شمیم ملایی

شمیم ملایی

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
چهارشنبه, 23 اسفند 1391 ساعت 16:37

 

اولین قدم در پروسه انتخاب یک سنسور تعیین نوع اندازه گیری است که باید توسط  سنسور صورت پذیرد. سه نوع تکنولوژی محبوب برای سنسورهای شتاب سنج موجودند.

 شتاب سنج های پیزوالکتریکی PE: این نوع تکنولوژی بطور گسترده ای در اندازه گیری شتاب کاربرد دارد. گستره فرکانسی اندازه گیری توسط این سنسورها از حدود چند هرتز تا 30 کیلوهرتز، گستره وسیعی از حساسیت، وزن، اندازه، و شکل انتخاب مناسبی را در اختیار کاربر قرار می دهد. شتاب سنجهای  PE با خروجی جریان و ولتاژ در دسترس اند. شتاب سنج های پیزوالکتریک مهمترین ابزار کاربردی برای اندازه گیری شوک و ارتعاشات هستند.این وسیله نیز شبیه سنسورهای مکانیکی شامل یک جرم است که وقتی تحت شتاب قرار می گیرد یک نیروی اینرسی در یک کریستال پیزوالکتریک اعمال می کند. . شتاب سنجهای پیزوالکتریک از نظر نحوه تأثیر پذیری از ارتعاش و تولید سیگنال الکتریکی، در 2 نوع دسته بندی می شوند: نوع فشاری (Compression type) و نوع برشی (Shear Type). المان اصلی این نوع از شتاب سنجها از مواد پیزوالکتریک مثل کوارتز و یا انواع خاصی از سرامیک ساخته می شود.

 

 

شتاب سنج های پیزومقاومتی PR: از این شتاب سنج ها بعلت حساسیت کمی که دارند بیشتر برای اندازه گیری ضربه و تکان استفاده می شود تا اندازه گیری ارتعاش. از این سنسورها همچنین بصورت گسترده ای در تست تصادف وسایل نقلیه استفاده میشود. . اين شتاب سنج، شتاب را از روي تغيير مقاومت سيليكوني قرار گرفته در پل واتسون اندازه ميگيرد. المان حسگر، جرم سيليكوني ميكروماشين شده اي است كه بوسيله چند تير از قاب سيليكوني معلق شده است. حركت جرم معلق، در تير خمش ايجاد ميكند و كرنش تير را تغيير ميدهد و باعث تغيير مقاومت پيزويي قرار گرفته در تيرها ميشود. شتاب سنج های PR پهنای باندی در حدود چند صد هرتز تا 130 kHz دارند و پاسخ فرکانسی آنها در حدود صفر هرتز است ( پاسخ DC) در نتیجه آنها میتوانند پاسخ گذرای طولانی مدّت را اندازه بگیرند. طبيعت پيزومقاومتي اين شتاب سنج، امكان اندازه گيري شتاب ثابت (فركانس صفر) را نيز فراهم ميآورد

.  سنسورهای پیزورزیستیو و گیج های اندازه گیری کرنش مانند روش فوق عمل می کنند، اما عناصر کرنش سنج به گرما حساسند و به جبرانگر احتیاج دارند.آنها برای ارتعاشات فرکانس پایین با شوک های طولانی و کاربردهای شتاب ثابت  طراحی شده اند.واحدهای پیزورزیستیو سخت هستند و می توانند در فرکانس های بالای 2000هرتز عمل کنند

به عنوان مثال  شتاب سنجهاي موجود در اداره كل خط راه آهن ايران، شتابسنج پيزومقاومتي با فنآوري ساخت ميكروماشين مي باشد

 

 

 

شتاب سنج های خازنی VC: این دسته از شتاب سنج ها نسبت به سایرین دارای تکنولوژی جدیدتری هستند. مانند PRها، پاسخ شتاب سنجهای VC از نوع DC است. حساسیت بالا، پهنای باند باریک (15 تا 3000 هرتز)، و پایداری حرارتی عالی از مشخصات این سنسورهاست. حساسیت حرارتی این سنسورها کمتر از 1.5 درصد در گستره حرارتی 180 درجه سلسیوس است. در سنسورهای حسی خازنی ، صفحات خازنی میکروماشین شده(خازن های صفحه ای cmosتنها 60میکرون عمق دارند) تنها 50میکروگرم جرم دارند.وقتی شتاب صفحات را تغییر شکل می دهد،یک تغییر قابل اندازه گیری در ظرفیت خازن رخ میدهد.. برخی ازمزایای این نوع مبدل ، عبارت است از دقت بالا حتی تا چند μg  ،حساسیت بالا، پاسخ مناسب به ورودی ثابت، عملکرد مناسب در برابر نویز، تغییر کم پارامترهای این شتاب سنجها در طول زمان،کم بودن حساسیت نسبت به دما، افت توان پایین، و سادگی ساختار مکانیکی. از این قطعات برای اندازه گیری ارتعاشات فرکانس پایین، جنبش، و شتاب حالت پایدار استفاده میشود.

بطور کلی سه نوع شتاب سنج خازنی : شانه جانبی، شانه محوری  و صفحه ای وجود دارد.  

 

 

 

در این نوع سنسور تغییرات ناشی از شتاب و حرکت جرم محک و جابجایی صفحات خازن، در امتداد عمود بر صفحه و نتیجتا تغییر فاصله بین الکترودها است. در صورتیکه در نوع شانه جانبی جابجایی جرم محک و نتیجتا صفحات خازن در امتداد صفحات صورت گرفته، دندانه های شانه در هم فرورفته و ظرفیت متناسب با آن تغییر می کند. بخش متحرک سنسور(جرم محک)روی یک ویفر سیلیکون با نشاندن لایه پلی سیلیکان  بر روی یک لایه اکسید ساخته می شود. لایه اکسید سپس حکاکی می شود که زیر جرم محک خالی شده و روی سطح ویفر بدون تماس قرار گیرد.

 

 

چهارشنبه, 23 اسفند 1391 ساعت 16:29

هسته اصلي ترازوهاي ديجيتال سنسور وزن است كه درون ان 4  استرين گيج وجود دارد كه به صورت پل وتستون بسته مي شوند . كافي است ولتاژي ثابت به ورودي دهيم و خروجي را به صورت ديفرانسيلي بخوانيم . این محصول برای اندازه‌‌گیری نیرو در کارخانجات مختلف و نیز اندازه‌گیری کشش کابل‌‌ها و کشش نخ در کارخانجات نساجی و سایر صنایع استفاده می‌شود.  اندازه‌گیری وزن بطریقه دیجیتال در ترازوهای الکترونیکی نیز نیازمند لودسل می‌باشد. امروزه انواع مختلف لودسل با ظرفیت‌های متفاوت در ساخت ترازوها و باسکول‌های الکترونیکی کاربرد فراوان دارد. سیستم‌های اتوماتیک بر اساس اندازه‌گیری وزن مواد در کارخانجات مواد غذایی - کارخانجات آسفالت - پلانت‌های مواد شیمیایی همه از لودسل استفاده می‌نمایند .

چهارشنبه, 23 بهمن 1392 ساعت 09:22

 

 

 

سایبرنایف جدید ترین روش درمان تومورهای سرطانی به صورت جراحی بسته می باشد و کاملا میتواند جایگزینی برای عمل جراحی باز باشد با این تفاوت که درمان با این روش بدون درد،خونریزی و کمترین عوارض جانبی برای بیماران سرطانی میباشد .علاوه بر این درصد موفقیت و نابود کردن تومورهای سرطانی با این روش بسیار بالاست .

دوشنبه, 08 مهر 1392 ساعت 20:34

 ‌

كـراتـومـتـر وسـيـلـه اي است كه متخصصان حـفـاظـت از چـشـم بـراي انـدازه گـيـري انـحنا و بازتاب سطح قدامي قرنيه از آن استفاده مي كنند. كراتومتر‌، كه گاهي افتالمومتر نيز نـامـيـده مـي‌شـود، در ابـتـدا بـراي تـشـخـيـص آسـتـيـگـمـاتـيـسـم و تـعـيين درجه و درمان آسـتـيـگـمـاتيسم استفاده مي‌شد.

یکشنبه, 03 شهریور 1392 ساعت 08:04

 

مطالعه روي منشاء سيگنالEEG و نحوه توليد آن در كاربرد اين سيگنال تاثير زيادي دارد.دانستن عوامل مؤثر در توليد سيگنال  مي تواند راه گشاي مناسبي براي استفاره  از آن در تشخيص ميزان سلامت عملكرد مغز با شد. بر خلاف سيگنالECG كه داراي  شكلي بسيار معروف و قابل تشخيص است. سيگنالEEG  داراي ريتمهاي مختلف است كه وابسته به شرايط حسي و حركتي گوناگون  مي با شند.

چهارشنبه, 16 مرداد 1392 ساعت 07:50

روش های مختلفی برای حرارت درمانی وجود دارد. از دستگاه MRI مخصوص (Hybrid System)  می توان علاوه بر عکسبرداری به عنوان حرارت درمانی نیز استفاده نمود.

یکشنبه, 23 تیر 1392 ساعت 09:27

ام.ار.آی.‏ (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) روش تولید تصاویر با جزییات کامل از بافت ها و ارگان های بدن بدون استفاده از پرتوهای ایکس و پرتوهای یونیزه شده میباشد که همین مزیت است که سبب شده آن را از عکس برداری به کمک اشعه ایکس متمایز سازد.

دوشنبه, 03 تیر 1392 ساعت 08:41

GSRمـخـفـــف  Galvanic Skin Response  اســت و بــراي سـنـجــش تـغـييـرات مقـاومـت واكنـش‌هـاي گالوانیک پوست (تغييرات سيستم سمپاتیک) به‌كار مي‌رود.

یکشنبه, 19 خرداد 1392 ساعت 13:20

 

پیس میکر جهت تنظیم اختلالات ریتم قلب در بدن انسان مورد استفاده قرار میگیرد.

پیس میکر یا همان "باطری قلب" میتواند کندی ضربان قلب را تشخیص دهد و با فرستادن جریان الکتریکی یک ضربان طبیعی و منظم را برقرار کند. پیس میکر از قطعات کوچک کامپیوتری و یک باطری کوچک ولی با طول عمر طولانی تشکیل شده است.

سه شنبه, 14 خرداد 1392 ساعت 10:34

 اسپكتروفوتومتر براي تعييين غلظت مواد موجود در محلول‌ها (محلول‌هاي بدن نظير خون) استفاده مي‌‌شود. دستگاه شامل سه قسمت مكانيكي، اپتيكي و الكترونيكي مي‌باشد. از لحاظ عملكرد كاري دستگاه شامل 2 قسمت است:

1-      قسمت اسپكترومتر يا همان طيف‌سنجي

2-      قسمت فوتومتر يا نورسنجي

صفحه1 از8