جمعه, 11 مرداد 1392 ساعت 08:05

دستگاه بلیچینگ

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اساس کار بلیچینگ مانند اساس کار لایت کیور می باشد ولی در بلیچینگ انچه که مهم می باشد کالیبراسیون است. از این دستگاه برای از بین بردن پلاکها و لکه های ناشی از فعالیت باکتریها   تشکیل شده بر روی دندان   توسط  اولتراسونیک  استفده می شود. شدت نور در این دستگاه بالای 1500و انچه رایج است معمولا برابر  می باشد در روش بلیچینگ کمترین تراش هم بر روی دندان صورت نمی گیرد و هیچ نسجی از روی دندان برداشته نمی شود.

 

از ویژگی خوب این دستگاه این که جرم گیرها معمولا باعث خرابی مینا (Enamel)می گردند در حالی که بلیجینگ ها این مشکل را ندارند .که این دستگاه ها از لحاظ منبع نوری به دو دسته هالوژن و LED تقسیم بندی می شوند و بر روی آنها پروبی به صورت ARC مانند قرار می گیرد تا سطح مقطع بیشتری را تحت نور سرد قرار دهد و بلیچینگ نماید.

یک شکل از این دستگاه ها بصورت تلسکوپی می باشد که قیمت آن گرانتر می باشد در حالی که مانند بقیه همان کار را  انجام می دهد.

این دستگاه به این صورت عمل می کند که هنگامی که لکه بر روی دندان ایجاد شد دندانپزشک با قرار دادن ماده ای به نام ماده بلیچینگ که حاوی مقدار زیادی پراکساید هیدروژن[1] با غلظ 30 تا35 درصد می باشد و با مكانيسم اكسيد كنندگي بر روي بافت‌هاي نرم و سخت و مواد ترميمي موجود در حفره دهان عمل می کند به این صورت که مواد شيميائي از خلال لايه هاي سطحي دندان عبور نموده و روي عواملي كه موجب بدرنگي دندان شده است اثر نموده و انها را بي رنگ مي نمايد  و به کمک تاباندن نور سرد با شدت بالا از طریق این دستگاه به سطح دندان، سیاهی یا لکه ایجاد شده را با پخش نمودن ان بر روی سطح دندان از بین می برد تنها مشکلی که می توان در هنگام بلیچینگ به ان دقت کرد این که اگر بلبجبنگ به خوبی عمل نکند بعد از مدتی رنگ یا لکه بر روی سطح دندان بر می گرددکه بر گشت لکه به مواد قرار داده شده بر روی سطح دندان قبل از بلیچینگ نمودن تاثیر خیلی زیادی دارد.

خونریزی کمتر قدرت تاثیر بالا و تقریبا آسیب رسانی پائین به دندان  را می توان از فاکتورهای برتر استفاده از این دستگاه در مقایسه با دیگر روشهای جرمگیری  نام برد

کلیه دستگاههای بلیچینگ از قسمتهای زیر تشکیل شده :

1- جعبه اصلی که داخل آن مدار الکترونیکی قرار دارد و در جلوی آن کلید های کنترل جریان آب و هوا و نیز خاموش و روشن قرار دارد .

2- هندپیس که از طریق کابل به دستگاه اتصال دارد .

3- پدال که دارای کابل بلندی است و انتهای آن با یک فیش و یا بطور مستقیم به دستگاه متصل می شود .
4- سیم دوشاخه برای اتصال به برق 220 ولت شهر

5- شیلنگ آب که مستقیماً یا بوسیله فیش به دستگاه متصل می شود .

هندپیس از یک محفظه مناسب برای نصب قلم ساخته شده است و آب از طریق یک کابل نازک به نوک قلم
می رود و تمام محفظه هندپیس را پر می کند . باید توجه داشت که به علت گرم شدن قلم هیچگاه بدون آب از دستگاه استفاده نمی شود .

برای استریل نمودن قلم هیچگاه نباید نوک قلم را مستقیماً برابر حرارت خشک  قرارداد برای اینکار باید از اتوکلاو یا مواد استریل کننده استفاده شود .

طرز کار با این دستگاه به این صورت می باشد که ابتدا بیمار آماده شده و  بر روی چشمانش عینک مخصوص زده می شود تا نور زیاد دستگاه بیمار را اذیت نکند. مواد مخصوص بر روی لثه مالیده می شود تا بعد از مالیدن مواد بلیچینگ بر روری دندان و  تاباندن نور لثه از اسیب محفوظ بماند. سپس مواد بلیچینک بر روی دندان قرار می گیرند و با تاباندن نور در طی زمانی که دندانپزشک تشخیص می دهد لکه از بین می رود سپس مواد از روی دندان ها پاک می گردد طبق گفته دندانپزشکان بیمار باید تا مدت یک هفته از خوردن نوشیدنی جاتی که دارای رنگدانه  می باشد پرهیز نماید دوام این کار از چند هفته تا مادام العمر گزارش شده است ولی متوسط بین 2 تا 5 سال دوام خواهد داشت.البته برگشت آن تدریجی می باشد.

 منبع:www.olomofonon.blogfa.com

خواندن 2749 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 11 مرداد 1392 ساعت 08:08
محتوای بیشتر در این بخش: « دانسیتومتری دستگاه کرایوسرجری »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید