چهارشنبه, 01 بهمن 1393 ساعت 11:04

پالس اکسی متر انعطاف پذیر

نوشته شده توسط

پالس اکسیمتر یا اکسیژن ‌سنج خون وسیله‌ای است که با کمک آن می‌توان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگی را به روش غیر تهاجمی اندازه گیری کرد .

امروزه با ظهور و گسترش دستگاه ها و نرم افزارهای تناسب اندام شخصی ، پالس اکسیمتر نیز یکی از آپشن های آنالیز تمرینات به شمار می رود و اغلب یا به دور انگشت یا لاله ی گوش متصل می گردد .  در حال حاضر محققان دانشگاه برکلی پالس اکسیمتر انعطاف پذیر که در اطراف انگشت بسته میشود و به طور دائم SPO2 و نبض فرد را کنترل می کند را توسعه داده اند .

محققان به جای استفاده از سیلیکون های قدیمی ، از اجزای ارگانیک ، لایه های کربن دار بر روی بستری پلاستیکی استفاده کردند ، بنابراین دستگاه انعطاف پذیر و کاملا نازک ساخته شده است . بر خلاف پالس اکسیمترهای معمولی که از نور قرمز و مادون قرمز استفاده می شود ، این دستگاه متکی بر LEDهای ارگانیک قرمز و سبز (OLED ها) برای اندازه گیری اکسیژن در خون در زیر پوست می باشد . علاوه بر این ، تغییرات کوچک جریان خون نشان دهنده ضربان قلب است که به این طریق ضربان قلب نیز قابل اندازه گیری خواهد بود . این دستگاه در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفته و با نوع تجاری مقایسه شد و نشان داد که این دستگاه بسیار دقیقتر از دستگاه های موجود عمل می کند .