیو ، صدا ، متن و تصاویر که باید این داده ها و اطلاعات ذخیره و سازماندهی و مدیریت شوند که این امر مشکل است.

 

Theodoros  و Russel  متذکر می شوند با وجود آنکه تعدادی از سازمانهای بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی و سازمان تجارت جهانی در حال ورود به این مباحث هستند اما فقدان رهبری در برقراری سیاستهای سلامت الکترونیکی وجود دارد.

یک مساله مهم در توانبخشی از راه دور مساله هزینه ها و بیمه است. Raine  و همکاران ، پزشکی از راه دور را از نظر اقتصادی مورد مطالعه قراردادند. به علت تفاوت و تنوع در هزینه ها و کمبود مطالعات و کیفیت پایین تحلیل ها ، مطالعات اقتصادی در این زمینه مشکل است. مرکز حقوقی پزشکی از راه دور و سلامت الکترونیکی آمریکا  مطالعاتی در زمینه بازپرداخت در سلامت از  راه دور انجام داده است و یک منبع مستقل برای پزشکی از راه دور منتشر کرده است.

 

امیدهایی برای آینده

1-    در آینده میزان دسترسی به اینترنت بیشتر می شود و وسایل متعدد که بتوان به سهولت و در هر زمان به اینترنت متصل شد ، فراوان تر می شوند.

2-     تعداد افرادی که به اینترنت دسترسی دارند روز به روز بیشتر می شود.

3-    اینترنت و تلفن بی سیم به سرعت در حال گسترش و زیاد شدن است.

4-    تجهیزات فن آوری اطلاعات روز به روز ارزان تر می شون و خرید آن برای افراد ناتوان و متخصصان توانبخشی راحت تر می شود.

5-    رایانش ابری: این اصطلاح که در فارسی به رایانش ابری معروف است بر اساس تعاریف موسسه ملی فناوری و استانداردها، اینگونه تعریف شده: "رایانش ابری مدلی است که برحسب تقاضای شبکه، دسترسی آسان و فراگیر به مجموعه عظیمی منابع محاسباتی قابل تنظیم (همانند شبکه ها، سرورها، فضای ذخیره سازی، برنامه های کاربردی و سرویس ها) را به سرعت و بدون دخالت سرویس دهنده به راحتی ممکن می سازد." در گذشته شرکت های مختلف، تمامی نرم افزارهای خود را بر روی سرورها و میزبانهای خویش اداره می کردند و واضح است که این امر نیاز به صرف هزینه و حفظ و نگهداری شرایط در حالت ایده آل دارد. شما می توانید امکان استفاده از رایانش ابری را با ساخت نرم افزارهایی که نیاز به نصب بر روی سرورتان ندارند اما از منابع سرور استفاده می کنند فراهم کنید. شرکتهای بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت و آمازون امکاناتی ساخته اند که چنین خدماتی را به شما ارائه می دهند. ‎در سرویس دهی جدید شما برای سرور هزینه ای پرداخت نمی کنید بلکه پرداخت شما برای سی پی یو و دیگر منابعی است که نرم افزارتان از آن استفاده می کند، بنابراین مخارجتان کمتر خواهد شد و در هنگام نیاز می توانید به سرعت منابع مورد نیاز خود را ارتقا دهید. رایانش ابری می تواند تحول خوبی در ارائه خدمات توانبخشی بگذارد و خدمات موثر و ارزان تری در دسترس قرار دهد.

 

6-     گسترش آموزش های الکترونیکی : روز به روز آموزشهای از راه دور و الکترونیکی گسترش می یابد و تعداد زیادتری از افراد متقاضی شرکت در کلاسهای آموزشی از را دور میشوند. این امر می تواند به گسترش و جا افتادن توانبخشی از راه دور کمک کند.

7-    افزایش تعداد ویدیو کلیپ ها در اینترنت : روز به روز بر تعداد ویدیو کلیپها در اینترنت افزوده می شود که این امر می تواند فرهنگ استفاده از تماشای ویدیو کلیپ بر روی اینترنت را افزایش دهد. این موضوع می تواند به توسعه توانبخشی از راه دور کمک شایانی کند.

8-    فن آوری دسترسی خوکار : یکی از فن آوری های جدید دسترسی خودکار است که برای افراد دچار ناتوانی حسی مناسب می باشد. مثل زیر نویس خودکار بتا ورژن برای زیر نویس کردن خودکار فیلمها

9-    گسترش ویدیو کنفرانس : گسترش ویدیو کنفرانس می تواند موجب رابطه چهره یه چهره شود و تاثیر مطلوبی بر توانبخشی از راه دور دارد.

ارتباط غیر کلامی و توانبخشی از راه دور

ارتباط غیر کلامی در توانبخشی از راه دور، اهمیت زیادی دارد. مثال هایی از ارتباط غیر کلامی عبارتند از: پایش علایم حیاتی بیماران ، نشانه های جسمی بیماران (اعضا ، زیبایی و پوشش) ، لمس ، حرکات بدن ، مشخصات صورتی و... . هردو پیام های کلامی و غیر کلامی در فرآیند درمان مهم هستند. درمانگر هوشیار همیشه در حال جستجوی تضاد بین پیام های کلامی و غیر کلامی در طی جلسات درمانی می باشد.

مدیریت و اجرای یک برنامه موفق توانبخشی از راه دور

اجرای یک برنامه موفق توانبخشی از راه دور مستلزم برنامه ریزی دقیق اولیه و پایش مداوم اجزای برنامه می باشد. عناصر کلیدی یک برنامه موفق توانبخشی از راه دور شامل موارد زیر است : انتخاب فن آوری مناسب برای ارتباط از راه دور ،  مقدمه چینی محیطی ،  توجه به جنبه های تجاری و کسب و کار ، تامین نیروی انسانی و انتخاب درمانجو .

تامین و آموزش نیروی انسانی و درمانجو از اجزای مهم یک برنامه موفق هستند . نکته مهم دیگر داشتن یک برنامه خوب برای بازار یابی است به گونه ای که بتوان با درمانجویان و درمانگرانی که ممکن است از این برنامه سود ببرند ارتباط برقرار کرد.

گفتاردرمانی از راه دور

بیش از 30 سال است که گفتاردرمانی از راه دور به عنوان یک جایگزین موثر برای مواقعی که هیچ گفتاردرمانگری در دسترس نیست ، مفید تشخیص داده شده است. با مدل گفتاردرمانی از راه دور می توان یک درمان بهتر از روشهای سنتی فراهم نمود و به خوبی می توان از این روش در مناطق محروم استفاده نمود. با استفاده از ابزار وب، گفتاردرمانی از راه دور می تواند بطور ایمن و موثر فراهم شود و از طریق کامپیوتر ، تلفن هوشمند و یا تبلت قابل استفاده باشد.

گفتاردرمانی از راه دور توسط عوامل زیر توسعه یافته است: افزایش تقاضا ، افزایش هزینه‏های درمان و مراقبت ، تغییرات اجتماعی و رشد سریع فن آوری.فواید گفتاردرمانی از راه دور شامل موارد زیر است: دسترسی عادلانه به خدمات ، بهبود کیفیت مراقبت ، و پیشرفت خودمدیریتی از طریق استمرار در مراقبت.

شواهد از  تاثیر مثبت توانبخشی از راه دور در موارد زیر حمایت می کند:اختلالات ارتباطی با منشا عصبی در بالغین ، اختلالات صوت‏، لکنت‏،‏اختلال بلع ، عمل جراحی برداشتن حنجره، اختلالات زبان و خواند در بچه‏ها.

فن آوری های همزمان و غیر همزمان ممکن است در گفتاردرمانی استفاده شود.

چالشهای گفتاردرمانی از راه دور شامل اعتماد درمانگران ، آموزش وتعلیم ، قابلیت انتقال پروانه ومجوز کار حرفه ای ، بازپرداخت و ارزیابی اقتصادی است.برخی درمانگران به گفتاردرمانی حضوری و چهره به چهره عادت کرده اند و برای آنها سخت است که درمان چهره به چهره جای خود را به درمان ازراه دور بدهد. هر چند پتانسیل درمان از راه دور بالا است و می تواند درمان در محیط طبیعی زندگی را مهیا کند. درمانگران همچنین نگران افراد سالخورده هستند زیرا تطبیق و عادت به روش جدید برای افراد سالمند مشکل است. آموزش استفاده از فن آوریهای جدید به گفتاردرمانگران می تواند اعتماد آنها را به این روش درمان از راه دور جلب کند.

یکی از مسایل مهم در آمریکا در رابطه با پروانه کار است. گفتاردرمانگر باید مجوز کار در محل درمان درمانجو را داشته باشد که این قانون با پزشکی از راه دور سازگار نیست و لازم است قوانینی متناسب با این فن‏آوری وضع شود.

در زمینه ارزیابی‏های اقتصادی مطالعات خیلی کمی صورت گرفته است ولی در همین 2 مطالعه ای که انجام شده به صرفه بودن گفتاردرمانی از راه دور به وضوح قابل مشاهده است.

شنوایی شناسی از راه دور

شنوایی شناسی از راه دور یعنی ارائه خدمات شنوایی شناسی از فاصله دور با استفاده از فن آوری ارتباط از راه دور. شنوایی از راه دور نسبتا" جدید است و در دهه اخیر توسعه پیدا کرده است.  پیشرفت‏های شنوایی از راه دور امید بخش می باشد. برخی از کارهای شنوایی شناسی از راه دور عبارتند از: توانبخشی کاشت حلزون‏، انجام اتوسکوپی ویدیویی و

 کاردرمانی از راه دور

در آمریکا، اخیرا" سلامت از راه دور در کاردرمانی نوزادان کاربرد پیدا کرده است. لازم است پژوهش و تلاش برای یافتن را ه حل‏هایی برای پیاده سازی فن‏آوری سلامت از راه دور در تمام جنبه‏های عملی کاردرمانی انجام پذیرد. در سلامت از راه دور در کاردرمانی موانعی وجود دارد که عبارتند از:

1-    محدودیت پوشش پهن باند در مناطق دورافتاده و روستایی

2-    مشکلات بازپراخت و بیمه

3-    پذیرش فن‏آوری کاردرمانی از راه دور توسط افراد ناتوان

4-    کمبود نیروی متخصص کاردمان

5-    کمبود پژوهش‏هایی که سودمندی خدمات ارائه شده توسط کاردرمانی از راه دور را تایید کنند

6-     مسائل امنیتی و محرمانگی

7-    کمبود انگیزه برای پیشرفت دادن کاردرمانی از راه دور

8-    مشکل عدم وجود پروانه بین ایالتی در رابطه با سلامت از راه دور و عدم امکان قابلیت انتقال پروانه کار

 

ارگونومی از راه دور

 

ارگونومي يا همان مهندسي فاكتورهاي انساني، علمي تركيبي است كه سعي دارد ابزارها، دستگاه ها، محيط كار و مشاغل را  با توجه به توانايي هايي جسمي ـ فكري و محدوديت ها و علائق انسانها، طراحي نمايد. اين علم با هدف افزايش بهره وري، با عنايت بر سلامتي، ايمني و رفاه انسان در محيط، شكل گرفته است. همچنين اين علم در تلاش است بجاي متناسب سازي انسان با  محيط،  محيط را با انسان متناسب سازد. در اين راستا،  سازمان بين المللي كار، واژه ارگونومي را به معناي  متناسب كردن كار و شغل براي انسان تعريف كرده است.

 

اين علم براي طراحي و ساخت ابزار و سيستم هاي توليدي از ساده تا پيچيده و بغرنج، حل مشكلات مربوط به تكنولوژي نوين، و حتي ابزار و وسائل زندگي روزمره، كاربرد دارد. امروزه، از طراحي يك ابزار ساده نظير انبردستي ساده (از نظر نوع جنس، مصالح بكار رفته، اندازه دسته، نوع و تركيب پلاستيكي دسته آن و …)  و يا يك خودكار (از نظر قطر، اندازه، رنگ و …) گرفته تا طراحي يك سيستم توليدي كامل، از ارگونومي استفاده مي‌شود. عمدتاً زمينه‌هايي كه ارگونومي در آنها مطالعه و اقدام مي‌كند، عبارتند از طراحي ابزار، وسائل، ماشين ها و تأسيسات به طرز صحيح و مطلوب،  طراحي روش انجام كار با توجه به بهترين نحوه اجراء و متناسب با سيستم عضلاني و ساختمان فيزيكي بدن انسان و با هماهنگي رواني ميان افراد و محيط كار و ابزار كار، وضعيت صحيح قرار گرفتن بدن و حركات انسان حين انجام كار، شرايط فيزيكي مناسب در محيط كار با توجه به عواملي از قبيل دما، رطوبت، جريان هوا، ارتعاشات، سر و صدا، نور و روشنايي، گرد و غبار، تشعشعات و آلودگي هاي مختلف.

اگرچه ارزیابی ، مداخله و آموزش در ارگونومی به طور معمول بطور حضوری انجام می شود ولی روشهای توانبخشی از راه دور می توانند فرصتهایی برای انجام این خدمات بطور مجازی فراهم کنند. مداخلات ارگونومیک می تواند تاثیرسودمند بر بهبود سلامت کارگران و کارایی آنها داشته باشد اما دسترسی به متخصصان ارگونومی محدود است و همین امر مداخلات ارگونومیک را محدود می کند و همچنین اهمیت ارگونومی از راه دور را مشخص می کند.

 

توانبخشی از راه دور و پرونده الکترونیکی سلامت

در توانبخشی از راه دور یک سری خدمات توانبخشی شامل ارزیابی ، پایش ، پیشگیری ، مداخله ، نظارت‏، آموزش و مشاوره با استفاده از فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی انجام می شود. یک جلسه توانبخشی از راه دور ممکن ضبط و ذخیره شود و به پرونده الکترونیکی سلامت ( به عنوان یک فرم ویدیویی یا صوتی) متصل  شود و می تواند در دسترس تیم ارائه دهنده خدمات توانبخشی باشد.

دادن آموزش های لازم بای تمام کاربران پرونده الکترونیکی سلامت ضروری است و در هنگام برنامه‏ریزی هر سیستم توانبخشی از راه دور و EHR باید به این موضوع توجه شود.

موضوع محرمانگی و امنیت خیلی مهم است.

 

اخلاق در توانبخشی از راه دور

 

كلمه اخلاق جمع كلمه خُلق به معناي خويهاست. اين كلمه گاه به معناي عام به كار ميرود و منظور از آن همه ويژگيهاي دروني انسان اعم از خوب يا بد است؛ اما در اكثر موارد، واژه اخلاق به معناي خاص «رفتار و خصوصيات روحي و معنوي مثبت» استفاده ميشود. از اين رو، رفتار اخلاقي نيز رفتاري است كه مطابق با ارزشهاي والاي انساني باشد. در زبان لاتين نيز دو كلمه morality و ethics، با اندك تفاوتي، هر دو به مفهوم اخلاق‌اند.   moralبه معناي «خلق و خوي راسخ در نفس» به كار ميرود و واژه ethics در بحث از رفتار خوب و بد، درست و خطا و پاك و پليد انسان استفاده مي شود .

اخلاق پزشكي مقوله اي است كه موضوع آن بررسي مجموعه آداب و رفتار پسنديده يا ناپسندي است كه صاحبان مشاغل پزشكي بايد رعايت كنند .

اخلاق پزشكي فعاليتي تحليلي است كه طي آن افكار، عقايد، تعهدات، رفتار، احساسات، استدلالها و بحثهاي متعدد در حيطه تصميم گيريهاي اخلاقي در حرفه پزشكي، دقيق و انتقادي بررسي ميشود و در موارد لزوم دستورالعمل‌هايي صادر ميگردد. تصميمات اخلاق پزشكي، در حوزه طبابت، مباحث بديهي و ارزشها و در مجموع بايدها و نبايدها است.

قوانین اخلاقی ممکن است در برخی مسایل مربوط به مراقبت سلامت انسان ورود فن آوری را نپذیرد. در زمینه توانبخشی از راه دور لازم است قوانین اخلاقی رشد پیدا کند و کارهای پژوهشی زیادی انجام شود. مسائل توانبخشی از راه دور آنقدر پیچیده است که اصول فعلی اخلاق زیستی برای جابگویی به این مشکلات کافی نیست. مهمترین مساله ای که محققان و شاغلان توانبخشی از راه دور به آن پی برده اند مضوع امنیت و محرمانگی است.

 

سیستم ارزیابی دسترسی پذیری از راه دور

برای آنکه نتیجه توانبخشی موثرتر شود لازم است هم عملکرد فرد را بهبود دهیم و هم محیط را اصلاح کنیم. برای آنکه اسباب تحرک بطور موثر استفاده شود ، لازم است محیطهایی که این اسباب در آن استفاده می شود بطور فیزیکی در دسترس باشد. اصلاح محیط یک استراتژی مداخله ای مهم برای ارتقا کیفیت زندگی افراد ناتوان است اما دسترسی متخصصان برای اصلاح و تطبیق خانه محدود است. تلاشهای زیادی انجام شد تا یک RAAS (سیستم ارزیابی دسترسی دور) گسترش پیدا کرد. سیستمی که به کمک آن می توان انجام ارزیابی محیط (خانه) را راحت و با هزینه کمتر انجام داد. محققان دانشگاه پیتزبورگ  VRTS (سیستم توانبخشی از راه دور با واقعیت مجازی) را توسعه دادند که در این روش فن آوریVR (واقعیت مجازی) با مفاهیم توانبخشی از راه دور ترکیب می شود که محدودیتهای روش RAAS پیشین را کاهش داده است. این روش برای ارزیابی دسترسی محیط فیزیکی افراد دارای ویلچیر، بکارگیری تصویر دیجیتال و سه بعدی طراحی شده است. با پیشرفتهای سریع فن آوریهای اطلاعات ، روش RAAS محبوبیت جهانی پیدا خواهد کرد

واقعيت ‌مجازي يك واسطه انسان-كامپيوتر است كه محيط هاي واقعي را شبيه سازي كرده و امكان رويارويي با آن را براي كاربر فراهم مي‌‌سازد. چنين سيستمي  مانند بررسي تصاوير سه بعدي  بر روي صفحه نمايش دوبعدي كامپيوتر، مشابه نگريستن از وراي كف شيشه‌اي يك قايق به درون آب است. در واقع مانند اين است كه با پوشيدن يك دست لباس غواصي و فرو رفتن در آب، بدون خيس شدن، محيط اطراف را بازبيني كرد. 

اين سيستم از نظر امور آموزشي و بهداشتي كاربردهاي فراواني در امور آموزش از راه دور و نـيــز پزشکی از راه دور دارد. بـه عنـوان مثـال جهـت آموزش جراحان قبل از عمل جراحي مي توان با فراهم آوردن يك محيط مجازي، امكان انجام عمل جراحي بر روي يك بيمار مجازي را براي پزشك فراهم كرد.

امروزه از واقعیت مجازی در زمينه هاي گوناگون نظير طراحي ساختمان ها و دكوراسيون داخلي توسط معماران ، كنترل از راه دور روبات ها ( سازمان ناسا ) آموزش و تمرين جراحي هاي مشكل توسط جراحان استفاده مي شود . 

منبع:http://karimimedinfo.blogfa.com

 

خواندن 3255 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 تیر 1392 ساعت 14:30
محتوای بیشتر در این بخش: « آب درمانی
برای ارسال نظر وارد سایت شوید