پنج شنبه, 17 بهمن 1392 ساعت 14:03

سیستم EEG بی سیم بدون باتری

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرکز میکروالکترونیک اینتریونورسیتی، وابسته به مرکز هولست، یک سیستم EEG دوکاناله ی بی سیم را توسعه داده اند که بدون نیاز به باتری به وسیله ی یک منبع تغذیه ی هیبریدی که از گرمای بدن و نور محیط استفاده می کند، تغذیه می شود و قادر به نمایش امواج مغز بعد از یک آسیب مغزی می باشد.

منبع تغذیه ی هیبریدی، یک مولد ترموالکتریکی است که گرمای پراکنده شده از شقیقه ی فرد و سلول های فتوولتایی سیلیکون را ترکیب می کند. به گزارش خبرگزاری برق، الکترونیک و کامپیوتر ایران (الکترونیوز) و به نقل از ساینس دیلی، تمام این سیستم به گونه ای است که می توان آن را در وسیله ای مانند هدفون مجتمع کرد. این سیستم می تواند بیش از یک میلی وات توان در فضاهای داخلی ایجاد کند که این مقدار بسیار بیشتر از مقدار مورد نظر برای اهداف در نظر گرفته شده است.
مولد های ترموالکتریکی که با حرارت بدن کار می کنند، زمانی که دمای محیط تقریبا با دمای بدن در یک محدوده ی مشخص قرار داشته باشند، معمولا افت توان تولیدی می یابند. به خصوص برای فضاهای بسته، سلول های فتوولتایی در سیستم هیبریدی با این افت انرژی مواجه می شوند واطمینان تولید پایدار انرژی را ایجاد می کند. علاوه براین، این سلول ها به عنوان بخشی از رادیاتور ها برای مولد های ترموالکتریکی مورد استفاده هستند که برای کسب بازده بالا مناسب اند.

د رمقایسه با سیستم EEG سابق که مرکز هولست طراحی کرده بود و تنها توسط مولد های ترموالکتریکی که در قسمت جلویی قرار گرفته اند تغذیه می شد، این وسیله از لحاظ اندازه و وزن کاهش داشته است. به دلیل اینکه این وسیله با یک دستگاه کنترل داخلی ترکیب شده است، و نیز عدم نیاز به نگه داری و میزان کم و قابل قبول جریان گرما از سر، استقلال بیمار و کیفیت زدگی او افزایش می یابد. کاربرد های بالقوه ی این وسیله، تشخیص عدم تعادل بین دو نیمه مغز، تشخیص انواع مشخصی از آسیب های مغزی ونمایش فعالیت های مغزی می باشد.این سیستم نمونه ای ملموس از برنامه های مرکز هولست در قالب برنامه ی پژوهشی Human++ در مورد کاربردهای شبکه های مربوط به بدندر زمینه های حفظ سلامتی، شیوه ی زندگی و ورزش می باشد. اهداف بعدی پژوهشی کاهش مصرف انرژی اجزای سیستم های مختلف می باشد که این کار خصوصا با ساخت این سیستم ها در ابعاد بسیار کوچک ممکن می باشد. گروه های مختلف می توانند در این پروژه دقیق تر شوند و از طریق عضویت در این برنامه به فعالیت بپردازند.

 

خواندن 1169 دفعه

موارد مرتبط

برای ارسال نظر وارد سایت شوید