سه شنبه, 20 فروردين 1392 ساعت 18:45

تحريك مغناطيسي جمجمه (tms)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گاهی اوقات لازم است بعضی قسمت‌های مغز را برای دستیابی به كاركرد صحیح و مناسب تحریك كرد. در گذشته بیشتر این كار توسط دستگاه شوك الكتریكی یا ECT انجام می‌شد. امروزه وسیله دیگری در میادین علمی مطرح شده كه عوارض و خطرات بسیار كمتری نسبت به شوك الكتریكی دارد. این دستگاه TMS یا تحریك مغناطیسی جمجمه نام دارد. تحریک مغناطیسی از روی جمجمه در اواسط دهه ۱۹۸۰ به عنوان ابزار درمانی و تشخیصی معرفی شد. این تکنیک یک شیوه ی بی خطر و غیر تهاجمی برای تحریک سلول های قشر مغز است.

 

 برخلاف دستگاه شوك كه جریان برق را از مغز عبور می‌دهد، این دستگاه هیچ‌گونه جریانی را وارد مغز نمی‌كند و تنها با كمك میدان مغناطیسی به تحریك سلول‌های عصبی می‌پردازد. بدین ترتیب از درد و سایر عوارض جانبی دستگاه شوك هیچ خبری نیست. ضمن اینكه نتایج درمانی TMS در بسیاری از موارد رضایتبخش‌تر از ECT می‌باشد.

در TMS یک جریان الکتریکی قوی از یک سیم پیچ که روی سر فرد گذاشته می شود عبور داده می شود. این جریان الکتریکی یک میدان الکتریکی به اندازه 1/5 تا ۲ تسلا ایجاد می کند که از جمجمه عبور می کند و سلول های مغزی را تا عمق دو سانتی متری سیم پیچ دپلاریزه می کند.

برخلاف روش درمانی TMS ، ECT  نیاز به بیهوشی نداشته و شوک ایجاد نمی نماید. همچنین لازم به ذکر است که TMS از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا ( FDA ) پذیرفته شده است.

کاربردها:

1- درمان اختلالات روانپزشکی چون افسردگی عمده MDD، وسواس فکری – عملی OCD، اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD )، اختلال پانیک، بهبود علائم اختلالاتی چون اسکیزوفرنیا ( علائم منفی و توهم شنیداری )، اختلال دوقطبی .

2- تشخیص و درمان بیماری های ناشی از سیستم عصبی مرکزی ( CNS ) و پیرامونی ( PNS ).

3-  درمان آسیب های وارده به استخوان، نخاع، ماهیچه ها و مفاصل.

4- مکان یابی غیر تهاجمی برای مشخص کردن جانبی بودن گفتار قبل از انجام عمل های جراحی

لذا بر این اساس می توان گفت در ارتباط با اختلالات اخیر، TMS  را به عنوان یک درمان، مکمل درمان های دارویی و غیر دارویی قرار داد.

 

 

خواندن 2103 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 24 فروردين 1392 ساعت 12:28
محتوای بیشتر در این بخش: « TDCS الکتروسرجریESDorESU »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید