پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1392 ساعت 11:58

سمعك دنداني

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شرکت مهندسی پزشکی Sonitus Medical موفق شده است اولین و تنها وسیله کمک شنوایی را که به جای گوش بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تولید کند. این محصول ابتکاری که SoundBite نام دارد با قرار گرفتن بر روی دندان‌های بالایی و عقبی امواج صوتی را دریافت  و صدا را از طریق دندان‌ها و استخوان‌های فک شخص به گوش داخلی منتقل می‌کند،

این وسیله روی دندان‌های آسیای بالایی یا پائینی یک شخص قرار می‌گیرد و برای هر بیمار باید به شکل مناسب دندان‌های او طراحی و ساخته شود. البته موسسه ملی رویال برای افراد ناشنوا(RNID) هشدار داده که استفاده از این وسیله ممکن است برای همه مشکلات شنوایی مناسب نباشد.

با وجود آن‌که سمعک‌های معمول از هوا برای افزایش حجم صدایی که در هوا حرکت می‌کند، بهره می‌گیرند، ساوندبایت از یک روش دیگر یعنی از انتقال صدا از طریق استخوان استفاده می‌کند. در ابتدا شبکه‌ای از میکروفون‌های ریز که در پشت گوش معیوب قرار داده می‌شود، صدای محیط را گرفته و سر و صداهای مزاحم را از آن حذف می‌کند. سپس این صدا به صورت وایرلس به دهان منتقل می‌شود. یک وسیله که در دهان قرار دارد، لرزش‌های حاصل را از طریق دندا‌ن‌ها و استخوان‌ها به صورت مستقیم به حلزون گوش که قسمت شنیداری گوش داخلی است هدایت می‌کند.

اساس کار این وسیله دریافت امواج صوتی، تقویت این امواج، و ارسال آن‌ها بدون استفاده از هیچ گونه سیم یا رابط اتصالی، از طریق ارتعاشات ایجاد شده در دندان و ارسال آن‌ها به قسمت شنیداری مغز است.با این وسیله کسی متوجه نخواهد شد که یک فرد نارسایی شنوایی دارد. این وسیله پس از گرفتن تأییدیه از FDA، اکنون گواهی استاندارد اروپایی CE را نیز دریافت نموده است.

شرکت Sonitus Medical که از این روش استفاده می‌کند، معتقد است این مکانیسم برای اولین بار بدون استفاده از روش جراحی از استخوان‌های صورت و دهان برای انتقال صوت استفاده می‌کند. در حال حاضر نزدیک به 9 میلیون فرد مبتلا به مشکلات شنوایی فقط در انگلستان زندگی می‌کنند. بر اساس آمار ارائه شده توسط RNID، 6 میلیون از این افراد نیاز به سمعک دارند و این درحالی است که تنها 2 میلیون نفر از سمعک استفاده می‌کنند.

خواندن 1947 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1392 ساعت 20:31
محتوای بیشتر در این بخش: « سونيكيد (sonicaid) شاک ویو تراپی »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید