چهارشنبه, 23 بهمن 1392 ساعت 09:22

سایبرنایف و درمان سرطان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 

سایبرنایف جدید ترین روش درمان تومورهای سرطانی به صورت جراحی بسته می باشد و کاملا میتواند جایگزینی برای عمل جراحی باز باشد با این تفاوت که درمان با این روش بدون درد،خونریزی و کمترین عوارض جانبی برای بیماران سرطانی میباشد .علاوه بر این درصد موفقیت و نابود کردن تومورهای سرطانی با این روش بسیار بالاست .

 

سایبر نایف روباتی است که که به روشی غیر تهاجمی و با هدف قرار دادن بسیار پر قدرت و دقیق تومور سرطانی و یا غیر سرطانی ، به پرتو درمانی می پردازد که جایگزین بسیار مناسبی برای عملهای جراحی برای خارج کردن تومور است. با استفاده ازعکسبرداری های لحظه ای و دقت بالای این روبات هم اکنون پزشکان میتوانند سرطان هایی را که هیچگاه تصور نمی شد قابل درمان و یا در دسترس جراحان باشند را درمان کنند .

 سایبر نایف  با بازوی روباتیک خود وبا پرتوهای هماهنگ وارسال آن از مسیرهای چندگانه  محل  دقیق تومور را هدف و تومور را نابود کند . به وسیله این روش درمان ،میزان عوارض جانبی کاهش پیدا میکند زیرا این دستگاه پرتوهای تابشی را به محل دقیق تومور می تاباند و از درگیر کردن بافتهای سالم آن خوداری میشود  . بنابراین استفاده از این روش برای درمان تومورهایی که در محل های بسیار حساس ( مانند تومور مغزی و یا تومور نخاع ) قرار دارند ، بسیار مفید و حیاتی میباشد . به وسیله بازوهای روباتیک سایبر نایف دیگر نیازی به استفاده از قالب سر  و فیکس کردن سر بیمار در پرتو درمانی تومور مغزی نیست واین درمان را برای بیمار بدون درد خواهد کرد .

به علاوه، تکنولوژی جدید سایبر نایف میتواند هدف های متحرک مانند سرطان شش و ریه را هم نابود کند. این دستگاه قابلیت تنظیم بر اساس حرکات مرتب سینه هنگام نفس کشیدن را دارد . این باعث میشود که دیگر نیازی به نگهداشتن نفس توسط بیمار نباشد و درمان با سرعت بیشتری پیش رود. بدون هیچ برش و یا بیهوشی در طول درمان، اکثر بیماران میتوانند پس از پایان جلسه درمان به زندگی عادی خود برگشته و به فعالیت روزانه خود بپردازند .

نتیجه عمل به وسیله سایبر نایف در بسیاری ازغدد سرطانی بدن مخصوصا  مغز، نخاع ، شش ، کلیه ، پانکراس ، ستون فقرات و پروستات شگفت انگیز است و درصد بسیار بالایی از بیماران هیچ گاه دیگر به بیمارستان بر نمیگردند .  باید در نظر گرفت که سایبر نایف برای تمامی تومورهای سرطانی قابل استفاده نمیباشد بعنوان مثال نمیتوان از سایبر نایف جهت درمان سرطان سینه و یا کولون استفاده نمود .

 

نحوه کلی درمان بوسیله سیستم روباتیک سایبر نایف به صورت زیر است :

 مرحله اول : بسته به نوع تومور سرطان از بیمار ام آر آی و یا سی تی اسکن تهیه میشود .

مرحله دوم : اطلاعات سی تی اسکن و ام آر آی به سیستم کامپیوتری سایبر نایف جهت برنامه ریزی درمان داده میشود .نرم افزار پیشرفته این سیستم روباتیک به صورت بسیار دقیق برای نابود کردن تومور ، نوع ، مقدار و جهت تابش پرتو را برنامه ریزی میکند  . در این مرحله با نظر متخصص مشخص میگردد چند جلسه برای درمان تومور کافی میباشد .

مرحله سوم : بیمار به اتاق سایبر نایف انتقال پیدا کرده و بر روی تخت دراز میکشد و در حالی که ماسکی بر روی صورت دارد و به موسیقی گوش میکند ، بدون درد مورد درمان قرار میگیرد .  معولا هر دوره کمتر از 50 دقیقه به طول میانجامد و بیمار میتواند بعد از آن به محل اقامت خود بازگردد .

بسته به نوع تومور تعداد جلسات سایبر نایف مشخص میشود که به صورت معمول بین 3 تا 10جلسه خواهد بود هر چند در تومورهای پیشرفته جلسات بیشتری نیاز است .

 

مزایای استفاده از سایبرنایف :

کیفیت بهتر زندگی در طول  درمان و بعد از آن

دسترسی بهتر به تومورهای بزرگتر ، غیر قابل دسترسی و غیر قابل جراحی

تابش دقیق تر اشعه به تومور

توانایی درمان تومورهای متعدد در نقاط مختلف در طول جلسه درمان

عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان

در معرض حداقل تابش قرار گرفتن بافتهای سالم اطراف تومور

درمان برخی ضایعات که قبلا تحت تاثیر حداکثر دوز مجاز اشعه درمانی سنتی قرار گرفته اند.

عدم نیاز به پیچ کردن سر هنگام درمان در مقایسه با تکنواوژیهای قدیمی تر مانند گامانایف

عدم نیاز به هیچگونه برش و یا جراحی در هنگام درمان

عدم از دست دادن خون در هنگام درمان

بدون احساس هیچگونه درد در هنگام درمان

بدون نیاز به بی حسی یا بی هوشی

بازگشت فوری بیمار به فعالیت های عادی و روزانه

 

چگونگی عملکرد سایبرنایف :

سایبرنایف با تکنولوژی های دیگر تصویربرداری بیمارستان قابل همامنگ شدن می باشد، واجازه می دهد تا متخصصین، طرح درمانی منحصر به هر بیمار را انجام دهند. جراح ، رادیوتراپیست ،  انکولوژیست و رادیولوژیست مشخص می کنند چه بافت هایی نیاز به درمان دارند و از کدام مناطق میبایست چشم پوشی گردد .  سپس یک متخصص فیزیک پزشکی از یک برنامه پیچیده برای تعیین یک طرح درمانی برای هر بیمار بر اساس شکل و اندازه تومور  و محل آن استفاده می کند . در فرایند برنامه ریزی موقعیتی که اشعه میبایست تابش شود تعیین می گردد.

با استفاده از فن آوری سایبرنایف  موقعیت تومور تعیین شده و بوسیله یک بازوی روباتیک با تمرکز بالا اشعه را به تومور می تاباند .  محدوده گسترده حرکت بازوی روباتیک این اجازه را می دهد تا  پرتو به تومورهایی که در اکثر روش های دیگر درمان استریوتاکتیک غیر قابل دسترس هستند  تابانده گردد . بدلیل دقت بالای این سیستم ، سایبرنایف میتواند بدون نیاز به هیچگونه برشی درمان را انجام دهد.

 

 مراحل درمان :

مرحله اول درمان بوسیله سایبرنایف ،  با مراجعه به پزشک آغاز می گردد .  در ابتدا یک بررسی کامل از زمان شروع بیماری ، سوابق بیماری و وضعیت جسمی بیمار صورت می گیرد. سپس یک جراح و یک انکولوژیست در مورد  اینکه آیا  درمان با سایبرنایف میتواند بهترین روش درمان برای حال حاضر بیمار باشد تصمیم گیری می نمایند . اگر همه موارد خوب بود و متخصصین موافقت نمایند ، بیمار طرح درمان را ادامه می دهد . تصاویری که برای طرح درمان که  شامل CT اسکن و MRI می باشد، جمع آوری می شود. تصاویر به سیستم های کامپیوتری برنامه ریزی در اطاق برنامه ریزی رفته ، و رادبوتراپیست ، انکولوژیست و جراح  تصمیم می گیرند که چه حوزه هایی به طور خاص نیاز به درمان و چه حوزه هایی نیاز به محافظت و چه نقطه هایی باید در معرض تابش قرار گیرند. این موارد  قسمت به قسمت توسط متخصصین مربوطه بررسی وترسیم می گردد.

پس ازبررسی و تصمیم گیری درمورد اهداف و نقاط مورد نظر , طرحی برای درمان تهیه می شود . در این مرحله متخصص فیزیک پزشکی با استفاده از طرح درمان کامپیوتری ، نحوه و نوع پرتوها را ایجاد می کند .  این برنامه درمانی با نحوه توزیع دوز توسط پرتو انکولوژیست و جراح بررسی می شود .  گاهی اوقات تجدید نظر صورت می گیرد و برنامه ریزی باید دوباره انجام شود .  هنگامی که طرح درمان مورد موافقت قرار گیرد ، بر روی سیستمهای کامپبوتری فرمان دهنده بر روبات سایبرنایف پیاده می گردد.

در اولین روز درمان، بیمار به اطاق سایبرنایف هدایت شده و بدن بیمار بر روی تخت جراحی در موقعیت مناسبی قرار داده می شود. سپس مجموعه ای از تصاویر از موقعیت تومور بدست می آید. یک پرتونگار دیجیتالی بازسازی شده به همراه یک  عکس ایکس ری کامپیوتری که از قبل آماده شده است دائما با عکسهای سه بعدی گرفته شده در اطاق سایبرنایف مقایسه می گردد .  هنگامی که تومور در موقعیت صحیح خود قرار داشته باشد سپس تابش آغاز می گردد .

1200 موقعیت و  یا زاویه پرتو مختلف وجود دارد که ممکن است دستگاه سایبرنایف  آن را کسب نماید ، اما به طور معمول 200 تا 300 مورد از این پرتو ها برای درمان هر تومور استفاده می شوند.

پس از پایان درمان بیمار می تواند تا جلسه بعدی به منزل بازگردد .بعد از اینکه همه ی درمانها به پایان رسید.بیمار به مرحله پیگیری درمان وارد می شود. در هر دیدار تعیین شده ، معاینه بالینی ، و تصویربرداری مناسب جهت پیگیری و مشاهده روند درمان انجام می گیرد.

نیازی نیست که بیمار تمامی مراحل درمان را به تنهایی طی نماید .  بیمار میتواند هماهنگی های لازم را با کمک یک مشاور که در هر مرحله او را یاری می کند انجام دهد. بیمار همچنین توسط یک تیم متشکل از چندین فیزیکدان ،  پرستار، رادیوتراپیست و دیگر متخصصان پشتیبانی خواهد شد.

 

چه متخصصانی در درمان سایبرنایف در تیم پزشکی حضور دارند؟

یک تیم متخصص و آموزش دیده مجرب در درمان با سایبرنایف بیمار را همراهی می کند. اعضای تیم عبارتند از:

جراح

آنکولوژیست

رادیولوژیست

رادیوتراپیست

متخصص فیزیک پزشکی

پرستاران

مشاورین

متخصصین تغذیه

و سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی

 

 آیا سایبرنایف بطور بالینی ثابت شده است؟

سایبرنایف در حال حاضر در بیش از 125 مرکز در سراسر شمال امریکا در دسترس است .

فن آوری سایبرنایف توسط اداره غذا و دارو (FDA) در ماه اوت سال 2001 تصویب شد .

 

چه سرطانهایی می توانند توسط سایبرنایف درمان شوند؟

مغز :

در حال حاضر بسیاری از بیماریهای عروقی مغز مانند کاورنوما , هیمانجیوبلاستوما , تومور گلوموس ، مننژیوم و نورینوم آکوستیک  به وسیله تکنولوژیهای جراحی رادیویی مانند سایبرنایف درمان می شوند .  پس از درمان با سایبرنایف بسیاری از تومرهای مغزی به آرامی محو می شود در حالی که روند رشد در مننژیوم ها و نورینوم ها متوقف می گردد .  جراحی رادیویی سایبرنایف در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز بوده است . این درمان میتواند درمان مطلوبی برای بیماران با بیماری متاستاتیک مغز ( یعنی گسترش سرطان از قسمتهای دیگر بدن به مغز ) نیز باشد. همچنین سایبرنایف میتواند برای درمان برخی از تومورهای مغزی که در عمق مغز و یا در نقطه بسیار حساسی از مغز  قرار گرفته اند و نیاز به تمرکز بسیار بالایی برای درمان دارند استفاده گردد.

 

ستون فقرات :

بسیاری از مشکلات عروقی که در مغز رخ می دهد در ستون فقرات نیز رخ خواهد داد. و سایبرنایف مزایای  بیشتری نسبت به دیگر تکنولوژیهای رادیوسرجری دارد و قادر است ضایعات نخاعی را هدف قرار دهد. بنابراین ناهنجاری های شریانی ستون فقرات و برخی دیگر از ناهنجاریهای عروقی که زیاد به نخاع احاطه ندارد می توانند توسط این روش درمان گردند. سایر تومورهای نخاعی و تومورهای ستون فقرات(مهره ستون فقرات) ممکن است به همین ترتیب با این تکنولوژی درمان شوند.

 

ریه :

یک یا چند تومور در ریه ممکن است در یک یا چند جلسه توسط جراحی رادیویی سایبرنایف محو گردند . میتوان دوز بالایی از اشعه را برای کشتن و و از بین بردن سرطان ریه (اولیه یا متاستاتیک) مورد استفاده قرارداد .  در هر جلسه ، سایبرنایف می تواند به درمان تا سه تومور ریه بپردازد با وجود اینکه ممکن است این تومورها در مناطق مختلفی از ریه قرارداشته باشند .  همچنین برای بسیاری از بیماران مسن و یا افرادی که عملکرد ریوی ضعیف دارند ( که باعث می شود عمل برداشتن مخاطره آمیز باشد )  یا داراری بیش از یک تومورهستند ( که در آن جراح نمی تواند در یک زمان آنها را حذف کند )  سایبرنایف راه حل مناسب و بهتری می باشد.

 

پروستات :

از آنجا که بوسیله آزمایشات متعدد، تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه میسر گشته است لذا این بیماری در این زمان کاملا قابل درمان می باشد؛ چندین گزینه درمانی برای این بیماران وجود دارد. در حالی که عمل جراحی(روش باز یا روبات) هنوزمحبوب مانده ، ولی به دلیل خطرات ناشی ازآن که شامل بی اختیاری و ناتوانی جنسی و خطرات دیگر عمل جراحی نسبتا بزرگ است ، امروزه روش های درمانی دیگری محبوبیت یافتند . حداقل دو روش رادیوتراپی(دانه تابش براکی تراپی پروستات و پرتو درمانی خارجی / IMRT) با عمل جراحی از نظر موفقیت در درمان رقابت می کنند. سایبرنایف در حال حاضر یک روش سوم رادیوتراپاتیک با پتانسیل درمان با موفقیت برابر با روش IMRT است. اما بازدیدکننده به مراتب کمتری نسبت به بخش رادیوتراپی برای درمان داشته است . درجه بالایی از تمرکز پرتوهای چندگانه در سایبرنایف و تحویل دوز بسیار دقیق و بالا از مزایای آن محسوب می شود.

 

لوزالمعده (پانکراس) :

سرطان پانکراس یکی از دشوارترین سرطان ها برای درمان محسوب می شود .  با این حال ،  اگر موضعی ( بدون شواهدی از گسترش به سایر اندام ها ) باشد احتمال نابودی وجود دارد .  یک عمل جراحی عمده (عمل ویپل) روشی معمول است  ؛ این یک عمل جراحی عمده است. اما یک  شانس درمان محسوب می گردد . زمانی که بنا به  دلایلی بیمار مناسب برای این عمل نیست . شاید به این دلیل که  بیماری در اسکن مشاهده نمی شود به خصوص وقتی که در مکان های دشوار قرار دارد یک روش بسیار متمرکز رادیوتراپی ممکن است مطلوب باشد .  پانکراس با ساختار باریک و حساس مانند  روده اثنی عشر احاطه شده است .  پس از درمان اولیه با شیمی درمانی ،  توسط سایبرنایف اجازه تاثیر حداکثر دوز اشعه بر تومور پانکراس و  در عین حال مقدار کمی  به اندام های اطراف داده می شود.  سایبرنایف در این زمینه، به نظر می رسد بیش از روش های دیگر رادیوتراپاتیک سودمند است .

 

 کبد :

سرطان کبد به ندرت با رادیوتراپی درمان می شود به این دلیل که بافت کبد طبیعی حساس است و اگر دوز بالای اشعه مورد نیاز برای محو سرطان دریافت کند ممکن است به آن آسیب برسد. جراحی محاسن بزرگی در درمان سرطان کبد دارد.اما دراغلب موارد این سرطان غیر قابل جراحی است. شاید به این دلیل این بیماری چند کانونی است(اغلب در مورد بیماری متوسطه / متاستاتیک در کبد)و یا به دلیل اینکه بافت زیرین کبد ناسالم است و اگر بخشی حذف شد بدن نمی تواند عملکرد طبیعی کبد را تامین کند. تحت این شرایط، روش پرتودرمانی متمرکز دارای یک حسن بزرگ می باشد که قادر به چشم پوشی از کبد نرمال مجاور است و به نظر می رسد که سایبرنایف برای این نقش مطلوب باشد. در حالی که مقدار کمی از کبد درگیر است سایبرنایف با تمرکز یا دوز بالایی از رادیوتراپی برای از بین بردن تومور کبد مناسب می باشد. در مواردی چون سرطان متاستاتیک،که به شیمی درمانی پاسخ نمی دهد و یا برای روش های دیگر کانونی بیش از حد بزرگ است(به عنوان مثال  ترموبلیشن) سایبرنایف پیشرفت های فوق العاده داشته است که بیش از یک ضایعه را  می تواند هدف قرار دهد.

 

کلیه :

سرطان کلیه با حذف کلیه درمان می شود.درزمانی که بیماری گسترش یافته است ، شیمی درمانی(و یا امروزه مولکولی هدف درمان قرار می گیرد) برای کنترل این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی  که شیمی درمانی موفق به کنترل بیماری در موقعیت های خاص نشود پرتو درمانی می تواند بسیار مفید باشد. با این حال، سرطان کلیه به عنوان یکی از سرطانهای رادیورزیستنت (radioresistant) به رسمیت شناخته شده است. و نیاز به درمان با دوز بالاتر دارد دوزی که بافت های اطراف را محصور کرده و بتواند آن را تحمل کند. درمان با اشعه متمرکز توسط سایبرنایف می تواند در این شرایط مفید باشد. سایبرنایف ممکن است روش مطلوب برای ارائه یک دوزپرتو کاهنده با درجه بالایی از دقت و صحت باشد. درمان معمولا در 3-5 جلسه انجام می گیرد.

 

سرطان های دیگر :

بیماران مبتلا به سرطان که به مراکز سرطان مراجعه می کنند معمولا از بیماری در موقعیت های  مختلف بدن رنج می برند که  دارای علائم بیماری unablated می باشند. این افراد معمولا حاضر به درمان ارتدوکس نمیباشند. گاهی اوقات، رادیوتراپی معمولی برای مقابله با مشکل می تواند کافی باشد ، اما در زمان های دیگر، تومور بیش از حد نزدیک به اندام نرمال و حساس بدن برای تحمل یک دوز بسیار بالا است پس غیر قابل جراحی نیز می باشد. سایبرنایف یک پیشرفت مهم برای متاستازهای گسسته است.  یکی از مزایای سایبرنایف توانایی ارائه دوز بالا و بسیار متمرکز تابش به این سرطانهای موضعی است.

 

درمان دوباره :

توانایی سایبرنایف به طور کانونی در گرو دوز بالایی از اشعه کاهنده به قسمت های مجزا از سرطان می باشد درمان دوباره که در آن ممکن است سرطان پس از درمان قبلی رشد مجدد داشته باشد امن تر صورت می گیرد. به این صورت که از بافت طبیعی اطراف در درمان مجدد چشم پوشی می شود.

 

 

 

خواندن 2336 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید