سه شنبه, 06 فروردين 1392 ساعت 12:02

روش های سنجش تراکم استخوان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهمیت اندازه گیری BMD
هدف از اندازه گیری BMD کمک به پیش گوئی احتمال خطر شکستگی در آینده می باشد و اطلاعات بدست آمده از BMD به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا برای کاهش احتمال خطر شکستگی نیاز به درمان دارویی وجود دارد یا خیر ، کمک می کند .


در افراد با توده استخوانی کم در ناحیه هیپ و یا ستون فقرات ( دو ناحیه ای که توسط DXA Scan ارزیابی می شوند ) ، میزان بروز هر گونه شکستگی استئوپروتیک ۲ تا ۳ برابر افزایش می یابد . به عبارت دیگر ، کاهش تراکم استخوانی در نواحی اندازه گیری شده هیپ و ستون فقرات می توانند حتی بروز شکستگی های استئوپروتیک آینده را در سایر نواحی بدن به جز هیپ و ستون فقرات پیش گوئی کنند . در افرادی که BMD آنها در محدوده استئوپروز قرار می گیرد ، افزایشی حدود ۵ برابر در میزان بروز شکستگی های استئوپروتیک دیده می شود

سنجش جذب دوگانه با اشعه X (DXA ) روش ارجح برای اندازه گیری BMD می باشد . انجام DXA نسبتا" آسان و میزان اشعه ای که در معرض آن قرار می گیرند اندک است . دستگاه اسکنر DXA دو نوع پرتو X ، با سطح انرژی متفاوت تولید می کند . یکی از پرتوها انرژی بالا و دیگری انرژی پائین دارد . میزان عبور پرتوهای X از استخوان برای هر دو پرتو اندازه گیری می شود . که مقدار آن بسته به ضخامت استخوان متفاوت است . بر اساس تفاوت بین دو پرتو ، تراکم استخوان قابل اندازه گیری است .
در حال حاضر تصاویر DXA به طو رعمده از دو ناحیه هیپ و ستون فقرات انجام می شود . اگر چه استئوپروز تمام بدن را درگیر می کند ، ولی اندازه گیری BMD در یک ناحیه می تواند پیشگوئی کننده شکستگی در سایر نواحی باشد . معمولا" تصویر برداری ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طول می انجامد .

● در چه افرادی باید BMD اندازه گیری شود ؟
در حال حاضر موسسه ملی استئوپروز آمریکا توصیه می کند که تمامی زنان با سن بالای ۶۵ سال ، بدون توجه به وجود ریسک فاکتور مورد ارزیابی قرار گیرند . همچنین این ازریابی در مورد تمامی زنان یائسه ای که بین سن ۵۰ تا ۶۵ سال دارند و به جز منوپوز ریسک فاکتور دیگری برای استئوپروز دارند ( این موارد شامل سابقه قبلی از شکستگی ها ، وزن پائین بدن ، کشیدن سیگار وسابقه های خانوادگی شکستگی ) توصیه می شود.
علاوه بر آن، داروها و شرایط طبی مقداری وجود دارد که بر اساس آن ممکن است بیمار در معرض احتمال خطر بالای شکستگی قرار داشته باشد . علاوه براین توصیه می شود که هر کسی می خواهد جهت استئوپروز تحت درمان قرار گرد ، بررسی شود. از طرف دیگر باید به خاطر داشت که این موارد فقط بعنوانGuide Line توصیه شده اند و ارزیابی باید فقط زمانی انجام شود که تصمیم گیری برای درمان را تحت تاثیر قرار دهد
● سایر روشهای اندازه گیری BMD
دستگاههای اسکنر DXA کوچکتری وجود دارند که دستگاههای DXA محیطی نامیده می شوند . دستگاههای DXA معمولی دارای یک مرجع استاندارد ( N HANES III ) می باشند که برای همه دستگاهها صرفنظر از تولید کننده آن قابل استفاده می باشند ولی برای دستگاههای DXA محیطی مرجع استاندارد یکسانی برای میزان طبیعی حداکثر توده استخوانی در بالغین جوان که بتواند برای همه دستگاهها و همه سازندگان مورد استفاده قرار گیرند ، وجود ندارد .
برای ارزیابی BMD از توموگرافی کامپیوتری کمی ( QCT) نیز می توان استفاده نمود . در این روش میزان قرار گیری در معرض اشعه وهزینه بیشتر است . به همین دلایل ، از QCT در شرایط معمول استفاده نمی شود .
اولتراسوند یک روش تشخیصی نسبتا" جدید در زمینه ارزیابی BMD می باشد . در این روش هیچ منبع اشعه ای وجود ندارد . یک پرتو اولتراسوند به سمت محل مورد بررسی فرستاده می شود . پراکندگی و جذب این امواج امکان ارزیابی تراکم استخوان را فراهم می کند . نتایج این روش دقت سایر روشهای ذکر شده را ندارد . این تکنیک نسبتا" جدید است و تحقیقات زیادی در این زمینه در حال انجام است . چون انجام اولتراسونوگرافی در مطب نیز امکان پذیر است و اگر دقت کافی را بتواند داشته باشد ، این روش برای غربالگری جمعیت بیشتری از افراد ارزش پیدا می کند .

 

خواندن 1896 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « روش های سنگ شکن کلیه دفیبریلاتور »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید