یکشنبه, 05 مهر 1394 ساعت 07:03

دستگاه (IPL( intense pulse light

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هره مندي و به کارگيري ويژگيهاي نور براي درمان بيماريها به ويژه بيماريهاي پوستي سابقه اي به تاريخ عهد کهن به همراه دارد و در قرن گذشته به اين اقدامات «نور درماني» يا «فوتوتراپي» اطلاق مي شد. از سال 1995، «فوتوتراپي» با توجه به ويژگي غيرتهاجمي بودن نتايج مطلوبش براي پوست، به حوزهي «زيبايي و جوانسازي پوست» وارد شد.
امروزه مشکل موهاي زائد (هيرسوتيسم) وچگونگي درمان آن به چالشي در ميان کادر درمان تبديل شده است. زناني که روي صورت، گردن يا قسمت ديگري از بدن خود داراي موهاي زائد بوده و با مشکلات پزشکي واجتماعي مواجه هستند، رفع آن ها اهميت ويژه اي براي آنان دارد؛ به همين دليل امروزه خدمات رفع موي زائد در رديف اول خدمات کلينيک هاي پوست وزيبايي قرار داشته وطرفداران فراواني دارد. اگر روش هاي گوناگون Hair Removal را در سه گروه ليزري، غير ليزري و IPL مورد بررسي قرار دهيم مي بينيم که ليزرها از موفقيت بالاتري در درمان برخوردارند. به همين مئظور خدمات آنها گران قيمت و کار کردن با آن ها نياز به دقت وتخصص بيشتري دارد تا از خطرات احتمالي آنها پيشگيري شود. روش هاي غير ليزري معمولاً داراي سرعت عمل پايين وموفقيت کمتري است ودر نهايت IPL ضمن موفقيت بالا در درمان، داراي عملکردي ايمن، نتايج روشن وطولاني مدت وقيمت مناسب تر نسبت به ليزراست. به همين دليل امروزه IPL در انجام موفق Hair Removal از جايگاه ويژه اي برخورداراست. 


تاريخچه

تاريخچه IPL را بايد در ساخت لامپ هاي زنون واستفاده از آن ها در صنايع جستجو کرد. کاربرد اين نوع لامپ ها در صنعت به دليل دو ويژگي آن ها بوده است:
 وقتي در معرض انرژي قرار مي گيرد طيف روشن وکاملي از نور(امواج الکترومغناطيس) از خود ساطع مي کند.
 لامپ هاي گزنون اين قابليت را دارند که به صورت پرتوان طراحي شوند.
به دلايل فوق سال هاست که لامپ هاي گزنون در انواع گوناگون و توان هاي مختلف طراحي ودر صنايع گوناگون از جمله چراغ هاي اتاق عمل جراحي، فلاش دوربين هاي عکاسي و... استفاده مي شوند.
در بحث نوردرماني، لامپ هاي گزنون اولين بار براي ساخت منبع انرژي ليزرها ساخته شد ولي در دهه1960 نور آن ها همانند ليزرها مستقيماً براي درمان هاي پزشکي مورد استفاده قرار گرفت. در نيمه دوم همان دهه، مقالاتي درمورد کاربرد فلاش لامپ هاي گزنون در درمان بيماري هاي چشم وپوست منتشر شد به طوري که در سال 1990 اولين فلاش لامپ ها در درمان بيماري هاي عروقي مورد تاييد FDA قرار گرفت ودر سال 1997 با گسترش مطالعات ونتايج حاصل از آن، کاربرد فلاش لامپ ها در درمان موهاي زائد به تاييد FDA رسيد. بدين ترتيب زمينه ساخت IPLها که دستگاهي براي روشن کردن فلاش لامپ هاي گزنون است فراهم شد.

سيستم هاي ( Intense Pulse Light ) IPL 

Behravan173_1.jpg

IPL (آي پي ال مخفف intense pulse light و به معناي نور تشديد شده پالسي است)، در واقع دستگاهي براي روشن کردن لامپ هاي قدرتمند زنون و تفکيک و ارائه محدوده طول موج هاي مورد نظر از ميان طيف خروجي لامپ زنون بر اساس اهداف درماني است. ساختار آنها معمولاً شامل سيستم تغذيه الکتريکي با توان بالا، مدارات الکترونيکي براي تنظيم وشکل روشن شدن لامپ زنون و فيلترهاي اپتيکي cut- off است.
به طور خلاصه وکلي سيستم IPL به صورت زير است:
برق شهر—>منبع تغذيه—> سيستم شارژ و دشارژ خازن<—>بردکنترل ميکروپروسسوري<—>LCD ولامپ زنون —> پرتو نور 

اصول و مکانيسم عملکرد IPL

Behravan173_2.jpg

 اين دستگاه با پالس نوري شديد جهت حذف موهاي صورت، پاها، دست ها و . . . ، به صورت آرام و بي خطر استفاده مي شود. پالس هاي نوري با تمرکز روي فوليکول موها بدون سوختگي و يا آسيب به پوست موجب ايجاد گرما و تخريب آن ها مي شود. دستگاه حذف موي IPL سريع وکاملا بدون درد است. عوارض جانبي کمي دارد ولي مي تواند شامل قرمزي و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف مي شوند.
رنگدانه هاي پوستي يا همان «ملانين» هدف IPL است. اين رنگدانه ها انرژي نوراني را جذب و به انرژي حرارتي تبديل مي کنند. از آن جايي که رنگدانه هاي ملانين در پياز مو تراکم بيشتري دارد، اين تبديل حرارتي موجب تخريب و از بين رفتن پياز مو و کاهش و از بين رفتن صدها فوليکول مو با هر تابش اشعه مي شود.
بسياري از افراد تجربه حذف موهاي زائد به صورت کامل توسط اين روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظريف خواهند بود.

Behravan173_3.jpg

اين سيستم از دو جزء تشکيل شده است:
 يک محفظهي فلزي که در داخل آن يک دستگاه الکترونيکي هوشمند و يک لامپ توليد کنندهي «نور فيلتر شدهي ضرباني» که طول موجهاي ايجاد شده توسط لامپ را به طرف هدف مورد نظر شليک مي کند در آن تعبيه شده است.
يک سيستم ايجاد کنندهي برودت و سرما: اين سيستم با ايجاد سرما در محل درمان، مانع از ايجاد التهاب، تورم، قرمزي و يا زخم روي پوست شده و توسط اين سيستم سرمايش ، اپيدرم پوست از حرارت ايجاد شده توسط «آي.پي.ال» محافظت ميشود.
دامنهي طول موجهاي اين «نور فيلتره شدهي ضرباني» توسط لامپ ياد شده در گسترهي وسيعي بوده و پخش و توزيع اين طول موجها از حوالي نور قابل رويت تا نور مادون قرمز ادامه مييابد و طيف آن از 300 تا 1200 نانومتر است.

هند پيس ها 
به طور کلي IPL ها از نظر هندپيس در دو نوع تماسي وغير تماسي ساخته مي شوند. در نوع تماسي در حقيقت نور از طريق يک منشور به پوست منتقل مي شود. در اين نوع بايد موهاي موضع درمان همان روز تراشيده شوند وبراي درمان از ژل به عنوان واسط بين پوست ومنشور استفاده شود.چون احتمال هدر رفتن انرژي در اين نوع IPL کمتر است پس احتمال تخريب حرارتي پوست بيشتر بوده وبهتر است از انرژي پايين تري نسبت به دستگاه هاي غير تماسي اقدام به درمان نمود. در نوع غير تماسي درواقع فاصله اي بين فيلتر وپوست وجود دارد وفيلتر در حين درمان بسيار گرم مي شود وبايد از تماس فيلتر با پوست پرهيز شود. اين نوع IPL نياز به ژل نداشته وموها بايد بين 1تا2ميليمتر از پوست بيرون باشند تا بتوانند انرژي حرارتي را به فوليکول منتقل کنند.در اين روش از بيمار خواسته مي شود تا چند روز قبل از درمان به تراشيدن موهاي موضع درمان اقدام نمايد. 

کاربرد هندپيس (کريستال هاي اپتيک) هاي مختلف در هر درمان 
طول موج درIPLها
IPL ها نوري را در محدوده 290 الي 1200 نانومتر توليد و با شدت بالا ساطع مي کنند و مي توان از آن ها همانند ليزرها در جهت اهداف درماني بهره جست. ولي با توجه به برهم کنش نور وبافت وتئوري جذب انتخابي نور توسط کروموفور هاي بدن، هر کدام از درمان ها با تابش محدوه خاصي از طول موج هاي نور امکان پذير است در حالي که لامپ زنون همه طول موج هاي نور را (در محدوده 290 الي 1200نانومتر) باهم با شدت بالا توليد ودر همه جهات منتشر مي کند. براي رسيدن به محدوده خاصي از طول موج هاي نور درIPL از فيلترهاي cut off استفاده مي شود.

عرض(پهناي)پالس در IPL 

Behravan173_4.jpg

عرض پالس نيز در IPL ها بايد قابل تنظيم باشد تا بتوان به اهداف درماني مورد نظر دست يافت. عرض پالس در انواع پيشرفته IPL از 3تا 3000 ميلي ثانيه با فرکانس تا يک هرتز قابل تنظيم است. همچنين عرض پالس و مد تابش نور خروجي در IPL ها نيز قابل تنظيم است. 

موارد کاربرد IPL
 آسيب هاي ناشي از آفتاب
چين وچروک هاي ناشي از افزايش سن
لکه هاي ناشي از پيري
کک ومک هاي ناشي از آفتاب
منافذ بزرگ پوست
پوست هاي چرب با منافذ باز
روزآسه (قرمزي هاي پراکنده پوست)
لکه هاي مادرزادي و ماه گرفتگي
برخي ضايعات عروقي سطحي
پوست هاي خشک و مرده
چروک هاي عميق 
عروق عنکبوتي
رفع مو هاي زائد و نه رفع دايمي موهاي زائد

مزاياي استفاده از آي پي ال 

نتايج طولاني مدت و ماندگار
تکنيکي غير تهاجمي و بدون نياز به استراحت در منزل
کمترين ميزان درد و احساس ناراحتي حين انجام آن
افزايش کلاژن سازي پوست
ايجاد ظاهري طبيعي به صورت تدريجي در ناحيه ي درمان
درمان ضايعات پوستي و جوانسازي پوست به طور همزمان
ايجاد شفافيت در پوست

چگونه دستگاه IPL ضايعات عروقي را درمان مي کند؟
بالا رفتن سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشيد و عوامل ديگر مي تواند باعث شکنندگي در مويرگ ها و عروق خوني صورت شده و ضايعات عروقي ايجاد کند که تلانژکتازي (telangiectasias) نام دارد. اين اتفاق عروق عنکبوتي را پديد مي آورد. گاهي شکنندگي مويرگ ها باعث ايجاد قرمزي يا اريتم در پوست و خجالت افراد در جامعه مي شود. روزآسه بيماري پوستي شايعي است که با قرمزي پوست مشخص مي شود. تمام اين بيماري ها به خوبي به IPL پاسخ مي دهد. براي ضايعات عروقي پاها IPL و Nd-YAG laser با هم مي توانند روي اين ضايعات کار کنند. طي درمان، نور IPL و ليزر توسط خون داخل عروق کوچک جذب شده، عروق را گرم و تخريب مي کند. با گذشت زمان عروق تخريب شده دوباره جذب و ناپديد مي شود. همچنين مي توان از IPL در درمان واريس که عميق تر است استفاده کرد.

IPL و جوان سازي پوست 
IPL يک استاندارد طلايي براي جوان سازي پوست به وسيله نور است و همچنين مي تواند بيماري هاي پوستي زيادي را همزمان درمان کند. FDAنتايج چشمگير IPL دردرمان بيماري هايي نظير لک هاي ناشي از سن، فرکل هاي(freckles) ناشي از نور خورشيد، علائم روزآسه ،ضايعات پوستي موقع تولد birthmarks، ضايعات وريدي، جاي آکنه و حتي موهاي زائد را نشان مي دهد.
دستگاه IPL به حفظ شفافيت پوست کمک مي کند. گزينه هاي زيادي براي بهتر نمودن ظاهر پوست از کرم ها و لايه بردارها گرفته تا ميکرودرم و ليزر وجود دارد. اما تمام اين روش ها نمي تواند بدون اختلال در فعاليت هاي روزانه، بهبودي را تضمين کند.
راه حلي که IPL با استفاده از جوانسازي با نور ارائه مي دهد: 
نتايج حاصل از کاربرد دستگاه IPL در جوانسازي پوست به راحتي ديده مي شود.
همه ي نواحي صورت را درمان مي کند.
بيمار مي تواند بلافاصله به فعاليت هاي روزانه ي خود برگردد.
به صورت تدريجي، ظاهري طبيعي را ايجاد مي کند.
نتايج آن دراز مدت باقي مي ماند.

شروع کار با IPL

پزشک براي هر بيمار جديد برنامه درماني خاصي را بر اساس نوع و شدت مشکل تعيين مي کند. به طور ميانگين در يک دوره سه هفته اي چهار تا شش جلسه درمان توصيه مي شود. هر جلسه معمولا 20 دقيقه طول کشيده و بيمار بلافاصله به فعاليت طبيعي خود بازمي گردد. با IPL نتيجه درمان طبيعي و ماندگاري آن طولاني خواهد بود.

انتظار بيمار موقع درمان توسط IPL
قبل از شروع درمان، معمولا يک لايه ژل سرد روي ناحيه ماليده شده و بيمار از عينک محافظ استفاده مي کند . طي درمان پزشک هندپيس را به آرامي روي پوست حرکت مي دهد. نور به صورت پالس هاي کوچک به پوست مي رسد و معمولا بدون ناراحتي است. گاهي اثرات درمان مثل قرمزي طي يک تا دو ساعت بر طرف مي شود. در اکثر موارد صورت درمان مي شود اما مي توان گردن، قفسه سينه و دست ها را نيز درمان کرد. 
 IPL همچنين لايه سطحي پوست را درمان مي کند در حالي که انرژي به بافت هاي عمقي تر مي رسد. 

ممنوعيت ها قبل از انجام آي پي ال
اجتناب از حمام آفتاب
اجتناب از برنزه کردن حداقل چهار هفته قبل از شروع درمان
اجتناب از مصرف داروهاي حساسيت زا به نور و لايه بردارهاي قوي

 مواردي که استفاده از آي پي ال ممنوع است :
ديابت کنترل نشده
پوست هاي بسيار حساس
استفاده از داروهاي ضد انعفاد خون
سرطان ها و تومورهاي بد خيم به ويژه سرطان پوست
حساسيت شديد به نور خورشيد
استفاده از برونز کننده هاي بدن
حاملگي
سابقه ي تبخال و ساير بيماري هاي عفوني پوستي 
سابقه تشنج هاي حساس به نور

منبع : ماهنامه مهندسی پزشکی

خواندن 1172 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 آبان 1394 ساعت 09:49
برای ارسال نظر وارد سایت شوید