پنج شنبه, 20 تیر 1392 ساعت 13:41

مانیتورینگ

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دستگاه مانیتورینگ برای نمایش علائم حیاتی بیمار به طور مستمر به کار می رود و اطلاعات مربوط به علائم حیاتی بیمار را جمع آوری کرده, آن ها را بر روی صفحه نمایش ظاهر می سازد و در شرایط نا مطلوب بیمار هشدارهای لازم را به تیم پزشکی می دهد.بیمارانی که در حالت نامتعادل un stable) ( به بیمارستان مراجعه می کنند, بیماران بستری در بخش های NICU,ICU,CCU و بیمارانی که تحت اعمال جراحی با ریسک بالا قرار می گیرند از جمله مواردی هستند که به استفاده از این دستگاه نیازمندند و این دستگاه در اورژانس و اتاق های عمل یکی از تجهیزات ضروری و لازم است و قابل استفاده جهت بیماران در رده های سنی نوزاد, کودک و بزرگسال است.

 

مانیتور بیمار پارامتر های بسیاری را از بیمار با استفاده از روش های مختلف ثبت می کند. مونیتور قلب برای نظارت ، نمایش ، بازنگری ، ذخیره ، آلارم چندگانه پارامترهای فیزیولوژیکی از ECG ، آنالیز قطعه ST ، آنالیز آریتمی، ضربان قلب(HR) ، سرعت تنفس(RR) ، دمای بدن(Temp) ، درصد اشباع اکسیژن(SpO2) ، سرعت ضربان(PR ) ، فشار خون غیر تهاجمی(NIBP) ، فشار خون تهاجمی(IBP) ، دی اکسید کربن(CO2)  و گاز بیهوشی(AG)  به کار می رود.  

انواع سیستم های مانیتورینگ:

الف)از نظر نحوه اتصال:

1)مانیتورینگ کنار تختی(BED SIDE)

2)مانیتورینگ سانترال

3)تله مانیتورینگ (Tele Monitoring)

از لحاظ ماژول ها:

1) مانیتورینگ اتاق عمل

2) مانیتورینگ CCU

3) مانیتورینگ اورژانس

4) مانیتورینگ فشار خون

5) مانیتورینگ قتد خون

6)هولتر مانیتورینگ

7) مانیتورینگ عملکرد تنفسی

رکوردر حرارتی؟

معمولا مونیتورهای قلب دارای امکان چاپ اطلاعات و سیگنالهای بیمار با استفاده از رکوردرهای حرارتی هستند. در صورتی که دستگاه مانیتور دارای رکوردر حرارتی باشد می توان از آن برای چاپ سیگنال ECG     خط اول همراه با پارامتر های بیمار استفاده کرد. همچنین با انتخاب گزینه مناسب می توان از طریق کابل شبکه، دستور چاپ اطلاعات را از روی مانیتور به سیستم مرکزی پرستاری ارسال نمود. در این صورت مطابق با پارامترهای تنظیم شده در سیستم مرکزی اطلاعات بیمار چاپ می شود.

معمولا  بالا و پایین افتادگی قطعه ST و شیب آن در تحلیل ECG حائز اهمیت است.

  بالا و پایین افتادگی قطعه ST بر حسب میلی ولت و شیب قطعه ST بر حسب میلی ولت بر ثانیه برای ضربان غالب محاسبه می شود.

 نقطه ST در صورتی که نرخ ضربان کمتر از 120 ضربان در دقیقه باشد، 80 میلی ثانیه پس از نقطه پایان  QRS  و در غیر این صورت 60 میلی ثانیه بعد از نقطه پایان QRS در نظر گرفته می شود. شیب قطعه ST برابر با زاویه ای است که خط واصل بین پایانQRS offset) QRS) و نقطه ST با سطح افق می سازد و بر حسب میلی ولت بر ثانیه نشان داده می شود

.

ویژگی ها:

•    ظاهر بسیار زیبا و ضخامت کم,7 سانتیمتر

•    طراحی بر اساس جدید ترین و مدرن ترین فناوری

•    استفاده از صفحه نمایش  LED  Wide " 19با رزولوشن بالا، زاویه دید وسیع و درخشندگی زیاد

•    امکان کار با برق شهر و باتری و قابل استفاده به صورت پرتابل

•    استفاده از چهار کانال تقویت کننده ECG با قابلیت نمایش همزمان هفت لید

•    دارای آلارم تصویری در هنگام قطعی لید (Lead Fail)

•    قابلیت نصب سیستم احضار پرستار (Nurse Call)

•    ارتباط با سیستم سانترال به صورت دوطرفه با امنیت بالا از طریق شبکه LAN

•    کارکرد بدون فن

•    نرم افزار با قابلیت اطمینان بالا بدون نیاز به سیستم عامل

•    سرعت بوت بالا (5 ثانیه)

•    امکان ثبت و نمایش سیگنال ECG تا 96 ساعت

•    امکان ذخیره سازی و نمایش 100 بار اندازه گیری NIBP

•    قابلیت Trend برای تمام پارامترها

•    نمایش آریتمی ها و قطعه ST همراه با ضربان غالب

کاربرد:

این مانیتور در اتاق های عمل و بخشهای مختلف ICU، CCU، NICU و اورژانس کاربرد دارد و قابل استفاده جهت بیماران در رده های سنی نوزاد، کودک و بزرگسال است.

، معمولا مونیتورهای قلب پیشرفته دارای امکان آلارم Lead Fail System هستند. با این امکان در حالتی که لیدها به درستی وصل نشده باشند، دستگاه مونیتور هشدار می دهد

در حالت فعال یا ON باشد، در هنگام قطع کردن کامل ECG عبارت Lead Fail نوشته شده و خط صاف نمایش داده می‌شود اگر این گزینه در حالت OFF باشد در

هنگام قطع کردن کابل ECG عبارت Lead Fail نمایش داده نمی‌شود.

آلارم   :Weak ECG Alarm  می‌توان آن را در حالت ON یا OFF قرار داد اگر این آلارم روشن باشد هنگام ضعیف بودن سیگنال بیمار آلارم Weak ECG نواخته می‌شود

مفهوم قابلیت نمایش Trend در مونیتورهای قلب؟

مونیتورهای قلب نه تنها وظیفه نمایش لحظه ای (Real Time) اطلاعات بیمار را دارد بلکه قابلیت ذخیره و مرور اطلاعات جهت کادر درمانی را نیز دارد که معمولا از آن به عنوان Trend یاد می شود.

سانترال:

معمولاَدر بخش های مراقبت‌های ویژه، در کنار هر تخت بیمار یک دستگاه مانیتور وجود دارد. اطلاعات بیماران از طریق شبکه به پست پرستاری منتقل می شود و پرستار  می تواند برروی سانترال مرکزی ، اطلاعات کلیة بیماران بخش را به صورت همزمان ببیند.

 در صورتی که مراکز درمانی مجهز به سیستم سانترال Cardioserverباشند، نیازی به رفت وآمد پرستار بخش مراقبتهای ویژه جهت تغییر در پارامترهای مانیتور کنارتختی نخواهد بود، زیرا هرگونه تغییر در عملکرد سیستم برای هر یک از مانیتورهای کنارتختی در سیستم سانترال پیش بینی شده است.

سیستم پست مرکزی (سانترال)  Cardioserverامکان تبادل اطلاعات به صورت دوطرفه (Full Duplex) را دارد. ارتباط مانیتورهای کنارتختی با سیستم سانترال با استفاده از شبکه سریع محلی LANو بر اساس پروتکل TCP/IPایجاد شده است. لذا امکان تبادل اطلاعات بین مراکز درمانی و حتی منزل پزشک متخصص از طریق تلفن و در فواصل دوردست از طریق اینترنت وجود دارد.

همچنین با استفاده از ارتباط Wirelessبه صورت Optional، می توان بدون کابل کشی در بیمارستان از مزایای سانترال ( ارتباط مانیتورها و سانترال) استفاده کرد.

 قابلیت استفاده از سرویس Packs(انتقال تصاویر از طریق بسترهای مخابراتی)جهت انتقال اطلاعات بیماران نیز برای این سیستم مهیا شده است.

مفهوم قابلیت Dual Bed در مونیتورهای قلب؟

معمولا در بخشهای مراقبتهای ویژه کنار هر تخت، مونیتور قلب کنارتختی استفاده می گردد وکلیه مونیتورهای قلب کنارتختی بخش، از طریق شبکه به یکدیگر و نیز به سیستم سانترال مرکزی متصل است.  کادر درمانی می توانند سیگنالهای هر مونیتور نه تنها بر روی سانترال قابل مشاهده است، بلکه بر روی سایر مونیتورهای کنارتختی نیز قابل مشاهده است که به این قابلیت، Dual Bed گفته می شود.

ویژگی ها:

•    نمایش اطلاعات 16 تخت به صورت  همزمان

•    قابلیت انتخاب نوع سیگنالهای حیاتی و نحوه نمایش اطلاعات هر تخت

•    قابلیت تعمیم تنظیمات انجام شده یک تخت برای سایر تختها

•    نمایش 5 گراف شامل  ECG(I,II,III,aVL,aVR,aVF,V), Spo2,Resp, IBP1 and IBP2  به صورت همزمان

•    قابلیت Freeze برای منحنی ها

•    ذخیره پیوسته گرافها و پارامترهای عددی تا 240 ساعت (10 روز)

•    پرینت منحنی های ذخیره شده با رکوردر حرارتی

•    دارای سیستم احضار پرستار (Nurse Call)

•    دارای آلارمهای صوتی و تصویری قابل تنظیم جهت هر تخت

•    استفاده از سیستم یکپارچه سخت افزاری

•    استفاده از صفحه نمایش" 17 با رزولوشن و کنتراست بالا

•    استفاده از صفحه نمایش لمسی و عدم نیاز به ماوس و کی بورد

•    ارتباط دو طرفه با مونیتور از طریق پروتکل استاندارد TCP/IP

کاربردها:

بخشهای مراقبتهای ویژه ICU، CCU،NICU

 

تله مانیتورینگ داخل بیمارستانی

در این راهکار مانیتورهای موجود دریک یا چند بیمارستان از طریق بستر های شبکه، قابل متصل شدن به مراکز مانیتورینگ هستند و پزشک می تواند پارامترها و علائم حیاتی  بیمار خود را بررسی و کنترل نماید. این سامانه قابلیت اتصال به PACS  را نیز دارا می باشد و پارامتر های حیاتی بیمار را بر اساس استاندارد DICOM  ذخیره سازی می کند.

مانیتورهای قلب معمولا ماژول های زیر را پشتیبانی می کنند. البته برخی از آنها به صورت ثابت روی هر دستگاهی وجود دارد، ولی برخی دیگر در صورت درخواست مشتری بر روی دستگاه نصب می شوند و اختیاری(Optional) هستند.
•    ماژول ECG/Resp  : برای نمایش شکل امواج سیگنال قلب(ECG)  و سیگنال تنفس(Respiration) و نیز نمایش پارامترهای نرخ ضربان قلب(Heart Rate) و نرخ تنفس(Respiration Rate)  به کار می‌رود.
•    ماژول SpO2 : برای نمایش شکل موج پلتیسموگراف و نمایش پارامتر های نرخ ضربان نبض(Pulse Rate) و درصد اشباع اکسیژن خون(SpO2)  را دارد.
•    ماژول NIBP : قابلیت اندازه گیری فشارهای سیستولیک ، دیاستولیک و فشار میانگین بیمار به روش غیر تهاجمی و به صورت خودکار را دارد.
•    ماژول IBP : برای نمایش شکل موج فشار خون تهاجمی و نیز نمایش مقادیر فشار های سیستولیک ، دیاستولیک و فشار میانگین به کار رود.
•    ماژول Temp : برای اندازه گیری دما و نیز نمایش اختلاف دما بین دو کانال Temp به کار می‌رود.
•    ماژول CO2: برای اندازه گیری درصد دی اکسید کربن در هوای بازدم استفاده می شود. همچنین قابلیت نمایش شکل موج آن، نمایش نرخ تنفس و تشخیص حالت Apnea را دارد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه مانیتورینگ:

1)صفحه نمایش:

بسته به نوع سیستم باید قابلیت نمایش اطلاعات مورد نیاز جهت نمایش را دارا باشد. با توجه به تعدد عمکردهای یک سیستم و برای آسانی کارکرد و نیز جلوگیری از حجیم شدن دستگاه, اکثر سازنده ها سعی می کنند تا سیستم هایی با صفحه نمایش حساس به لمس را ارائه دهند.

 

 

2)صفحه کلید یا سلکتورهای مناسب:

بوسیله این مجموعه باید بتوان با سرعت و سهولت مناسبی تنظیمات گوناگون سیستم را ایجاد داد.

3)ماژول های مختلف:

با توجه به نوع و کاربرد دستگاه از ماژول های گوناگونی بهره می برد که تعدادی از این ماژول ها را در زیر بیان می کنیم:

 • ماژول ECG :همانند یک سیستم ECG می باشد با این تفاوت که عموماً فقط 3 لید از 12 لید قلبی را نمایش می دهد.

ماژول کنترل دما:به طور پیوسته دمای بدن بیمار را نمایش می دهد.

 • ماژول SPO2 : قابلیت های آن درست مثل یک پالس اکسی متر می باشد.پالس اکسی متر وظیفه سنجش میزان اکسیژن اشباع در خون را بر عهده دارد.مشکلات عمده این ماژول به پروب آن بر می گردد.با توجه به اینکه پروب آن را عمدتاٌ به انگشت بیمار وصل می کنند با تحرک شدید بیمار آسیب پذیر بوده و در اکثر مووارد سیم آن در ناحیه اتصال به دستگاه و یا قسمت انگشتی دچار قطع شدگی می شود.در پاره ای از موارد نیز سنسورهای اتگشتی آن می سوزد که نیاز به تعویض سنسور پیدا می کنیم.

 ماژول کنترل فشار:از یک فشارسنج اتوماتیک برای سنجش منظم خون بیمار استفاده می کند.

 • ماژول NIBP : وظیفه محاسبه و نمایش فشار خون بیمار را به روش غیر تهاجمی به عهده دارد.

 

 

4)سنسورها:

با توجه به اینکه سیستم از چه ماژول هایی بهره می برد, سنسورهای مختلفی برای انتقال اطلاعات حیاتی به دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند.چند مورد که کاربرد بیشتری دارد در زیر معرفی می شوند:

ü      سنسور دما:اغلب از مقاومت های متغییر با دما استفاده می شود.

ü      کاف فشار سنج اتوماتیک

ü      پروب ثبت ECG

ü      پروب پالس اکسی متر

ü      سنسور قند خون

5)باطری:

عموماً دو نوع باطری در سیستم های مانیتورینگ پیشرفته وجود دارد:

الف) باطری BACK UP :این باطری جهت حفظ اطلاعات اساسی سیستم به کار می رود و عوماً یک باطری 3 ولت کوچک می باشد.

ب) باطری اصلی دستگاه:می تواند یکی از دو نوع زیر باشد:

 • باطری نیکل کادنیوم    NI-CD
 • باطری سرب و اسیدی SLA

6) برد تغذیه:

این برد وظیفه تبدیل ولتاژ برق شهری را به ولتاژ مورد نیاز دستگاه بر عهده دارد و بسته به نوع دستگاه از قسمت های مختلفی تشکیل می شود که عمده ترین آنها به شرح زیر می باشد:

 • سلکتور V220/110 (فقط در بعضی از مدل ها)
 • فیوز محافظ (فقط در بعضی از مدل ها)
 • مدارات ایزولاسیون
 • ترانس کاهنده یا اتوترانس کاهنده
 • مدارات یکسو کننده
 • مدارات تثبیت کننده
 • فن (فقط در بعضی از مدل ها)
 • ورودی برق DC (فقط در بعضی از مدل ها)

 

خواندن 7972 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « MRI الکترومایوگرافی=EMG »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید