یکشنبه, 23 تیر 1392 ساعت 09:27

MRI

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ام.ار.آی.‏ (تصویر برداری تشدید مغناطیسی) روش تولید تصاویر با جزییات کامل از بافت ها و ارگان های بدن بدون استفاده از پرتوهای ایکس و پرتوهای یونیزه شده میباشد که همین مزیت است که سبب شده آن را از عکس برداری به کمک اشعه ایکس متمایز سازد.

در زمان گذشته این گونه تصویر برداری از بافت را NMRI (تصویر برداری تشدید مغناطیسی هسته ای) مینامیدند چراکه در اوایل از پرتوهای یونیزه شده هسته ای جهت عکس برداری استفاده میشد اما بعد از گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی این پرتوهای یونیزه شده حذف شده و دستگاه به ‏ ام.ار.آی.‏ تغییر نام داد.دستگاه ‏ ام.ار.آی.‏ معمولا در غالب یک مکعب غول پیکر در ابعاد 3*2*2 (طول * عرض * ارتفاع) طراحی میشود هر چند با پیشرفت تکنولوژی مدل هایی روانه بازار شده اند که دارای ابعاد کوچکتری هستند.در داخل این دستگاه یک لوله ی افقی وجود دارد که از جلو به عقب درون یک مغناطیس حرکت میکند و به منفذ یا کالیبر مغناطیس موسوم است بیمار در حالی که به پشت بر روی یک میز مخصوص دراز کشیده وارد کالیبر شده و بسته به نوع اسکنی که قرار است بر روی وی انجام شود وی را تا حد مورد نیاز از سمت سر و یا پا وارد کالیبر می کنند تا زمانی که بافت هدف کاملا در مرکز میدان مغناطیسی قرار بگیرد. به کمک امواج رادیویی که در ادامه توضیح داده خواهد شد دستگاه ‏ ام.ار.آی.‏ میتواند یک نقطه کوچک به کوچکی یک مکعب به ضلع 0.5 میلیمتر را جهت اسکن انتخاب کند.سیگنال های فرستاده شده از طرف این نقطه کوچک به مرکز پردازش دستگاه موجب تولید تصاویر دو و یا سه بعدی از بافت هدف میشود .با تغییر پارامترهای آزمایش ‏ ام.ار.آی.‏ می توان تصاویر با ظواهر و کارایی های متنوع تولید کرد که اصلا قابل قیاس با تصویر تولید شده توسط دیگر اسکنرها از قبیل سی تی اسکن نیست. یکی دیگر از کاربرد های ‏ ام.ار.آی.‏ ایجاد تصاویر با جزییات بسیار زیاد از عروق خونی بدون استفاده از مواد حاجب (کانتراست زا) می باشد. هر چند که استفاده از ماده حاجب وضوح تصاویر را بسیار بالا می برد اما تزریق آن بدون درد نیست و نیز ممکن است بدن بیمار به آن واکنش دهد. استفاده از ‏ ام.ار.آی.‏ در این زمینه به خصوص جهت تشخیص بیماری های آئورت ، عروق خونی ، کلیه ها و ریه ها را در اصطلاح MRA می گویند . معمولا پزشک معالج برای بیمارانی که دارای پیشینه آنوریسم شریانی هستند تصویربرداری MRA تجویز می کند.

 

مواد حاجب (کانتراست زا(

ماده حاجب که گاهی اوقات به ماده رنگی نیز مشهور است ماده ای است که جهت افزایش وضوح تصویر در اسکن آن را به ورید شخص بیمار تزریق می کنند. این امر سبب می گردد که ارگانها و نمای عروق روشن تر شود و در نتیجه پزشک راحت تر بتواند آنها را مشاهده نماید . این ماده بعد از انجام تست با نوشیدن مایعات فراوان از بدن شخص بیمار دفع خواهد شد .

 

ساختمان اسکنر ‏ام.ار.آی.‏ :

سیستم های اصلی مورد استفاده در دستگاه ‏ ام.ار.آی.‏ عبارتند از:

1- میدان مغناطیسی استاتیک

2- گرادیان و فرستنده RF

3-گرادیان مغناطیسی قائم قابل کنترل

مگنت ها بزرگترین و گرانبهاترین قسمت اسکنر MRI‏ هستند و باقی قسمت ها در اطراف این مگنت ها ساخته می شوند . دقت و قدرت این آهنربا به شدت برای تولید تصویر مهم است به طوری که در منفذ ‏ ام.ار.آی.‏ باید خطوط میدان یکنواخت برقرار باشد. به طور کلی انواع مغناطیس های مورد استفاده در ‏ ام.ار.آی.‏ جهت ایجاد میدان یکنواخت در منفذ دستگاه به سه دسته تقسیم می شوند :

مغناطیس های دایمی یا آهنرباهایثابت : این مغناطیس ها از مواد فرومغناطیس تشکیل شده اند و می توانند برای ایجاد میدان مغناطیسی استاتیک استفاده شوند : آنها بسیار حجیم هستند به طوری که وزن آنها می تواند حتی به 100 تن نیز برسد. مزیت آهنرباهای ثابت هزینه نگهداری کمتر آنهاست اما پایداری مغناطیسی کم و عدم امکان تعویض آنها در صورت بروز مشکل از معایب آنها به شمار می رود. این آهنرباها دارای شدت میدانی در حدود 0.5 تا 5 تسلا می باشند.

مغناطیس های مقاومتی : این مغناطیس ها بر اساس "خاصیت القای مغناطیسی در اثر عبور یک جریان الکتریکی از سیم پیچ" ساخته می شوند که توانایی تشکیل میدانی به شدت 5 تسلا را دارا میباشند. در واقع این نوع مغناطیس سیم پیچی از جنس مس است که تشکیل یک آهنربای متناوب را می دهد. از مزایای آن میتوان به قیمت ارزان آن اشاره کرد ولی پایداری کم و توانایی تولید میدان محدود و همچنین مصرف انرژی الکتریکی نسبتا زیاد ، استفاده از این مگنت را پر هزینه کرده است.

مغناطیس های ابررسانا : زمانی که آلیاژ نیوبیوم– تیتانیم توسط هلیم مایع در دمای 4 کلوین سرد می شود ابر رسانا تشکیل شده به طوری که تمام مقاومت خود را در برابر عبور جریان الکتریکی از دست می دهد. با ساختن سیم پیچ های الکترومگنت از سیم های ابر رسانا می توان میدان هایی با قدرت و پایداری خیلی زیاد ایجاد کرد. معمولا میدان های مغناطیسی تولیدی توسط این آهنرباها دارای شدتی بیش از 2 تسلا می باشد از این رو سبب شده که اکثر اسکنر های امروزی از چنین ساختاری در ساختمان اسکنر خود استفاده کنند .

از آنجا که بر اثر افزایش دما خاصیت ابر رسانایی سیم پیچ ها به شدت کاهش می یابد از این رو سیم های ابر رسانا معمولا در داخل محفظه ای به نام کریوستات در هلیوم مایع فرو برده می شود. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که با وجود عایق بندی اطراف ظرف ، حرکت برونی هلیوم و همچنین دمای بالای محیط اطراف موجب می شود هلیوم موجود تبخیر شود. اما برای رفع این مشکل نیز چاره جویی هایی انجام شده که  به قرار زیر می باشند:

روش معمول تر این است که به کمک کرایوکولر مقداری از هلیوم تبخیر شده را به ظرف بازگردانیم .

روش دوم این است که به جای استفاده از کریوستات مستقیما سیم ها را سرد کنیم و مانع از افزایش دما شویم.

در هر حال از هر یک از مگنت های فوق که استفاده کنیم باید دارای این سه ویژگی مهم باشد :

تولید میدان یکنواخت در منفذ دستگاه

شدت میدان ثابت

نسبت نویز به سیگنال کم

به طور کلی این سه ویژگی موجب تولید تصاویر با رزولوشن مناسب و افزایش سرعت اسکن می شود .

 

این تجهیزات چه شکلی است؟

دستگاه های MRI معمولی به شکل استوانه ای هستند که دور تا دور آن میدانهای مغناطیسی دایروی وجود دارد. که مریض بر روی تخت آن دراز کشیده و به داخل حفره آن می رود.

برخی از دستگاه های MRI طوری ساخته شده اند که میدان مغناطیسی کاملا دور تا دور مریض نیست که Short-bore نام دارند و نوع دیگر اطراف مریض باز است و به MRI باز موسومند. این نوع MRI ها برای مریض هایی که از مکان تنگ می ترسند مناسب است. اما این نوع MRI ها برای هر نوع عکسبرداریی مناسب نیستند در ضمن کیفیت عکسبرداری های دیگر را ندارند.

 

چه کسی نتایج را بررسی می کند؟

یک رادیولوژیست و یک پزشک متخصص تصاویر را بررسی می کنند و نتایج به فرد مراجعه کننده یا به پزشکی که درخواست عکسبرداری را داده ، ارجاع داده می شود.

 

گرادیان ها :

علاوه بر میدان های مغناطیسی یکنواخت در ‏ ام.ار.آی.‏ میدان های متغیر دیگری به نام گرادیان نیز وجود دارند. گرادیان های مغناطیسی توسط سه سیم پیچ قائم در جهات x, y, z اسکنر ایجاد شده اند .این سیم پیچ ها معمولا الکترومگنت های مقاومتی هستند که توسط تقویت کننده هایی با قابلیت تنظیم دقیق و سریع جهت و اندازه میدان ، تغذیه می شوند. این گرادیان ها دارای قدرتی در حدود 20 تا 100 میلی تسلا بر متر هستند . در حقیقت این گرادیان است که صفحه تصویر برداری را تعیین میکنند زیرا گرادیان های قایم به راحتی بر روی هر صفحه ای ایجاد می شوند. سرعت اسکن به عملکرد سیستم گرادیان وابسته است به طوری که گرادیان های قوی تر دارای سرعت تصویر برداری بیشتری هستند .

 

سیستم فرستنده امواجرادیویی :

سیستم فرستنده امواج رادیویی که می تواند امواجی را به صورت پالس ارسال کند از یک ترکیب کننده، یک تقویت کننده و یک فرستنده تشکیل شده است که معمولا در بدنه ی اسکنر ها جاسازی می شوند. توان فرستنده متغیر است به طوری که بیشینه توان آن در حدود 35 کیلووات است . گیرنده این امواج معمولا از یک سیم پیچ ، تقویت کننده و پردازنده سیگنال تشکیل شده است . در اسکنرها می توان از سیم پیچهای مجتمع13 به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده نمود اما زمانی که بخواهیم از ناحیه کوچکی اسکن بگیریم بهتر است از سیم پیچ های کوچکی که بر روی عضو هدف متمرکز می شوند استفاده کرد تا تصویری با کیفیت وجزئیات بیشتر به دست آید .

از جدیدترین تکنولوژی های مورد استفاده در سیستم ‏ ام.ار.آی.‏ استفاده از آرایه فازی چند عنصره است که توانایی ایجاد چندین کانال داده به صورت موازی را دارا میباشد . با استفاده از این تکنولوژی سرعت تصویر برداری افزایش یافته ولی ممکن است در بازسازی تصاویر ایجاد آرتیفکت کند.

به طور خلاصه تصویر برداری به روش ‏ ام.ار.آی.‏ طی مراحل زیر انجام می گیرند:

قسمت مورد نظر ازبدن بیمار در یک میدان مغناطیسی ثابت و قوی قرار می گیرد.

یک سری میدانهای مغناطیسی متغیر  با شدت کم به بیمار اعمال می شود.

در همان حال یکدسته امواج رادیویی با طول موج معین، به صورت پالس تابیده می شود.

پس از هر پالس امواج رادیویی، از بدن بیمار سیگنالهای الکتریکی دریافت می گردد.

این علایم توسط کامپیوتر پردازش شده و به صورت تصویر در روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود .

 

فیزیک اسپینها:

بدن انسان از میلیاردها اتم تشکیل شده که این اتم ها اجزاء اصلی و تشکیل دهنده هر ماده در طبیعت است اتمها از قسمت های اساسی به نام هسته تشکیل شده اند همچنین دارای ذراتی هستند که از نظر الکتریکی دارای بار هستند و توانایی تشکیل میدان های الکتریکی خیلی کوچکی را دارند. الکترون ذره ای است با بار الکتریکی منفی که همواره در حال چرخش به دور محور فرضی خود است این نوع چرخش را اسپین می گویند . اسپین مانند بارالکتریکی یکی از مشخصات طبیعی و ضروری هر ذره است. جالب است بدانید که پروتون ها نیز دارای اسپین هستند و در جای نسبتا ثابت خود در هسته اتم، دارای چرخشی شبیه به آنچه در حرکت وضعی زمین مشاهده می کنیم هستند. هر الکترون و یا پروتون موجود در یک اتم دارای اسپینی برابر با 1/2 یا 1/2-

 

مغناطیس (magnetism)
هر ذره بارداری در حال حرکت، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند

میدان مغناطیسی یک ذره باردار، مثل یک الکترون درحال حرکت، عمود بر مسیر حرکت ذره است. شدت میدان مغناطیسی به وسیله خطوط فرضی بیان می شود اگر حرکت ذره یک مسیر بسته باشد، همانند الکترون که به دور هسته می چرخد خطوط میدان مغناطیسی بر صفحه حرکت ذره عمود خواهند بود. الکترونها همچنین بدور یک محور درجهت عقربه های ساعت ویا خلاف عقربه های ساعت، می گردند

این چرخش یک ویژگی از الکترون را به نام اسپین (spin) به وجود می آورد. اسپین الکترون یک میدان مغناطیسی را بوجود می آورد که اگر در هر لایه از اتم، یک زوج الکترون وجود داشته باشد، این میدان خنثی می گردد. خطوط میدان مغناطیسی همیشه حلقه های بسته ای هستند. این خطوط همانند میدان الکتریکی نقطه شروع و پایان ندارند. چنین میدانی دو قطبی (bipolar / dipolar) نامیده می شوند.
این میدان همیشه یک قطب شمال ویک قطب جنوب دارد. مغناطیس کوچکی که به وسیله اسپین الکترون بوجود می آید، دیپلهای مغناطیسی ( magnetic dipole)نامیده می گردد. چنین دیپلهایی با هم می توانند یک محدوده مغناطیسی ( magnetic domain) را بوجود می آورند.

نفوذپذیریمغناطیسی (magneticpermeability):
نفوذ پذیری مغناطیسی توانایی ماده است برای جذب خطوط شدت میدان مغناطیسی

طبقه بندی مواد مغناطیسی:

مواد مغناطیسی براساس منشا خاصیت مغناطیسی طبقه بندی می گردند

سه نوع کلی از مواد مغناطیسی وجود دارند: مواد مغناطیسی طبیعی، مواد مغناطیسی که بطور مصنوعی خاصیت مغناطیسی دائمی را دارا شده اند و مواد الکترو مغناطیس

بهترین مثال مواد مغناطیسی طبیعی (natural magnet) ، کره زمین است. زمین دارای میدان مغناطیسی است، چون زمین به دور یک محور می چرخد

مواد مغناطیسی دائمی (permanent magnet) که بطور مصنوعی ساخته می گردند به شکلها و اندازه های گوناگونی ساخته می گردند که عمدتاً از جنس آهن هستند. این مواد بوسیله قرار دادن آهن دریک میدان مغناطیسی الکتریکی ساخته می گردند

مواد الکترومغناطیس تشکیل شده اند از یک سیم که بدور یک هسته آهنی پیچیده شده است (Electromagnet).
هنگامی که جریان الکتریکی از سیم عبور داده می شود، یک میدان مغناطیسی ایجاد می گردد که شدت این میدان وابسته به جریان عبوری از سیم است

تمام مواد می توانند طبق عکس العملهایشان درمقابل یک میدان مغناطیس خارجی طبقه بندی گردند.برخی ازمواد هنگامی که در داخل یک میدان مغناطیسی برده میشوند، بی تاثیر می مانند چنین موادی را دیامغناطیس (diamagnetic) گویند. این مواد را نمی توان بطور مصنوعی مغناطیسی کرد و ضمناً این مواد جذب میدان مغناطیسی نمی گردند. مثالهایی از این مواد می توانند چوب، شیشه و پلاستیک باشند. مواد فرومغناطیس ( Ferromagnetic) که آهن (iron)، کبالت (cobalt) و نیکل (nickel) هستند، به شدت جذب میدان مغناطیسی می گردند و ضمناً می توانند تحت تاثیر یک میدان مغناطیسی، به مواد مغناطیسی دائمی تبدیل گردند. یک آلیاژ از آلومینیوم، کبالت و نیکل که آلنیکو ( Alnico) نامیده می گردد، یک ماده مغناطیسی مفیدتری نسبت به آهن و کبالت و نیکل دراین گروه از مواد مغناطیسی است و بیشتر استفاده می گردد. مواد پارامغناطیس (paramagnetic) تاحدی بین مواد فرومغناطیس و مواد دیا مغناطیس قرار میگیرند.
این مواد به طور اندکی جذب میدان مغناطیسی می گردند و در اثر قطع میدان مغناطیسی خارجی ، خاصیت مغناطیسی خود را از دست می دهند. مواد حاجبی (contrast agent) که در MRI استفاده میگردد پارامغناطیس هستند.

 

تاثیر پذیریمغناطیسی:

 درجه مواد مختلف طی مغناطیسی شدن را تاثیرپذیری مغناطیسی گویند

مثلاً هنگامی که یک چوب دریک میدان مغناطیس قوی قرار می گیرد، این چوب میدان مغناطیسی را شدت نمی بخشد ولی هنگامی که آهن در یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد، این آهن به شدت میدان مغناطیسی را تقویت می کند پس چوب دارای تاثیرپذیری مغناطیسی کم است و آهن دارای تاثیرپذیری مغناطیسی زیاد است.

 

دیپلها (dipole)
هرماده مغناطیسی از دو قطبی ها تشکیل شده است که این دو قطبی ها با شکستن یک آهنربا از بین نمی روند، پس همواره ما دریک ماده مغناطیسی دو قطب شمال و جنوب را خواهیم داشت.

 

 جذب و دفع:

همانند بارهای الکتریکی، قطبهای مغناطیسی هم نام یکدیگر را دفع می کنند و قطب های مغناطیسی ناهمنام، همدیگر را دفع می کنند. همچنین بطور ساده، خطوط فرضی میدان مغناطیسی قطب شمال (N) را ترک می کنند و به قطب جنوب (S) وارد می شوند.


 القاءمغناطیسی (magnetic induction)

همانند بار الکترواستاتیک که میتواند از یک جسم به جسم دیگر القاء گردد، مواد مغناطیسی هم می توانند بوسیله القاء، مغناطیسی گردند. خطوط فرضی میدان مغناطیسی که توصیف گردید، خطوط مغناطیسی (magnetic lines) القاء نامیده می شوند و تراکم این خطوط وابسته به شدت میدان مغناطیسی است.
اجسام فرومغناطیس می توانند به ماده مغناطیسی از طریق القاء تبدیل گردند.
هنگامی که یک ماده فرومغناطیس مثلاً یک قطعه آهن نرم ( soft Iron) به درون یک میدان مغناطیسی برده می شود،خطوط القاء تغییر پیدا می کنند و بوسیله آهن جذب می گردند و آهن بطور موقت به یک ماده مغناطیسی تبدیل می گردد ولی اگر یک ماده دیامغناطیسی مثل مس (copper) را جایگزین آهن کنیم، چنین اتفاقی نمی افتد.

 

نیروی مغناطیسی (magnetic force)

نیرویهای الکترومغناطیسی بوسیله تئوری میدان تابش الکترومغناطیسی ماکسول به هم مرتبط می گردند. این تئوری بیان می کند که نیرویی که بوسیله میدان مغناطیسی ایجاد می گردد، همانند نیرویی است که بوسیله میدان الکتریکی ایجاد میگردد.


تئوری میدان ماکسول:

نیروی مغناطیسی متناسب است با ضرب شدت قطبهای مغناطیسی تقسیم بر مربع فاصله بین آنها. واحد SI شدت نیروی مغناطیسی تسلا (Tesla) است. واحد قدیمی ترآن گوس (gauss) است که یک تسلا برابر است با 10.000 گوس. (1 T=10,000 G)

 

 

موارد کاربرد :

 امروزه M.R.I در تشخيص بسياري از بيماريها و ضايعات اعضاء مختلف بدن به کار مي رود .

از این روش می‌توان برای تشخیص ، درمان و دنبال کردن مسیر بیماری استفاده نمود. مثلا تمام ناهنجاریهای مغز و نخاع به وسیله MRI نشان داده می‌شود. با این روش می‌توان تشخیص داد که درد کمر به علت درد عضله است و یا به علت فشار روی عصب می‌باشد. همچنین در درمان و تشخیص و روند توسعه سرطان از این روش استفاده می‌شود. موارد کاربرد MRI بسیار زیاد است که در این جا فقط چند نمونه ذکر می شود:

 

 MRI مغز:

M.R.I در بررسي مغز و نخاع و چشم ، گوش و بسياري از ديگر اعضاء موجود در ناحيه سر و گردن به کار مي رود . بايد يادآور گرديد که نخستين بار از اين روش در برررسي مغز و نخاع استفاده شد و M.R.I به ميزان زيادي به ياري متخصصين و جراحان مغز و اعصاب آمد . از اين روش در تشخيص پارگي و جابجايي ديسک هاي بين مهره هاي ستون فقرات ، صدمات و تومورهاي نخاع ، تومورهاي مغز ، خونريزي ها و به خصوص سکته هاي مغزي استفاده مي شود . در برخي موارد خاص که تشخيص آن برعهده پزشک معالج شماست ، ممکن است نياز به استفاده از ماده گادولينيوم جهت تصويربرداري در روش M.R.I باشد .

 در اين نوع تصويربرداري، تصاوير كاملا تفكيك‌شده‌‌‌‌اي از بخش‌‌‌‌هاي مختلف مغز گرفته مي‌‌‌‌شود. وضعيت بيماران مبتلا به سردرد حمله‌‌‌‌اي و ناگهاني؛ ضعف و دوبيني، با MRI مغز قابل بررسي است. MRI مغز براي تكميل تصويربرداري به وسيله سي‌‌‌‌تي‌اسكن و در مواردي نامشخص بودن تصاوير دريافتي به وسيله سي‌‌‌‌تي‌اسكن نيز استفاده مي‌‌‌‌شود.

 

MRI ستون مهره‌‌‌‌ها:

 معمولا براي بررسي بيرون‌زدگي يا تورم غيرعادي ديسك،‌ تنگ شدن و ناراحتي كانال مياني ستون مهره‌‌‌‌ها كاربرد دارد. علاوه بر اين، اين نوع تصويربرداري بهترين شيوه براي بررسي وضعيت آسيب‌‌‌‌ها و مشكلات عودكننده (بازگشت‌كننده) ستون مهره‌‌‌‌ها در بيماراني است كه مورد عمل جراحي ستون مهره‌ها قرار گرفته‌‌‌‌اند.

 

 MRI استخوان و مفصل‌‌‌‌ها:

در اين نوع تصويربرداري، وضعيت تمام استخوان‌‌‌‌ها و مفصل‌ها، حتي بافت‌‌‌‌هاي نرم به ويژه بخش‌‌‌‌هاي متصل به آن‌‌‌‌ها قابل‌بررسي است. وضعيت تاندون‌ها، رباط‌‌‌‌ ها، عضلات، غضروف‌‌‌‌ها و آسيب‌هاي احتمالي استخوان‌‌‌‌ها نيز با اين تصويربرداري مورد بررسي قرار گيرد.

 

 MRI حفره شكم:

 معمولا زماني كه استفاده از سي‌‌‌‌تي‌اسكن و اولتراسون پاسخ‌گوي نياز پزشك براي تشخيص بيماري نباشد، از MRI حفره شكم براي بررسي دقيق وضعيت اندام‌‌‌‌هاي دروني حفره‌شكم استفاده مي‌‌‌‌كنند. شاخص‌‌‌‌ترين كاربرد MRI حفره شكم، بررسي وضعيت كبد، غدد فوق كليه و پانكراس است.

 

 MRI ويژه دستگاه گردش خون:

MRA  ، MRI ويژه دستگاه گردش خون و بررسي وضعيت قلب و رگ‌‌‌‌هاست. رگ‌‌‌‌هاي مرتبط با گردن (كاروتيد) و مغز نيز با اين نوع MRI بررسي مي‌‌‌‌شوند. براي بررسي وضعيت رگ‌‌‌‌هاي محوطه شكم، به ويژه رگ‌‌‌‌هاي مرتبط به كليه‌‌‌‌ها نيز از MRA استفاده مي‌‌‌‌كنند. سام.آر.آي تصويربرداري به شيوه تشديد مغناطيسي با MRI ، شيوه ديگري براي تصويربرداري از اندام‌‌‌‌ها و بافت‌‌‌‌هاي دروني بدن با كمك امواج مغناطيسي و امواج راديويي است.

 

کاربردهای عمومی این روش چیست؟

MRI برای موارد زیر مناسب است:

_ ستون فقرات، لگن، قلب ، جگر، صفرا ، کلیه، طحال و لوزالمعده.

_ الت تناسلی ، بیضه ها ، رحم ، تخم دان

_ لگن خاصره و مفصل ران

_ رگها (آنژیوگرافی)

_ سرطانهای قفسه سینه و شکم

_ مشکلات کرونر قلب و آئورت و رگها بوسیله آزمایش کلفتی و چنبرۀ قلب همچنین وسعت حمله های قلبی.

_ سرطان و دیگر ناهنجاری های دستگاه تناسلی

_ بررسی عملکرد صحیح قلب

_ جراحات کبد و دیگر اعضای بدن

_ ناهنجاری های مادرزادی عروقی مانند تصلب شریان

_ مشکلات کیسه صفرا (MRCP)

 

M.R.I قلب :

امروزه M.R.I کاربرد وسيعي در بررسي عملکرد قلب وميزان خونرساني عروق کرونر ( رگهاي تغذيه کننده قلب ) پيدا کرده است . انجام M.R.I قلب ، همکاري تنگاتنگي را بين بيمار ، متخصص راديولوژي و متخصص قلب و عروق مي طلبد
* آمادگي هاي پيش از انجام M.R.I قلب

* آمادگي هاي عمومي

* آمادگي هاي اختصاصي

داروهاي قلبي را که مصرف مي کنيد به همراه داشته باشيد

ناشتائي را در صورتيکه نياز به تصويربرداري با تزريق باشد ، رعايت نمائيد .

کليه پرونده هاي پزشکي اعم از سوابق بستري در بيمارستان ، گزارش اکوکارديوگرافي ، نوار قلب ، آنژيوگرافي ، گزارش تست ورزش ، اعمال جراحي ، پرونده بستري در C.C.U را همراه خود بياوريد .


M.R.I ريه ، پستان ها و بافت هاي نرم قفسه سينه :

دقت M.R.I در بررسي بافت هاي ريه هنوز به دقت سي تي اسکن نرسيده است . هر چند M.R.I در بررسي ناف ريه ها که محل قرار گيري عروق و نايژه هاي اصلي هستند بهترين روش به حساب مي آيد . بعلاوه M.R.I براي بررسي جدار قفسه سينه ،‌ميان سينه ( مدياستن ) و عروق بزرگ اين ناحيه ايده ال است.
در بخش جداري قفسه سينه مي توان از M.R.I براي بررسي پستان ها هم استفاده نمود . البته هنوز هم به رغم پيشرفت هاي مختلف ، ماموگرافي در خانم هاي بالاي ۳۵ سال حرف اول را مي زند .

معهذا M.R.I پستان با و بدون تزريق گادولينيوم ( با تزريق حتماً لازم است ) با حذف تصوير بافت هاي چربي در بررسي تومورهاي پستان و تومورهايي که از ديگر نواحي بدن نشأت گرفته و به پستان سرايت کرده اند ، بسيار کمک کننده است

. در پستانهاي واجد پروتزهاي سيليکون M.R.I تصاوير فوق العاده دقيقي در اختيار مي گذارد

 • آمادگي هاي پيش از انجام M.R.I ريه و ساير بافت هاي نرم قفسه سينه

* آمادگي هاي عمومي

* آمادگي هاي اختصاصي

 • توصيه مي شود از ۴۸-۲۴ ساعت قبل غذاهاي سنگين و چرب مصرف نشود .
 • نتايج ماموگرافي و يا سونوگرافي قبلي از پستانها را همراه بياوريد .

 

 

MRIشکم ولگن:

 • MRI هنوز در بررسي احشاء شکمي توخالي از قبيل معده و روده ها با محدوديت هايي مواجه است زيرا هنوز کنتراست مناسبي که به صورت خوراکي قابل استفاده باشد در دسترس نيست
 •  . ولي اطلاعات بافت شناسي که MRI از ساير اعضاء داخل شکم در اختيار مي گذارد از اطلاعاتي که در سي تي اسکن به دست مي آيند دقيق ترند
 • . بطور کامل در بررسي هاي معمول MRI در شکم و لگن از تزريق کنتراست استفاده نمي شود و اگر در موارد خاص نيز توسط پزشک معالج درخواست شود حتماً با عکس هاي بدون تزريق کنتراست همراه خواهد بود .
  زيرا M.R.I رنگي با تزريق بدون مقايسه با تصاوير بدون تزريق ، بخشي از اطلاعات را پوشانده و تفسير تصاوير را مشکل مي سازد
 • آمادگي هاي پيش از M.R.I در شکم و لگن
 • آمادگي هاي عمومي
 • آمادگي هاي اختصاصي

 • ناشتايي کامل از ۶ ساعت قبل و عدم مصرف غذاهاي سنگين و چرب از ۴۸-۲۴ ساعت قبل توصيه مي گردد .

  ۲۴ ساعت پيش از انجام M.R.I شکم مصرف قرص آهن را قطع کنيد ، زيرا وجود قرص آهن در معده و روده ها سبب افت کيفيت تصاوير مي شود

 • در برخي از مراکز در زمان آزمايش خوردن مواد آبکي مانند آب يا مواد روغني مانند روغن زيتون را جهت نمايش روده ها به بيمار پيشنهاد مي نمايند
 • M.R.I مجاري صفراوي

 • در اين روش هيچ وسيله اي وارد بدن نشده و از هيچ ماده حجبي به صورت تزريقي استفاده نمي شود .
  با اين روش مي توان کيسه صفرا و مجاري صفراوي را به بهترين وجه ممکن مورد بررسي قرار داد .
  اين روش خصوصاً در بررسي ضايعات نسجي از جمله تومورها در اعضاء مورد نظر کاربرد دارد .  آمادگي هاي پيش ازMRCP

  آمادگي هاي عمومي
 • آمادگي اختصاصي

 • نتايج کليه تصويربرداري قبلي مانند سونوگرفي ، سي تي اسکن و نيز نتايج آزمايشات عملکرد کبد را به متخصص راديولوژي نشان دهيد

 • طي ۲۴-۱۲ ساعت پيش از انجام تصويربرداري به روش MRCP غذاي چرب مثل کره ، تخم مرغ ، شيريني و ... نخوريد تا کيسه صفرا منقبض نشده و خالي نشود
 • از ۶-۴ ساعت قبل از انجام MRCP کاملاً ناشتا بوده و حتي از خوردن مايعات نيز اجتناب نمائيد .


M.R.I در بررسي سيستم ادراري:


تصويرداري از سيستم ادراري به دو صورت بدون تزريق ( MRU ) يا تصويربرداري ساده و با تزريق گادولينيوم ( EMRU ) از دستگاه ادراري انجام مي شود


M.R.I در سيستم ادراري جهت بررسي عملکرد کليه ها ، وضعيت گردش خون کليه ها و چگونگي ترشح ادرار و همچنين وجود تومورها و انتشار آنها به قسمت هاي مجاور از طريق مشاهده کليه ها ، حالب و مثانه بکار گرفته مي شود

 

آمادگي هاي پيش از M.R.I سيستم ادراري

آمادگي هاي عمومي

آمادگي هاي اختصاصي

نتايج آزمايشات خون و ادرار را همراه خود بياوريد

تمام تصويربرداري هاي قبلي از قبيل عکس ساده و يا عکس هاي رنگي کليه و مجاري ادرار ، سونوگرافي ، سي تي اسکن يا اسکن راديوايزوتوپ را همراه داشته باشيد

از ۶ ساعت قبل از مراجعه ناشتا باشيد .

 

MRI درارتوپدي:

M.R.I به عنوان وسيله بررسي قدرتمندي در سيستم استخواني بکار مي رود

شايد بتوان بيان نمود که به همان ميزان که راديولوژي ساده براي بررسي استخوان ها لازم است ، M.R.I براي بررسي مفاصل و نسوج نرم و همچنين مغز استخوان جايگاه ويژه اي دارد

راديوگرافي ساده معمولاً شکستگي ها را به خوبي نشان مي دهند اما برخي شکستگي ها در راديوگرافي ساده ديده نمي شوند ولي به واسطه تورمي که در اثر شکستگي در مغز استخوان و نسوج نرم ايجاد مي شود ، توسط M.R.I به خوبي قابل شناسايي و بررسي هستند

* امتيازات بزرگ M.R.I در بررسي سيستم استخواني عبارتند از :

 • نمايش مستقيم مغز استخوان با کيفيت عالي
 • کيفيت بالا در نمايش نسوج نرم مجاور از جمله عضلات و تاندون ها
 • عکسبرداري در چند جهت بدون جابجا کردن بيمار

به علاوه تومورها ، تغييرات ساختمان هاي داخل مفصلي و انتهاي استخوان ها در مجاورت مفاصل با دقت بيشتري در M.R.I قابل بررسي هستند

سرخرگ ها و سياهرگ هاي اندام ها را نيز مي توان با M.R.A تحت بررسي قرار داد .

از مزيت هاي ديگر M.R.I در ارتوپدي مي توان به اين نکته اشاره نمود که حتي اعضايي که در داخل گچ باشند نيز با M.R.I قابل بررسي هستند به شرطي که داخل حلقه ( COIL ) قرار گيرند .
حلقه يا کويل دستگاهي است که به دور سر ، تنه و اندام ها بسته شده و همراه آن بيمار به داخل کانال مي رود . در واقع وظيفه کويل ارسال امواج راديويي و گرفتن سيگنال ها از اندام مورد نظر و ارسال آن سيگنال ها به پردازش گرها جهت به تصوير کشيدن عضو تحت تصويربرداري است

* آمادگي هاي قبل از انجام M.R.I در اندام ها و مفاصل

 • آمادگي هاي عمومي
 • آمادگي هاي اختصاصي


انجام M.R.I در زمان خونريزي فعال از اندام ها مناسب نيست . لذا در صورت خونريزي فعال ابتدا بايد آن را بند آورد و بعد مبادرت به انجام M.R.I نمود

اگر اندام باندپيچي شده است و يا از باندهاي کشي بر روي مفاصل استفاده شده است بايد گيره فلزي باند را قبل از انجام M.R.I باز کرد

قبل از ورود به اتاق M.R.I ادرار خود را تخليه نمائيد

در صورت داشتن سوند ( لوله ) ادرار حتماً موضوع را به کارشناس اتاق M.R.I اطلاع دهيد .
تا زماني که هر گونه آتل فلزي به اندامهاي شما وصل است نبايد وارد اتاق M.R.I شويد .
راديوگرافي هاي ساده را براي تفسير بهتر تصاوير M.R.I در اختيار راديولوژيست قرار دهيد

.
 M.R.I در آنژيوگرافي سرخرگ ها و سياهرگها:

M.R.I در آنژيوگرافي سرخرگ ها تحت عنوان M.R.A و در سياهرگ ها به صورت M.R.V شناخته مي شود .اين موضوع خصوصاً در بررسي وضعيت انسداد و گرفتگي رگ هاي مختلف ناحيه سر و گردن مورد استفاده قرار مي گيرد .

* آمادگي هاي پيش از انجام M.R.A و M.R.V

 • آمادگي هاي عمومي
 • آمادگي هاي اختصاصي

نتايج داپلر و عکس هاي قبلي خود را همراه داشته باشيد

امکان دارد که از کنتراست تزريقي نيز استفاده شود

لذا حتماً از ۴ ساعت قبل ناشتا بوده ، سابقه حساسيت دارويي ، غذايي و تنفسي را به پزشک اطلاع دهيد .

 

 

مقایسه:

 کد گذاری با بسامد (frequency encoding)ام آر آی از بعضی نقاط برتری و از بعضی جهات دیگر نسبت به ابزار دیگر در فیزیک پزشکی ضعف دارد.

 

برتری‌های ام‌آرآی در مقایسه با سی تی اسکن:

تضاد تصویری (سایه‌روشن) بالاتر از سی تی اسکن.

تهیه مقاطع تصویری از جهات مختلف (از جمله اریب).

عدم استفاده از پرتوهای یونیزان.

مانند سی‌تی‌اسکن موجب سخت شدن باریکه پرتوها (آرتیفکت سخت، beam hardening) نمی‌شود.

 

نقاط ضعف ام آر آی در مقایسه با سی‌تی‌اسکن:

پر هزینه تر از سی‌تی‌اسکن، کمیاب‌تر، و کار با آن مشکل‌تر است.

تصویرگیری زمان بیشتری می‌برد.

وضوح تصویری کمتری دارد.

بدلیل طولانی تر بودن اسکن‌ها آرتیفکت حرکتی بیشتری دارد.

موجب مشکلات برای بیماران دارای اجسام فلزی در بدن خود میباشد.

 

آماده سازی مریض برای این روش چگونه است؟

مریض باید يك لباس کشاد و راحت بپوشد شاید هم اجازه داده شود پوشاك خودش را بپوشيد اگر گشاد باشد و هرگونه فلزی را باید از خود دور سازد.

اجازه در مورد خوردن و آشامیدن بسته به نوع تجهیزات و آزمایش متفاوت است. اکثرا بعد از عکسبرداری مریض می تواند به کارهای روزانه اش ادامه دهد(مگر اینکه پزشک دستور ویژه ای بدهد).

گاهی شاید به بیمار مواد کنتراست خورانده یا تزریق شود. راديولوژيست يا تکنسین  ممكن است از بیمار بپرسد که آیا او آلرژیهایی از هر نوعى از قبيل تب يونجه ، كهير، آسم و یا آلرژی به انواع غذا و دارو دارد یا نه. مواد کنتراستی که برای MRI استفاده می شود به گادولینیم (gadolinium) موسوم است.

در مواردی مثل بیماری های کلیوی و یا کم خونی ممکن است از داروهای کنتراست استفاده نشود.

زنانی که احتمال بارداریشان می رود باید به پزشک اطلاع دهند. چون اثرات احتمالی MRI بر نوزاد و یا جنین می تواند خطرناک باشد و تا زمانی که واقعا ضروری نباشد نباید اقدام به MRI کنند.

هرگونه جواهرات باید از بدن دور شود. چون این لوازم با میدان مغناطیسی تداخل می کنند. مریض هایی که در بدن خود از پلاتین و یا مواد فلزی دیگر استفاده می کنند نمی توانند از MRI استفاده کنند.

در صورت داشتن هر گونه وسایل الکترونیکی وفلزی در بدن باید به پزشک اطلاع داد. برخی از این وسایل عبارتند از:

_ سمعک

_ سوند

_ IUD

_ باتری قلب

_ دست و پای مصنوعی

در کل فلزات بکار برده شده در جراحی ارتوپدی خطری را در هنگام MRI متوجه بیمار نمی کنند. اگر شک و شبهه ای از وجود مواد فلزی وجود داشته باشد می توان بوسیله عکس های اشعهX از وجود این اشیا اطمینان حاصل کرد.

رنگ های استفاده شده در خالکوبی ممکن است حاوی آهن باشند و ممکن است هنگام عکسبرداری MRI گرم شوند، اما در واقع مشکلی برای فرد و عکسبرداری ایجاد نمی کنند. دندانهای پر شده معمولا بر عکسبرداری تاثیر نمی گذارند. اما ممکن است تصویر مغز را کمی اعوجاج دار کنند.

 

 

نكات ايمني

قبل از اينكه به بيمار يا متصدي دستگاه اجازه ورود به اتاق تصوير برداري داده شود، يك بازرسي كامل براي يافتن اشياي فلزي به عمل مي‌آيد. از اين پس، ما تنها از واژه شئ خارجي براي اشاره به اين نوع ابزار استفاده خواهيم كرد. ولي با اين همه، بسياري از بيماران داراي ايمپلنت هايي در بدن خود هستند كه قرار گيري در معرض ميدان مغناطيسي را براي آنان خطرناك مي سازد. قطعات فلزي داخل چشم، به علت احتمال جابجايي آنها در اثر ميدان، ممكن است موجب صدمه يا كوري چشم شوند زيرا بافت چشم، دور اين قطعات فلزي بافت همبند پيوندي بوجود نمي آورد – برعكس قسمتهاي ديگر بدن – و بنابراين قطعه اي كه ٢٥ سال قبل در چشم قرار داده شده است، به اندازه روز اول قابليت تحرك دارد و در نتيجه خطرساز است. كساني كه داراي دستگاه تنظيم ضربان قلب هستند نيز به علت احتمال خرابي دستگاه در اثر اعمال ميدان مغناطيسي، نمي توانند مورد تصوير برداري قرار گيرند. كليپ هاي اتساع شريان مغز به دليل امكان حركت آنها در اثر ميدان و پاره شدن رگهايي كه در داخل آنها قرار گرفته اند، خطرناك مي باشند. برخي ايملپنت هاي دنداني هم خواص مغناطيسي دارند. ايمپلنت هاي ارتوپدي حتي با اينكه ممكن است فرومغناطيس باشند، به علت اينكه كاملا در درون استخوان محكم شده اند، خطر كمتري دارند. حتي استاپل هاي فلزي داخل بسياري قسمتهاي بدن، همين كه چند هفته از نصب آنها گذشته باشد ( معمولا شش هفته ) به دليل فراگرفتن بافت همبند كافي در اطراف آنها و محكم شدن آنها در جاي خود، مشكلي ندارند. هر بار با يك بيمار با يك ايمپلنت يا جسم فلزي در بدن، مواجه مي شويم، بايد بررسي كاملي براي اطمينان از بي خطر بودن تصوير برداري بر روي او انجام دهيم. برخي از بيماران برگشت داده مي شوند زيرا ريسك ، بيش از حد مجاز است. در اين موارد، عموما روش جايگزيني براي تصوير برداري آنها به جاي اين روش به كمك گرفته مي شود

 

خطر شناخته شدة زيستي در اثر قرارگيري در معرض ميدان مغناطيسي مورد استفاده در تصوير برداري هاي امروزي وجود ندارد. بسياري ترجيح مي دهند زنان باردار را تصوير برداري نكنند. اين بدان علت است كه تحقيقات زيادي در تأثير هاي زيست شناختي بر روي جنين در حال رشد به عمل نيامده است. دوره سه ماهه اول بارداري به دليل زمان تقسيم و توليد سلولي بسيار سريع، بحراني ترين دوره بارداري مي باشد. تصميم گيري در مورد تصوير برداري از بيمار باردار، به مشاوره رو در روي متصدي MRI و پزشك متخصص زايمان بستگي دارد. منفعت انجام تصوير برداري بايد بر مضرات هر چند كوچك آن بر روي جنين و مادر برتري داشته باشد. همچنين كاركنان بخش MRI در صورت بارداري مي توانند با خودداري از ورود به اتاق اصلي MRI در طول دوران بارداري سر كار خود حاضر شوند.

مزايا:
به چه دليل پزشك معالج شما، MRI را تجويز مي كند؟ زيرا تنها راه ديگري كه بتوان داخل بدن را بهتر مشاهده كرد، آن است كه بدن شما را قطعه قطعه كند! MRI براي موارد زير ايده آل است:

• تشخيص تومور هاي غده هيپوفيز و مغز

• تشخيص عفونت هاي داخل مغز، ستون فقرات و مفاصل

• تشخيص پارگي ليگامان هاي مچ، زانو و قوزك پا

• تشخيص صدمات شانه

 • تشخيص آسيب هاي تاندون

 تشخيص تورم هاي بافت هاي نرم بدن

• تشخيص تومور هاي استخواني، كيست ها ، ديسك هاي متورم يا صدمه ديده ستون فقرات
• تشخيص حملات قلبي در مراحل ابتدايي آنها

اينها برخي از دلايل متعدد يك تصوير برداري MRI‌ مي باشد

علاوه بر اين، مواد معرف كنتراست MRI داراي اثرات جانبي كمي مي باشند. يك مزيت ديگر MRI ‌ توانايي تصوير برداري از تمام جهات مي باشد. تصوير برداري CT تنها به يك سطح محدود مي شود، و آنهم سطح axial است ( برش عرضي) . يك سيستم MRI ميتواند تصاوير مقطع axial را به خوبي تصاوير‌ مقطعsagittal (برش طولي) و مقطع coronal (برش ارتفاعي) و يا حتي هر زاويه دلخواه از هر مقطع ديگر، تهيه كند؛ و البته همه اين كارها را بدون حركت دادن بيمار از جاي خود مي توان انجام داد. اگر تاكنون تصوير راديولوژي از شما گرفته باشند، مي دانيد كه براي گرفتن هر تصوير جديد، بايد بدن شما را حركت دهند. سه آهنرباي گراديان، كه در بالا بحث شد، به MRI اين اجازه را مي دهند كه محل تصوير را دقيقا انتخاب نمايد و هر جهت گيري مورد نظر در انتخاب برش ها اعمال نمايد.

 

معايب :
با اينكه پويشگرهاي MRI براي تشخيص هاي طبي و ارزيابي وضعيت بافتها ايده آل مي باشند، برخي معايب نيز دارند؛ از جمله:

• بسياري از بيماران به علت اينكه نكات امنيتي درجه بالايي از ريسك را برايشان پيش بيني مي كند، نمي توانند با MRI مورد تصوير برداري قرار گيرند( به عنوان مثال بيماران داراي دستگاه تنظيم ضربان قلب) ، همچنين بيماراني كه از لحاظ جثه بيش از حد بزرگ و سنگين باشند، در تصوير برداري مشكل دارند.
• بيماران زيادي در دنيا هستند كه از پويش شدن توسط MRI مي ترسند و رفتن درون يك دستگاه MRI براي آنان خاطره بدي خواهد بود

• دستگاه در طي پويش، سرو صداي ناهنجار زيادي توليد مي كند. اين اصوات ناهنجار شبيه به چكش زدن بي وقفه و پي در پي به گوش مي رسد. به بيماران گوشي يا هدفون استريو داده مي شود تا صداي ناهنجار را نشنوند. ( در بسياري مركز MRI‌ شما حتي مي توانيد كاست يا CD شخصي خود را براي استماع به همراه ببريد.) اين اصوات، به دليل القاي جريان الكتريكي توسط ميدان مغناطيسي اصلي در سيم هاي آهنربا هاي گراديان به وجود مي آيد و هر چه ميدان مغناطيسي اصلي شديد تر باشد، صداي بيشتري توليد مي شود

• پويش هاي MRI نياز به كاملا بي حركت نگه داشتن بيمار براي مدت زمان طولاني دارند. مدت زمان پويش مي تواند از ٢٠ تا ٩٠ دقيقه يا بيشتر زمان ببرد. در اين مدت زمان حتي يك جنبش خيلي كوچك منطقه مورد تصوير برداري مي تواند موجب خراب شدن تصويرشود، به شكلي كه تصوير برداري مجدد مورد نياز خواهد بود

• ايمپلنت هاي ارتوپدي ( پيچ ها، صفحات، مفاصل مصنوعي) در محيط پويش، مي توانند اعوجاج هاي شديدي در تصوير حاصل، بوجود آورند. اين پروتز ها موجب ناهمگني ميدان مغناطيسي اصلي مي شوند. با يادآوري اين نكته كه ميدان همسانگرد براي تصوير برداري خوب ضروري است.
• سيستم هاي MRI بسيار بسيار گرانقيمت و در نتيجه تصوير برداري با آنها نيز مستلزم صرف هزينه بالا مي باشد

مزاياي بيشمار MRI بر معايب محدود آن، براي بسياري از بيماران ارجحيت دارد

_ MRI انسان را در معرض مواد رادیو اکتیو قرار نمی دهد.

_ عکس های MR از بافت های  نرم اعضای بدن  مانند قلب و ریه و... دارای حساسیت بیشتری برای تشخیص موارد غیر عادی و یا جراحت های موضعی ، نسبت به روش های دیگر است. همین قابلیت ها باعث شده که MRI یک روش گران بها باشد.

_ MRI یک روش تثبیت شدۀ تشخیصی برای سرطان، مشکات قلبی عروقی و ناهنجاریهای عضلانی و اسکلتی است.

_ MRI می تواند به پزشکان در بررسی چگونگی عملکرد اعضای مختلف بدن کمک کند.

_ MRI قادر است که مشکلات ریز ستون فقرات مثل دیسک کمر را که با روشهای دیگر به راحتی قابل مشاهده نیست ، نشان دهد.

_ MRI پزشکان را قادر می سازد که کیسه صفرا را بدون هرگونه تزریق و جراحی بررسی کنند.

_ مواد کنتراست که در این روش استفاده می شوند ، نسبت به مواد یدی که در CT و X-Ray استفاده می شوند کمتر آلرژی زاست.

_ برای بررسی قلب، MRI را می توان با روش های X-Ray تلفیق کرد تا نتایج بهتری بدست آید.

 

خطرات:

_ اگر خطرات و مزایای MRI را با هم مقایسه کنیم ، مزایای این روش بسیار بیشتر از خطرات آن است.

_ میدان مغناطیسی قوی به خودی خود مضر نیست بلکه وسایل دارویی و پزشکی ای که در خود فلز دارند ممکن است باعث ایجاد خطر شوند.

_ تزریق مواد کنتراست زا دارای خطر بسیار ناچیزی هستند. فقط ممکن است که تولید آلرژی کنند. در موارد بسیار نادری هم مشاهده شده که عفونت های پوستی را بوجود آورده اند.

 

محدودیت های MRI بدن چیست؟

تصاویر با کیفیت بالا تنها وقتی بوجود می آیند که تا پایان ثبت عکس بدون تحرک و ساکن ایستاد.

فرد بسیار چاق ممکن است درون دستگاه های معمولی جا نشود.

وجود اشیای فلزی در بدن ، تصاویر را از نتیجه مطلوب دور می سازد.

نفس کشیدن ممکن است باعث اعوجاج در تصاویری شود که مربوط به سینه و شکم و ... است.

وضوح عکسهای ریه زیاد نیست.

این روش نسبت به روش های دیگر عکسبرداری مثل CT زمان بیشتری را می طلبد.

اگرچه هنوز دلایل چندانی برای زیان آور بودن میدان مغناطیسی برای جنین وجود ندارد اما زنان باردار باید احتیاط لازم را به عمل آورند.

MRI همیشه قادر نیست تفاوت تومور و مایع ادم (Edema) را تشخیص دهد. همچنین قادر نیست مقدار کلسیم موجود در تومور را شناسایی کند.

همانگونه که گفته شد MRI گران قیمت تر از روش های دیگر است و زمان بیشتری را می طلبد.

 

موارد منع کاربرد:

اگر فرد قلب مصنوعی یا درون کاشت فلزی و یا به طور کلی فلز در بدن خود داشته باشد (گلوله یا ترکش) نباید از MRI استفاده کند. زیرا میدان مغناطیسی می‌تواند باعث جابجایی آنها شود. همچنین اگر فرد ترسی از محبوس شدن در دستگاه را داشته باشد، باید این مطالب را به مسئولین مربوطه اطلاع دهد

خواندن 9463 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « هولتر مانيتورينگ مانیتورینگ »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید