یکشنبه, 12 مهر 1394 ساعت 11:07

آشنايي با دستگاه هاي ليزر رفع موهاي زايد مطلب ویژه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

يکي از موارد زيبايي که افراد و مخصوصا خانم هاي جوان به آن توجه زيادي دارند و از آن استفاده مي کنند ليزر کردن مو هاي زائد است. مو هاي نا خواسته مو هايي هستند که در مواضعي از بدن شخص به وجود آمده و رشد مي کنند و غير معمول با رنگي تيره و ضخيم اند و رويش آن ها غير طبيعي است. ريشه ي موجود در هر تار مو رنگ دانه اي دارد بنام ملانين، اين رنگ دانه در رويش مو فعال مي شود و همه ي بدنه ي يک تار مو را تيره کرده و به رنگ قهوه اي، سياه يا بلوند تبديل مي کند. کاري که عمل ليزر انجام مي دهد اين است که رنگ دانه و يا در واقع ملانين ريشه ي مو را سست و نابود مي کند. فوليكول مو هاي زايد و اضافي از بين رفته و رشد کردن آن ها متوقف مي شود و به اين صورت مو هاي زايد در ناحيه ي مشخص شده به کلي نابود مي شود.

اين يک درمان تک مرحله اي نيست و بايد در طي چندين مرحله و در مدت زمان خاص صورت پذيرد. در اکثر موارد اين کار نتيجه ي موفق و مطلوبي براي بيمار به همراه خواهد داشت.
اما بايد اشاره کرد که هزينه ي ليزر، زياد است و شايد اين مورد يکي از بزرگ ترين مشکلات  ليزر باشد. ليزر، به گفته ي متخصصان پوست و زيبايي تازه ترين و آخرين روش براي درمان کردن و از ميان برداشتن مو هاي زايد است که اشخاص از آن استفاده مي کنند و نتيجه مي گيرند. بعد از انجام دادن ليزر، بعضي از مو ها سريعا از بين رفته اما اکثر مو هاي زائد و اضافي تقريبا در عرض 2 هفته پس از شروع درمان نابود مي شوند که اين هم به سيستم بدني شخص بستگي دارد و ممکن است اين زمان کم و زياد شود. 
ليزر روش نسبتا موثر و کم عارضه اي براي از بين بردن موهاي ناخواسته است که مي تواند به طور طولاني مدت موجب کاهش رشد موهاي ناخواسته شود. فن آوري پيشرفته امروزي امکان ساخت دستگاه هاي مختلف را با طول موج و زمان تابش (PULSE DURATION) متفاوت فراهم آورده است. به اين ترتيب براي تخريب موها انتخاب هاي متنوعي در پيش روي متخصصان قرار دارد که هر کدام تاثير خاص خود را بر موها مي گذارند. 

ليزر چيست؟
ليزر، نوري تك رنگ و تك طول موج است. در ليزر موهاي زائد عمدتا نور ليزر در رنگ دانه ملانيني كه در موها به وفور يافت مي شود، جذب شده و سبب تخريب سلول هاي سازنده مو مي شود و به همين دليل است كه هرقدر مو ضخيم تر و مشكي ترباشد، ملانين بيشتري دارد که  نور ليزر را بهتر جذب كرده و راحت تر از بين مي رود. در عين حال چون ملانين در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن كمتر باشد، يعني بيمار سفيدتر باشد، انرژي كمتري در پوست جذب شده و احتمال سوختگي ناشي از ليزر مو كمتر مي شود.

انواع ليزر موهاي زائد
بسته به نوع دستگاه، نوع پوست،  نژاد افراد و ميزان بودجه و امکانات هر فرد مي توان از انواع مختلف ليزر موهاي زايد جهت از بين بردن موهاي زائد بدن بهره جست.  هر چه موها تيرهتر و ضخيم تر و نيز پوست روشن تر باشد، تاثير ليزر بيشتر است. اکثر ليزرها بر موهاي بور و کمرنگ تاثير کمي دارند و حدوداً ميتوانند 30 تا 40 درصد اين موها را کاهش دهند. افراد با موي بلوند و روشن کانديد خوبي براي ليزر جهت کاهش موهاي ناخواسته نيستند و نياز به جلسات درماني بيشتري دارند.
گرچه ليزر ايمن است اما در دوران بارداري، با توجه به حساسيت افراد و مسائل قانوني متعاقب آن، بهتر است از ليزر استفاده نشود.
در ادامه به معرفي و مقايسه انواع دستگاه هاي ليزر موهاي زايد و دسته بندي آن ها مي پردازيم.
اساس کار اين دستگاه ها بر دو تکنولوژي مختلف است:

 سيستم هاي نوري ليزري:
اين سيستم ها شامل دستگاه هاي الکساندريت (ALEXANDRITE)، دايود و ليزر است.

سيستم هاي نوري لامپ هاي زنون:
اين سيستم ها شامل دستگاه هاي ايلايت
(E-LIGHT) و آي پي ال (IPL) است. 

 سيستم هاي نوري ليزري
دستگاه  ليزرND-YAG :
ليزرهاي Nd-YAG (گارنت ايتريم آلومينيوم ذوپ شده با نئوديميم)، متداول ترين ليزرهاي حالت جامد و از خانواده ليزرهاي ياگ هستند که در آنها نور توسط يک تک کريستال سخت و درخشان ايتريم- آلومينيوم-لعل (YAG) حاوي يون هاي اضافي عنصر نئوديميم توليد مي شود.  طول موج اصلي اين ليزر، 1064 نانومتر در ناحيه مادون قرمز است و در مد پالس و پيوسته مورد استفاده قرار مي گيرد. اين ليزر از طريق فيبرهاي نوري انتقال مي يابد و کاربرد آنها در ترميم ضايعات عروقي، درمان همانژيوم، برش يا تبخير يا لخته کردن بافت هاي عميق و جراحي هاي آندوسکوپي و لاپاراسکوپي است. همچنين يکي از کابردهاي متداول آن از بين بردن موهاي زائد است.
ليزر Nd-Yag در طيف گسترده اي از درمان هاي پوستي استفاده مي شود. اين نوع ليزر مناسب جهت کليه تيپ هاي پوستي به خصوص پوست هاي تيره است. اما با توجه به سطح مقطع پايين محل تماس با پوست، به صورت نقطه اي کار کرده، سريع در عملکرد نبوده، سوزش و درد بسيار داشته و براي موبري در سطح وسيع اصلا مناسب نيست.
ليزر Nd -YAG همچنين براي درمان آکنه فعال و جاي جوش هم کاربرد دارد. علاوه بر اين ، ليزرهاي  Nd- YAG مي توانند در هر دو حالت کم توان و توان بالا مورد استفاده قرار گيرند. کاربردهاي ديگر ليزر Nd-YAG مي تواند موارد زير را هم شامل شود:

1) از بين بردن لکه هاي ناشي از نور خورشيد
2) کاهش چين و چروک
3) رفع تتو و ضايعات رنگدانه اي

دستگاه ليزر الکساندرايت (الکس)
الکساندرايت يک ماده طبيعي کم ياب است که در سال 1830 توسط سزار الکساندر در کوه هاي اورال کشف شد. ليزر الکساندرايت از نوع ليزر هاي جامد است که داراي طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئي است. پرتو آن به رنگ قرمز است و به وسيله ملانين پوست و مو جذب مي شود.
اين دستگاه يکي از پيشرفته ترين دستگا هاي ليزر دنيا براي از بين بردن موهاي زائد است. از خصوصيات منحصر به فرد اين دستگاه قابل تنظيم بودن طول موج 
(Pulse Duration) و ميزان انرژي براي از بين بردن هر نوع مو و پوست (موهاي نازک و روشن، موهاي ضخيم و تيره) است. با توجه به جذب بالاي ملانين در اين طول موج (755 نانومتر)، کاربرد ويژه آن، از بين بردن موهاي زائد است. برخي از کارشناسان ليزر الکس را قدرتمند ترين و پر تأثيرترين ليزر مي دانند. به علاوه اين دستگاه قابليت تنظيم براي پوست روشن يا تيره را دارد اين دستگاه مجهز به سيستم خنک کننده مخصوص براي جلوگيري از سوزش است. لازم به ذکر است ميزان درد استفاده از اين دستگاه به طرز قابل توجهي بيشتر از موارد ديگر و به خصوص ليزرهاي آي پي ال و ايلايت است. در حال حاضر ليزر الکساندريت سريع ترين، موثرترين و کم خطرترين ليزر موجود در دنيا براي درمان موهاي زائد به شمار مي رود. در يک زمان بسيار کوتاه (در حد هزارم ثانيه) نور ليزر با شدت بالا به پوست مي تابد و به طور همزمان ده ها فوليکول مو را تخريب مي کند. اغلب موهاي تخريب شده از سطح پوست پاک مي شوند و مابقي موها در عرض 1 تا 2 هفته خود به خود ريزش پيدا مي کنند. اين ليزر براي نژاد سفيد اروپايي و ايرانيان خيلي سفيد ( تيپ هاي پوستي 1 و 2 ) است. لذا اگر فرد اندکي سبزه باشد احتمال ايجاد عارضه پوستي از جمله سوختن پوست و تغيير رنگ آن به سمت ايجاد لکه هاي قهوه اي رنگ و حتي بدتر از آن بي رنگ شدن (سفيد شدن) بسيار زياد است  که متاسفانه اغلب دايمي است و لذا موبري در سطح وسيع مناسب نيست.

دستگاه ليزر دايود
ليزرهاي دايود يکي از کارآمدترين منابع نوري هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاري مجتمع تر و سبک تر نسبت به ليزرهايي که بر پايه تحريک فلاش لامپ کار مي کنند، به جهت مقاصد کلينيکي بسيار مناسب ترند.  ليزرهاي دايود رفع موهاي زائد موجود به صورت پالسي و با طول موج هاي 800 يا 810 نانومترند. جذب اين طول موج در ملانين تاحدي کمتر از ليزرهاي الکساندريت و ياقوت و بيشتر از  Nd: YAG، IPLها است، ولي آنها مي توانند در عمق بيشتري از درم نفوذ کنند و ميزان بيشتري در فوليکول مو جذب شوند و متعاقباً اثر حرارتي و نابود کنندگي بيشتري را در مرکز فوليکول و سلول هاي بنيادي رشد مو، نسبت به الکساندريت و ياقوت ايجاد کنند.
ليزرهاي ديود اولين بار در انواع كم توان (در محدوده ميلي وات) براي كاربردهاي توانبخشي و زيبايي به صورت  non-ablative در حوزه پزشكي توسعه يافتند. 
با گسترش علم و تكنولوژي و امكان ساخت ليزرهاي ديود پرتوان،كاربرد اين ليزرها در تخصص هاي مختلف پزشكي از جمله جراحي و پوست و زيبايي، به صورت ablative و non-ablative  گسترشي دوباره يافت.

نکات کليدي در مورد ليزرهاي دايود

   طول موج آنها نزديک به طول موج طيف پايين مادون قرمز است.
 جذب آن در ملانين به نسبت Nd-YAG،IPL بسيار بيشتر بوده و تا حدي کمتر از ليزرهاي الکساندريت و ياقوت است.
     داراي ريسک پس از درمان کمتري نسبت به الکساندريت در تغييرات پيگمانته است. کاهش ريسک با پالس يکنواخت و خنک سازي سطحي نيز کمتر مي شود.
    طول موج آنها داراي عمق نفوذ بيشتري در درم بوده و درصد بيشتري از آن به فوليکول مي رسد.
   به علت استفاده از تکنولوژي نيمه هادي در ساخت آنها نسبت به ديگر ليزرهاي داراي فلاش لامپ به راحتي قابل حمل بوده و مقاومت بيشتري را در برابر ضربه و تغييرات از خود نشان مي دهند.
    داراي طول عمر بيشتري نسبت به ديگر ليزرها بوده و هزينه تعميرات و نگهداري کمتري نيز دارند.
   هزينه خريد و هزينه هاي ايجاد شده براي بيمار به مراتب کمتر از ديگر ليزرها است.
  به علت محدوده وسيع تنظيمات طول پالس و انرژي کاربردهاي وسيعي داشته و قابليت استفاده در پوست هاي تيره را نيز ميسر مي سازد.
به علت سرعت شات بسيار بالا در آنها براي استفاده در مساحت هاي بزرگ بسيار مناسب است.

سيستم هاي نوري لامپ هاي زنون 
دستگاه IPL
IPL مخفف کلمه  Intense Pulsed Light به معني تابش  فلاش گونه يا  نور پرقدرت  پالسي است.  اين نور حاوي بخشي از دامنه  وسيع امواج الکترومگنتيک در محدوده 200 تا 1200 نانومتر در بعضي از موارد خيلي پيشرفته بسته به درجه تنظيم دستگاه و در اکثر موارد از طريق فيلتر هايي با تکنولوژي بالا  ايجاد مي شود  ولي اين نور مانند ليزر، متمرکز نبوده و تک رنگ  نيست.
اين سيستم نيز با روشي مشابه با ليزر ها در درمان مو هاي زائد به کار مي رود. آي پي ال 
intense pulse light، در اصل ليزر نيست بلکه فلش لامپ هاي زنون هستند که نور چند طول موجي و 
non coherent را ايجاد مي کنند که قادر است اثرات گوناگوني بر روي ساختار هاي مختلف پوست داشته باشد و مي توان با گزينش فيلتر هاي مناسب، اثر دلخواه براي اهداف مشخص را به دست آورد. دستگاه  IPL روش محبوبي جهت برداشتن مو هاي زائد و جوان سازي پوست و روشن کردن لک هاي صورت وهمچنين آثار سطحي جوش هاي صورت (آکنه) است.
معمولاً سيستم هاي توليدکننده ليزر، سيستم هايي گران هستند و استفاده از آنها در تمام مراکز و کلينيک ها و براي تمام بيماران مقرون به صرفه نيست.  به همين دليل دنيا به دنبال سيستمي بود که بتواند به رغم ارزان تر بودن، ليزر را تقليد کند. آي پي ال (نور تشديد شده پالسي)، سيستمي است که به تقليد از ليزر مي پردازد و تقريباً با کارآيي مشابه وارد بازار شده است، ارزان تر است، و سريع تر عمل مي کند.  معمولاً رو به روي آي پي ال، فيلتر هاي رنگي خاصي قرار مي دهند که مي توانند باعث ايجاد طول موجي نزديک به طول موج ليزر شوند. دستگاه حذف موي IPL سريع وکاملا بدون درد است. عوارض جانبي کم است ولي مي تواند شامل قرمزي و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف مي شوند.
IPL  کانديداي مناسب جهت افراد داراي پوست روشن و موي تيره است، زيرا IPL پيگمان درون فوليکول مو را مورد هدف قرار مي دهد. تعداد زيادي از مردم تجربه حذف موهاي زائد به صورت کامل توسط اين روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظريف خواهند بود. 
از اشکالات عمده ي اين دستگاه مي توان به مواردي چون  کارايي کمتر، درد، سوختگي و عدم رضايت بيمار در هنگام کار و عدم کارايي براي تمامي تيپ هاي پوستي اشاره کرد.

دستگاه ايلايت
نسل بسيار پيشرفته تر دستگاه هاي نوري آي پي ال (IPL) که با تکنولوژي هاي ديگر تکميل شده است تحت عنوان ايلايت در سراسر دنيا در حال گسترش است. دستگاه ايلايت از ترکيب سيستم نوري آي پي ال پيشرفته به همراه سيستم راديو فرکوئنسي براي از بين بردن موهاي زائد بدن کمک 
مي گيرد. اما واقعا تنظيم اين ترکيب از عهده هر شرکتي برنمي آيد و باعث مي شود که قدرت تکنولوژي بالا در عملکرد خوب اين دستگاه خودنمايي کند. اين دستگاه حتي موهاي زائد کرکي و جوان سازي پوست را بدون عوارض، با کمترين جلسات امکان پذير کرده است. در e-light وقتي شما دگمه را فشار مي دهيد هم لامپ و هم rf در يک لحظه روشن مي شوند و در آن لحظه دو نوع فوتون ( فوتون هاي لامپ و فوتون هاي rf) آزاد مي شود. فوتون هاي rf باعث ارتعاش در ناحيه مي شود و اين ارتعاش موجب ايجاد گرما مي شود و اين گرماي ايجاد شده باعث اثر بهتر فوتون هاي لامپ مي شود. به عبارت ديگر rf همانند کاتاليزور عمل مي کند و باعث اثر بهتر نور ipl مي شود.
دستگاه ايلايت داراي هزينه استهلاک مناسب و کمي است و از طرفي به علت بزرگ بودن سطح مقطع هندپيس جهت تاباندن انرژي به سطح بدن با تعداد کمتري شات نوري (حدود 700 الي 900 شات) براي کل بدن نسبت به دستگاه هاي موجود در ايران که براي کل بدن حدود 1400 تا 2000 شات نياز دارند. در مجموع هم هزينه کمتري براي بيمار دارد.

منبع : ماهنامه مهندسی پزشکی

خواندن 5006 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 12 مهر 1394 ساعت 11:08
محتوای بیشتر در این بخش: « سانتريفوژ دستگاه (IPL( intense pulse light »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید