چهارشنبه, 16 مرداد 1392 ساعت 07:50

MRI & Hyperthermia

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روش های مختلفی برای حرارت درمانی وجود دارد. از دستگاه MRI مخصوص (Hybrid System)  می توان علاوه بر عکسبرداری به عنوان حرارت درمانی نیز استفاده نمود.

تحقیقات نشان داده  است که اعمال این روش همراه با یکی از دو روش رادیوتراپی(Radiotherapy) یا شیمی درمانی(Chemotherapy) یا هر دو آنها (یعنی Hyperthermia و شیمی-درمانی و رادیوتراپی) نتایج امیددهنده تری را در درمان سرطان به هم نوعان ما می دهد. این روش به خصوص وقتی که تومور در عمق یک بافت قرار دارد که دسترسی به آن مشکل و در بعضی موارد امکان پذیر نیست بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

این دستگاه یک درمان غیر مخرب به صورت 3بعدی با کنترل دما و عکسبرداری لحظه به لحظه را برای بسیاری از تومورها ارائه می دهد. این دستگاه با  نام "Hybrid hyperthermia system BSD 2000-3D MRI" در سایت شرکت BSD MEDICAL موجود می باشد. شایان ذکر است که این دستگاه توسط FDA برای هر گونه استفاده در داخل ایالات متحده مورد تایید نمی باشد.

در این دستگاه از انرژی فرکانس رادیویی برای گرم کردن نواحی مورد نظر استفاده می شود. در این روش انرژی از طریق یک منبع و آرایه ای از تعداد زیاد آنتن که بدن بیمار را احاطه می کنند به ناحیه مورد نظر منتقل می شود. تعداد 24 عدد آنتن دوقطبی Sigma-eye  مقدار انرژی را در ناحیه هدف موردنظر همگرا کرده و به حداکثر می رسانند. با این کار سلول های سرطانی مورد نظر تا دمای 40 تا 45 درجه سانتیگراد گرم شده و از بین می روند. به طور معمول مدت زمان لازم برای از بین بردن سلول های سرطانی در این دما بین 30 تا 60 دقیقه می باشد. این در حالیست که بافت های همجوار آسیبی نمی بینند، زیرا دمای بالا فقط سلول هایی را از بین می برد که اکسیژن کمتری دارند (Hypoxia) و مقدار pH آنها پائین است که سلول های سرطانی دارای این دو شرط می باشند (بر خلاف سلول های عادی). پس در اینجا به دو نمونه از تفاوت سلول سرطانی و سلول نرمال اشاره شد. با تنظیمات دقیق فرکانس، فاز و دامنه ی منابع ورودی دستگاه، می توان به بهترین زوم در ناحیه مورد نظر که تومور در آن واقع شده است دست یافت تا مقدار گرمای مناسب را به سلول های سرطانی منتقل کرد. همانطور که گفته شد این دستگاه بیشتر در مواردی که دسترسی به تومور مشکل می باشد استفاده می شود.

منبع : http://treatment4cancer.blogfa.com/post/2

خواندن 2308 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « EEG دانسیتومتری »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید