یکشنبه, 04 فروردين 1392 ساعت 01:22

ترموگرافی ( حرارت سنجی )

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ترموگرافی یا تصویر برداری حرارتی دیجیتال مادون قرمز یک تست فیزیولوژی غیر مهاجم است که تنها در مدت زمان کوتاهی انجام می گردد در این تکنیک تشخیص از طریق تبدیل انرژی مادون قرمز متساعد شده از پوست به صورت تصویر قابل روئیت می گردد.با استفاده از این فناوری تغییرات دما ، مرزهای اختلاف در سطوح بزرگ و کوچک و یا دور از دسترس مشخص می شود.

در این روش با استفاده از دوربینهای حساس به حرارت طیف مادون قرمز Infrared حاصل از سطح جسم را ثبت و روی فیلم ظاهر می کنند.می دانیم که تمام اجسام از خود طیف حرارتی ساطع می کنند و به همین دلیل در این روش براساس تفاوت طول موج دریافتی رنگ  جسم تغییر می کند.با این دوربینها که به دید در شب هم معروفند می توان همه موجودات زنده و اجسام داغ را به وضوح تشخیص داد که کاربرد ویژه ای درصنایع نظامی دارد.ترموگرافی یا حرارت سنجی کاربرد ویژه ای در تشخیص بیماری ها از جمله سرطان و شناسایی غدد سرطانی پوستی یا نزدیک به پوست دارد.

 

دوربین ترموگرافی چیست؟

وسیله ای است که توانایی اندازه گیری و نمایش محدوده خاصی از امواج مادون قرمز را دارد.

 

کاربرد ترموگرافی

 با پیشرفت علم و تکنولوژی در علم پزشکی ، سیر شناسایی و درمان افراد به سمتی سوق پیدا می کند که بیمار کمترین زمان را در شناسایی و بهبود سپری کند . بسیاری از مواقع فشار روانی و روحی بیمار آنقدر زیاد است که بیماران علاوه بر عدم شناخت نسبت به روش های درمان بیماری خود، امیدی نیز به بهبودی و درمان ندارند و از قرار گرفتن در معرض آزمایشات مختلف هراس دارند. بعد از اینکه در سال 1970 دوربین ترموگرافی برای اولین بار توسط ارتش آمریکا جهت استفاده از دید در شب به کار گرفته شد. طی سالهای بعد این دستگاه از FDAاین مجوز را گرفت تا در کنار روش های دیگر تشخیصی فعالیت داشته باشد. پایه استفاده از این دستگاه حساسیت حرارتی در نقاط مختلف است و با توجه به اینکه در بدن انسان گردش خون وجود دارد و تولید حرارت می کند پس می توان از این دستگاه در مراحل اولیه تشخیص در کنار سایر تجهیزات استفاده کرد.

از مزایای این دستگاه کوچک و قابل حمل بودن ، کاربر پسند بودن و عدم نیاز به گذراندن دورهای طولانی آموزشی است و مهمتر اینکه هیچ گونه عارضه ای بر روی بدن نداشته و بیمار نیازی به آمادگی قبل از انجام آزمایش ندارد. 

 

خواندن 4234 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 05 فروردين 1392 ساعت 07:10
محتوای بیشتر در این بخش: « What is ECMO? انكوباتور نوزاد »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید