شنبه, 30 شهریور 1392 ساعت 17:15

دستگاه جدید آنالیز خون

نوشته شده توسط

 

 طرح‌های سامسونگ برای پنجمین سال پیاپی بیش‌ترین جوایز بین‌المللی بهترین طراحی (IDEA) سال ۲۰۱۳ را کسب کرده‌اند. یکی از این جوایز که بالاترین جایزه یعنی جایزه‌ی طلایی هم هست مربوط به دستگاه آنالیز خون (LABGEO A20A) می‌باشد.

 

من در نگاه اول متوجه نشدم که چرا چنین دستگاهی، چنین جایزه‌ای برده است، ولی وقتی در اینترنت دستگاه‌های آنالیز خون (Blood Analysis Machine) را جستجو کردم و تصاویرشان را مشاهده کردم متوجه شدم که این دستگاه به حق لایق چنین جایزه‌ای است.

شاید مهم‌ترین دلیل برتری این دستگاه نسبت به مدل‌های دیگر طراحی زیبای آن است. دستگاه‌های آنالیز خون بیشتر برای آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها طراحی می‌شوند. لذا طراحی آن‌ها بیشتر شامل ورق‌های خمیده هستند که رنگ شده‌اند. LABGEO A20A طراحی کاملاً مدرن و شبیه گوشی‌های تلفن همراه، تبلت‌ها و دستگاه‌های این‌چنینی دارد. سامسونگ مسلماً متخصص این‌چنین تولیداتی است. LABGEO A20A به جای ورق آهنی خمیده از پلاستیک بادوام و بسیار زیبا درست شده است. گوشه‌های گرد و رنگ‌آمیزی تیره و روشن بعلاوه‌ی نمایشگر لمسی LCD زیبا از جمله ویژگی‌های مهم طراحی این وسیله هستند. به خاطر پلاستیکی بودن جنس بدنه،‌ در اثر خش، رنگ آن از بین نمی‌رود.

DavidPeschel یکی از داوران IDEA می‌گوید که این دستگاه هم زیبا و هم بادوام است. دستگاه‌های این‌چنینی عموماً احتیاج به زیبایی ندارند چون توسط اپراتور استفاده می‌شوند نه عموم مردم ولی این دستگاه برای تمام کاربرانش چه مردم عادی،‌ چه اپراتور آزمایشگاه و چه پرسنل بیمارستان بسیار زیبا ساخته شده است.

JunghoonKim رهبر گروه طراحان این دستگاه ابراز خوشحالی می‌کند که با دریافت جایزه‌ی طلایی بهترین طراحی،‌ نام سامسونگ در جهان به عنوان تولیدکننده‌ی دستگاه‌های طبی هم مطرح خواهد شد.

 

البته توجه داشته باشید که طراحی این دستگاه یک شبه انجام نشده است. تیم طراحی که LABGEO A20A را طراحی کرده است از سال ۲۰۰۸ تا کنون بر روی چنین دستگاهی کار می‌کند.

Kim می‌گوید فرایند طراحی LABGEO A20A با بررسی سناریوهای متفاوتی که قرار است یک دستگاه طبی در آن قرار گیرد آغاز شد. امنیت، قابل اطمینان بودن، محیط کاری، قابل استفاده بودن برای مدت بسیار طولانی، و … شرایطی بودند که همه در طراحی LABGEO A20A در نظر گرفته شدند. این عوامل از شکل و ظاهر زیبای دستگاه بسیار مهم‌تر هستند. زیرا اقبال عمومی به خرید کالا بیشتر به این عوامل بستگی دارد.

ویژگی دیگر LABGEO A20A کوچکی و قابل حمل بودن دستگاه است. قطعات داخل LABGEOA20A به گونه‌ای طراحی شده‌اند که LABGEO A20A نسبت به دستگاه‌های مشابه کوچک‌تر و قابل حمل تر است. با وجود فشردگی قطعات، چرخش دیسک داخل آن، باعث عدم تعادل و تکان خوردن دستگاه بر روی میز نمی‌شود.

 Kim می‌گوید قابل حمل بودن یکی از قابلیت‌هایی است که ما برای LABGEO A20A در نظر گرفتیم. به این صورت می‌توان از این دستگاه در مکان‌هایی غیر از بیمارستان و آزمایشگاه نیز استفاده کرد.

از این جهت که از LABGEO A20A برای آنالیز خون استفاده می‌شود و در حین آنالیز خون ممکن است موادی مثل Reagent که در طول این فرایند استفاده می‌شوند بر روی دستگاه بریزند، بدنه‌ی LABGEO A20A به گونه‌ای طراحی شده است که این مواد را به راحتی می‌توان از روی آن پاک کرد.

Kim همچنین بیان داشت، ما وقتی دستگاه طبی طراحی می‌کنیم هدف این دستگاه تنها استفاده‌ی یک تکنسین نخواهد بود. ما به گونه‌ای طراحی می‌کنیم که نه تنها تکنسین‌ها، بلکه خریداران، پرسنل بیمارستان، مهندسان تعمیر و نگهداری، و حتی بیماران نیز بتوانند با آن دستگاه ارتباط برقرار کنند. دستگاه‌های ما برای بیماران احساس اطمینان و حمایت به ارمغان خواهند آورد.

بد نیست نگاهی به عملکرد دستگاه داشته باشیم.

عملکرد دستگاه با تزریق نمونه‌ی خون به دیسک حاوی ماده‌ی Reagent و قرار دادن دیسک درون دستگاه آغاز می‌شود. بعد از این کار صفحه‌ی لمسی LCD روشن می‌شود و کاربر می‌تواند نمونه‌ی خون را آنالیز کند و نتیجه‌ی آنالیز را نیز بر روی همان LCD مشاهده کند. این LCD قابل تنظیم است و کاربر می‌تواند با توجه به قد خود، ارتفاع میز و به طور کلی هر طور که دوست دارد صفحه را تنظیم کند. در انتهای LABGEO A20A یک چاپگر کوچک وجود دارد که نتیجه‌ی تست را چاپ می‌کند. LABGEO A20A می‌تواند علاوه بر این به صورت بی‌سیم به چاپگر دیگری متصل شده و نتایج را از طریق آن چاپگر، چاپ کند.