چهارشنبه, 21 فروردين 1392 ساعت 15:12

کولونوسکوپ=colonscope

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از روش های تشخیص بیماری های روده بزرگ خصوصا سرطان روده بزرگ، آزمایش کولونوسکوپی می باشد که توسط پزشک متخصص گوارش انجام می گیرد. در طی این آزمون بنا به صلاحدید پزشک متخصص، بیمار بیهوش می شود و نتایج حاصل از این آزمون بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر نمایش داده می شود.

 

کولونوسکوپی علاوه بر بررسی علت درد شکم، خونریزی مقعد، اسهال، یبوست و دیگر مشکلات روده ای، به عنوان آزمونی برای تشخیص سرطان روده بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

کولونوسکوپ دستگاهی است که از یک لوله قابل انعطاف با قطری به اندازه یک انگشت و طول حدود یک و نیم متر تشکیل شده و به یک منبع نوری برای دیدن درون روده بزرگ و یک دوربین بسیار کوچک ویدیوئی که برای تصویربرداری از روده مورد استفاده قرار می گیرد مجهز می باشد.

کولونوسکوپ از راه مقعد وارد روده بزرگ می شود و درون آن را روی صفحه مانیتور نشان می دهد

چرا کولونوسکوپي انجام مي شود؟

در افرادي که دچار خونريزي بدون علت مشخص، خون يا چرک مخفي در مدفوع با درد قسمت تحتاني شکم، و اسهال يا يبوست طول کشيده هستند کولونوسکوپي انجام مي شود.

همچنين در مواردي از قبيل پيگيري بيماري التهابي روده، تشخيص بدخيمي ها و پوليپ هاي کولون، برداشتن بيوپسي از بافت کولون و کساني که باريم انما در آنها اختلالاتي را نشان داده است مورد استفاده قرار مي گيرد.  

کولونوسکوپي چگونه انجام مي شود؟

کولونوسکوپي توسط پزشک متخصص گوارش و کبد در مطب يا در بيمارستان انجام مي شود.

کولونوسکوپي مي­تواند نسبتاً بدون درد باشد. اغلب موارد به شما يک مسکن خفيف به تنها يي يا همراه با داروي مخدر تسکين دهنده (خواب آور) از طرق وريدي داده خواهد شد تا احساس ناراحتي کمتري در حين معاينه داشته باشيد.

در طول انجام معاينه شما به چپ دراز خواهد کشيد. پزشک شما کولونوسکوپ آغشته به ژل را از طريق مقعد وارد رکتوم خواهد کرد. کولونوسکوپ ما بين اعمال کولونوسکوپي، ضد عفوني خواهد شد تا خطر انتقال عفونت به حداقل برسد.

لوله کولونوسکوپ به اندازه کافي بلند است تا به پزشک اجازه دهد تمام قسمت کولون را مورد بررسي قرار دهد. ممکن است جهت مشاهده بهتر، هوا توسط پمپ به داخل تزريق شود و در اين زمان ممکن است شما دچار دل درد شويد.

در حين کولونوسکوپي ممکن است شما دچار دل درد يا احساس دفع گاز شويد که اين يک مساله عادي است. دوربين تصاوير را به مونيتور انتقال خواهد داد تا پزشک معالج بطور واضح داخل کولون را ببيند. پزشک ممکن است وسيله اي را از طريق لوله کولونوسکوپ جهت برداشتن نمونه بافتي، بيرون آوردن پوليپ و تخريب بافت توسط کوترکردن (سوزاندن) يا تزريق محلول وارد لوله کولونوسکوپ کند.

اگر پوليپ يا بافت ناهنجار ديده شد پزشک شما ممکن است آن را بردارد، با کوتر کردن آنرا تخريب کند، از آن نمونه برداري کند و يا جهت عمل جراحي به پزشک جراح ارجاع دهد.  مدت کولونوسکوپي معمولاً 30-20 دقيقه طول خواهد کشيد و مي تواند بر اساس يافته­ها يا اعمالي که انجام مي شود کمي طولاني­تر شود.

براي بدست آوردن نتيجه دقيق کولونوسکوپي، کولون بيمار بايد کاملاً آماده شود. کولون بايد کاملاً از مدفوع و مايعات پاک شود تا ديد کافي جهت بررسي پوشش داخلي کولون و رکتوم وجود داشته باشد. براي آمادگي کامل کولون شما بايد در 24 ساعت قبل از انجام آزمايش موارد زير را انجام دهيد.

-  مصرف قرص آهن و داروهاي حاوي آهن را قطع کنيد زيرا آهن مي تواند رنگ پوشش داخلي کولون را تغييردهد.

-  مسهل تجويز شده توسط پزشک معالج را مصرف کنيد.

-  غذاهاي جامد و مايعات رنگي مصرف نکنيد

-  مايعات فراوان مانند قهوه، چاي و آب مصرف کنيد. مواد خوراکي نرم مانند ژله استفاده کنيد اما نه ژله قرمز رنگ

-  مايعات قرمز رنگ مصرف نکنيد زيرا مي تواند ترشحات روده را قرمز کرده و با خون اشتباه شود.

-  در زمان مصرف مسهل، هر 10 دقيقه بمدت 10-5 دقيقه قدم بزنيد امان نزديک به دستشويي باشيد.

-  در زمان آمادگي بدليل مصرف مسهل شما چندين بار بايد از توالت استفاده کنيد.

-  شش ساعت قبل از کولونوسکوپي ناشتا باشيد.

 

سی تی کولونوسکوپیCT Colonoscopy

کولن اسکوپی با CT :
تقریباً اغلب کانسرهای کولون ورکتوم از تغییرات پولیپهای خوش خیم کولن بوجود می آید . در سال 1983 ، CT اسکن بعنوان روشی برای نمایش پولیپهای کولن معرفی شد ولی تا سال 1994 که CT اسپیرال به بازار عرضه شد نقش چندانی نداشت . توانایی CT هلیکال برای به تصویرکشیدن سطوح داخلی اعضای لوله ای و بدن منجر به ابداع روش virtual endoscopy یا اندوسکوپی مجازی گردید . و کمک بسیاری به بررسی روده ها ، راههای هوایی ، عروق خونی و مجاری ادراری نمود .
در روش ( CT Colonoscopy ) CTC کولون را با گاز یا CO2 کرده تصاویر دوبعدی یا سه بعدی تهیه می کنند . شکل 1 مقاطع کرونال ، ساژینال و آگزیال را از کولون نشان می دهد پولیپهای متعدد در دیواره سکوم بخوبی مشاهده می شوند . سطح داخلی ساختمانهای لوله ای شکل را می توان با بازسازیهای SSD ( Surface shaded display ) یا VRT (Volume vendering tecknic ) بررسی بیشتری نمود .
در بازرسی SSD با تعیین سطح صحیح پیکسل های با جذب مشابه مثلاً 1000- تا 900- ( واحد هانسفیلد ) برای اندامهای پر از هوا یا 400 تا 150 برای عروق خونی حاوی کنتراست بطور انتخابی نمایش داده می شوند . در بازسازی VRT : با تعیین صحیح منحنی اوپاسیتی یا کدورت ، کنتراست مناسب بین پیکسلها برقرار می گردد

 

خواندن 2619 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 فروردين 1392 ساعت 15:13
محتوای بیشتر در این بخش: « entroscope resectoscope »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید