پنج شنبه, 03 مرداد 1392 ساعت 06:53

دستگاه کرایوسرجری

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دستگاه كرايوسرجري از يك سرمازا (كرايوژن) براي گرفتن گرما از بافت هدف به شكل مستقيم يا غيرمستقيم از طريق يك پروب سرد شده با كرايوژن، استفاده مي‌كند. كرايوسرجي روش درماني پذيرفته شده در فيلدهاي درماتولوژي (امراض پوستي)، جراحي دهان، امراض زنان، اورولوژي، گوش و حلق و بيني و بيماري‌هاي چشمي است.

كرايوسرجي مي‌تواند براي درمان تومورهاي بدخيم و خوش‌خيم، آكنه، زگيل و بواسير، به كار رود. برخي از اين درمان‌ها به بيهوشي نياز ندارند. بافتي كه به وسيله كرايوسرجي درمان شده اغلب در محل خود باقي مي‌ماند تا با نكروز از بين برود. كرايوسرجري در جراحي‌هاي چشمي سه كاربرد چشم‌گير دارد:
 ايجاد نكروز بوسيله سرما: براي از بين بردن يا تسكين درد تومورها و از بين بردن مژه‌هاي رشد كرده در داخل چشم
 ايجاد چسبندگي بوسيله سرما: براي خروج آب مرواريد داخل كپسولي
 ايجاد التهاب بوسيله سرما: براي ترميم جدايي شبكيه.
روش‌هاي مختلف كرايوسرجي به پروب‌هايي با طراحي‌هاي متفاوت نياز دارد. پروب‌اهي مخصوصي براي درمان جراحي يك نوع آريتمي قلبي و از بين بردن بخشي از بافت استفاده مي‌شود. تومورهاي كبدي مي‌توانند به وسيله پروب‌هاي كرايوسرجري هنگام عمل جراحي (درمان از نزديك) درمان شوند. تصويربرداري با اولتراسوند براي مكان‌يابي تومور و قرار دادن پروب در محل مناسب در اين روش مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اولتراسوند همچنين مي‌تواند براي هدايت تخريب سلولي پروستات به وسيله كرايوسرجري از خارج بدن به كار برده شود كه يك روش درماني پروستات با حداقل تهاجم است. مزاياي اين نوع جراحي، سهولت به كارگيري آن، نياز اندك به مواد بيهوشي يا عدم نياز به آن، اجتناب از خونريزي و مشكل‌هاي اندك پس از جراحي است.
ساختار فيزيكي- مكانيكي دستگاه:


اين دستگاه به سه شكل كنسول، STAND-ALONE و دستي موجود است. كنسول‌ها از سيلندر گاز سرمازا (اكرايوژن)، تنظيم‌كننده فشار، نمايشگر و كنترل‌كننده دستگاه تشكيل شده‌اند. اين دستگاه‌ها داراي باتري هستند كه اغلب مي‌توان آن را با يك فيبر نوري و منبع نور براي روشن كردن بافت مجهز كرد. دستگاه‌هاي دستي، دستگاه‌هاي سبك و قابل حملي هستند كه اغلب از نيتروژن مايع به عنوان كرايوژن استفاده كرده و ممكن است يك بار مصرف و يا قابل استفاده مجدد باشند. پروب‌هاي تفنگي يا مداد مانند به دستگاه‌هاي كنسول متصل مي‌شوند. پروب‌هاي چشم‌پزشكي كه قابل استريل شدن هستند. براي انواع جراحي در دسترس قرار دارند. پروب‌ها ممكن است خميده يا صاف باشند و اغلب به شكل و اندازه يك مداد هستند.
دو نوع اصلي از كرايوسرجري وجود دارد: گروه اول آنهايي كه از نيتروژن مايع و گروه ديگر آنهايي كه از اكسيدنيتريك (NO2) يا دي‌اكسيدكربن (CO2) استفاده مي‌كنند. تمام كرايوسرجري‌ها از سيستم بسته يا باز استفاده مي‌كنند. در سيستم بسته كرايوسرجري، ماده سرمازا (كرايوژن) كه درون يك پوشش ايزوله داخل پروب توخالي جريان پيدا مي‌كند، سرپروب را سرد كرده؛ سپس داخل پروب برمي‌گردد. در جراحي چشم، بيشتر از سيستم‌هاي بسته استفاده مي‌شود؛ زيرا كنترل بهتري روي سرعت سرد شدن و ناحيه يخ زده شده، فراهم مي‌كنند. در كرايوسرجري‌ها با سيستم باز، از ماده سرمازا به‌طور مستقيم براي هدف قرار دادن بافت استفاده مي‌شود. براي ايجاد نكروز در اثر سرما (كرايو نكروز) به كار مي‌رود و به ندرت در جراحي چشم مورد استفاده قرار مي‌گيرند. NO2 و CO2 اغلب براي استفاده در دستگاه‌هاي كرايوسرجي با سيستم باز مناسب نيستند، به اين دليل كه يخ ناشي از ماده سرمازا، روي بافت ممكن است بزرگ شود و ناحيه بافت مورد نظر را از اسپري ماده سرمازا جدا كند. كرايوسرجري‌ها با نيتروژن مايع مي‌توانند باز يا بسته باشند (در هر دو سيستم مي‌توانند مورد استفاده قرار گيرند). كرايوسرجري با نيتروژن مايع مي‌تواند دما را تا 196- درجه سانتيگراد پايين آورد كه براي از بين بردن تومورهاي خوش‌خيم و بدخيم مناسب است؛ همچنين از اولتراسوند براي هدايت پروب‌ها و اجتناب از نابودي بافت سالم استفاده مي‌شود.
از ترموكوبل‌ها، پمپ‌هاي مكشي و شيرها براي كنترل دماي سر پروب استفاده مي‌شود با استفاده از ترموكوبل مي‌توان به طور دقيق منطقه يخ‌زده را تعيين كرد. در حال حاضر 5 پروب سرمايي به طور همزمان به كار مي‌روند تا منطقه فريزشده را بتراشند. پروب‌هاي سرما را مي‌توان از طريق پوست و بدون برش ‌آن فرو كرد. اين پروب‌هاي سرمازا را مي‌توان در حالي كه منطقه مورد نظر را فريز مي‌كنند، از طريق يك تصوير مشاهده كرد كه به كمك اولتراسوند فراهم شده است. گاهي اوقات سنسورهاي گرمايي چندگانه براي مانتيور كردن دقيق‌تر پروسه فريز شن تعبيه مي‌شوند.
كرايو سرجري‌هاي NO2 و CO2 براي تومورهاي خوش‌خيم تومور بسيار مناسب هستند، هر چند كه به طور موفقيت‌آميزي براي درمان تومورهاي جزيي به كار رفته‌اند، اما پايين‌ترين دماي نوك آنها ب ترتيب C89- و C79- است. كرايوسرجري‌هاي نيتروژن مايع، ماده سرمازا را به عنوان مايع وارد نوك دستگاه مي‌كند و در آنجا با تبخير سريع آن، باعث سرد شدن پروب مي‌شود. در كرايوسرجري‌هاي NO2 سيستم بسته و در كرايو جراحي‌هاي CO2، گاز فشرده شده ناگهان از طريق يك روزنه كوچك داخل نوك پروب امكان انبساط پيدا مي‌كند. بر اثر اين انبساط، دماي گاز به نحو قابل مشاهده‌اي كاهش يافته و مقداري از ماده كرايوژن به صورت مايع درمي‌آيد.
تبخير كرايوژن مايع شده در بخش دروني نوك دستگاه، همراه با كاهش دماي حاصل از انبساط، باعث پايين آمدن دماي نوك تا حوالي نقطه جوش كرايوژن مي‌شود. كرايوژن از راه پوشش پروب عايق‌بندي شده، جريان پيدا كرده و ضمن سرد كردن نوك دستگاه از طريق پروب خارج (طراحي سيستم بسته) يا به طور مستقيم در بافت هدف اعمال مي‌شود (طراحي سيستم باز).
اكثر كرايوسرجري‌اهي سيستم بسته، داراي ويژگي آب كردن كرايوژن فعال نوك پروب هستند، تا بتوان آن را سريع و ايمن بازيافت هدف جدا كرد. آب شدن كرايوژن فعال، پروب را از درون گرم مي‌كند و امكان جدا كردن سريع و ايمن آن را ميسر مي‌كند. اين كار اغلب ظرف چند ثانيه انجام مي‌شود. مي‌توان اين كار را به كمك يك هيتر الكتريكي، داخل نوك پروب، انجام داد كه باعث بالا رفتن فشار گاز در نوك پروب شده و كرايوژن را گرم مي‌كند يا اينكه گاز به صورت سيل‌آسا در فشار پايين و دماي اتاق از نوك پروب جاري مي‌شود.
كاربري دستگاه:
بايد توجه داشت اين دستگاه در فشارهاي بسيار بالا كار كرده و صدمه واردآمده به پروب در صورت عدم تشخيص، مي‌تواند منجر به انفجار شده و به شدت بيمار را مجروح كند. البته بيمارستان‌ها اغلب NO2 را از كرايو سرجري گرفت و از مجاري هواگيري خارج مي‌كنند، به همين منظور بايد توجه داشت كه NO2 را نبايد به درون محفظه تخليه يا سيستم مكش طبي- جراحي لوله‌كشي شده تخليه و هدايت كرد. اگر يك كرايوسرجري مختص NO2 در اتاق عمل به كار گرفته شود،‌ انتهاي شلنگ اگزوز بايد به اندازه نيم متر درون مجراي اگزوز هواي اتاق قرار گيرد. البته پيشنهاد مي‌شود تا حد امكان از كرايو CO2 به جاي NO2 استفاده شود. لازم به تذكر است جمع‌آوري كردن NO2 خارج شده از كرايو ضروري است. قرار گرفتن درازمدت در معرض NO2 و ساير گازاهي بيهوش‌كننده، ممكن است موجب اختلال‌هاي كبدي و كليوي يا حتي سرطان شود. نيتروژن مايع بايد با دقت جابه‌جا شود تا از صدمه ديدن اپراتور جلوگيري شود. تعداد اندكي از كرايو سرجري‌هاي NO2 به نحوي طراحي شده‌اند كه مي‌توانند سليندرهاي سيفوني NO2 مايع را بپذيرند. اگر سيلندر سيفوني روز دستگاه گازي نصب شود، ممكن است NO2 مايع از ارتباط دهنده يا قسمت‌هاي مهر و موم شده پروب سرما، نشت كرده و بيمار يا اپراتور را مجروح كند.
نگهداري دستگاه:
در كرايو NO2 بايد اتصال و شلنگ زباله‌روب و تميزي اگزوز را هر چند روز يك بار بررسي كرد.

منبع:http://www.zendegionline.ir

خواندن 2792 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 03 مرداد 1392 ساعت 06:54
محتوای بیشتر در این بخش: « دستگاه بلیچینگ هولتر مانيتورينگ »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید